Radio Opole » Gospodarka
2023-03-21, 17:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Nie dać się rutynie i zmęczeniu. BHP w pracy rolnika

Rolnictwo na Opolszczyźnie [fot. Maciej Marciński]
Rolnictwo na Opolszczyźnie [fot. Maciej Marciński]
W ubiegłym roku Opolszczyzna straciła pierwsze miejsce w kraju pod względem bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych. Aby to zmienić, opolscy rolnicy wzięli udział w specjalnym szkoleniu w Izbie Rolniczej w Opolu. Okazuje się, że wielu z niebezpiecznych zdarzeń na roli można było uniknąć.
- Uważa się, że rolnik nie podlega BHP, bo nie podlega pod Państwową Inspekcję Pracy, natomiast podlega on bezpośrednio pod Kodeks karny i Kodeks cywilny - mówi Józef Rzeźnik, prowadzący szkolenie z zakresu przepisów BHP. - Często rolnicy o tym zapominają, że w przypadku wypadku, od razu prowadzi sprawę organ nadzoru zewnętrznego, czyli policja lub prokuratura. Najczęściej dochodzi do wypadków przy maszynach lub ze zwierzętami.

- Rutyna nas gubi, im człowiek starszy, tym powolniejszy. Gro wypadków, jakie się zdarzają, to upadki z wysokości lub poślizgnięcia - dodaje Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

- Zdrowie rolników jest najważniejsze, a o wypadki nie trudno - mówi Piotr Gogolin, rolnik ze Starego Koźla. - Myślenie, co się może wydarzyć, to jest najważniejsze. Zmęczenie swoje też robi. Z tego, co zauważyłem, w każdej nowej maszynie producenci tworzą zabezpieczenia. Jak zejdziemy z ciągnika, to zaczynają się niektóre elementy wyłączać z automatu.

- Trzeba zwracać uwagę na to, żeby dzieci nie były przy pracach, osłony żeby były zawsze zamontowane tam, gdzie mają być, a maszyny, żeby były posmarowane, przejrzane - mówi Marek Dambiec ze Zdzieszowic.

Według danych KRUS w Opolu, każdego roku na Opolszczyźnie dochodzi do 150-160 wypadków w rolnictwie.
Józef Rzeźnik, Marek Froelich
rolnicy

Gospodarka

2023-06-05, godz. 18:02 Brzeg chce wyremontować most na miejską wyspę. Dziś strach po nim chodzić Most na Kępę Młyńską w Brzegu z szansą na remont. Miasto liczy, że w sfinansowaniu inwestycji pomoże budżet państwa. » więcej 2023-06-05, godz. 15:00 Bezpieczniej i komfortowo. Ulica Leśna w Ciepielowicach oddana do użytku Mieszkańcy Ciepielowic w gminie Dąbrowa mogą już korzystać z nowo wyremontowanej ulicy Leśnej. Droga poprawi dojazd do posesji, ale przede wszystkim ułatwi… » więcej 2023-06-05, godz. 12:24 W Zawadzkiem powstanie nowe osiedle. Najpierw jednak gmina wybuduje drogę Osiedle domów jednorodzinnych ma powstać w Zawadzkiem przy ul. Stawowej. Gmina podpisała już umowę z wykonawcą, który zajmie się budową drogi w tym r… » więcej 2023-06-03, godz. 13:00 Przebudowa DK46 w pobliżu Kamienicy. Droga może być otwarta już w wakacje Trwa przebudowa 4,5-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 46 na styku województw dolnośląskiego i opolskiego nieopodal miejscowości Kamienica. Inwestycja… » więcej 2023-06-02, godz. 20:00 Jedni oferowali, drudzy szukali. W Nysie odbyły się Targi Pracy PARTNER 2023 Możliwość spotkania się z pracodawcami, okazja do rozmowy, a nawet wstępne rozmowy kwalifikacyjne. Tak wyglądały Targi Pracy PARTNER, które odbyły się… » więcej 2023-06-02, godz. 17:03 Brzeg przeznaczy milion złotych na poprawę jakości powietrza Mieszkańcy Brzegu będą mogli otrzymać wsparcie finansowe do wymiany okien i drzwi. Miasto wyda na ten cel milion złotych. » więcej 2023-06-01, godz. 20:00 Wiemy, dlaczego remont DW414 trwał tak długo. Trasa oficjalnie otwarta 16 miesięcy trwała rozbudowa 2,5 kilometra drogi wojewódzkiej 414 między Prószkowem a Przysieczą. Teraz oficjalnie oddano do użytku jezdnię poszerzoną… » więcej 2023-06-01, godz. 10:55 W Kędzierzynie-Koźlu wystartował Budżet Obywatelski. Mieszkańcy mogą już zgłaszać projekty Wystartowała kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Kędzierzyna-Koźla. Mieszkańcy przez cały miesiąc mogą zgłaszać swoje pomysły, które później będą… » więcej 2023-06-01, godz. 09:36 Będzie remont DK45 koło Krapkowic. GDDKiA ogłosiła przetarg Droga krajowa nr 45 pomiędzy Krapkowicami i Rogowem Opolskim do przebudowy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu ogłosiła właśnie przetarg… » więcej 2023-06-01, godz. 07:30 Samospis, wywiad telefoniczny lub wizyta ankietera. Ruszają badania wśród rolników Urząd Statystyczny w Opolu w czwartek (01.06) rozpocznie badania wśród rolników. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »