Radio Opole » Gospodarka
2023-03-16, 10:01 Autor: Agnieszka Wawer-Krajewska

Biologiczna ochrona roślin - to między innymi będzie premiowane w staraniu się o pieniądze z UE

Wojciech Komarzyński [fot. Agnieszka Lubczańska]
Wojciech Komarzyński [fot. Agnieszka Lubczańska]
Rolnicy w Polsce mogą ubiegać się o unijne dopłaty bezpośrednie na nowy sezon. Wczoraj (15.03) ruszył pierwszy nabór w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Wnioski można przesyłać elektronicznie do 15 maja do opolskiego oddziału ARiMR-u.
O szczegółach w Porannej Rozmowie Radia Opole mówił dyrektor oddziału Wojciech Komarzyński.

- To jest 116 euro to płatność podstawowa. Do tego dochodzi płatność redystrybucyjna, jest też dodatkowo premiowany młody rolnik. I żeby dostać te podstawowe płatności, nie trzeba spełniać dużych wymogów - tylko podstawowe zasady dobrej praktyki rolnej, czyli to, co jest rolnikom znane: np. zakaz wypalania gruntów rolnych, dywersyfikacja upraw, na podstawowym poziomie dobrostan zwierząt, utrzymywanie trwałych użytków zielonych - wymieniał dyrektor Wojciech Komarzyński.

Największą nowością w systemie dopłat jest możliwość dobrowolnego korzystania z tak zwanych ekoschematów, czyli działań sprzyjających środowisku i dobrostanowi zwierząt.

- I tutaj rolnik może wejść np. w rośliny miododajne, to będzie premiowane. Zintegrowana produkcja roślin, biologiczna produkcja roślin (wiemy jak szkodliwe są pestycydy), ale także retencjonowanie wody, dobrostan zwierząt już na wyższym poziomie i pakiet najistotniejszy - rolnictwo węglowe.

Rolnictwo węglowe ma pomóc w osiągnięciu neutralności klimatycznej Unii Europejskiej, a jednocześnie gwarantuje większy stopień zatrzymywania węgla w glebie. O szczegóły warto pytać w opolskim oddziale ARIMRU.
Wojciech Komarzyński 1
Wojciech Komarzyński 2

Gospodarka

2023-03-24, godz. 13:48 Usterki usunięte, most na Bolko w Opolu już w pełni drożny Zakończył się wyczekiwany remont przeprawy łączącej wyspę Bolko z Pasieką w Opolu. Konstrukcja, która była zrewitalizowana kilka lat temu miała liczne… » więcej 2023-03-24, godz. 10:13 Tomasz Ognisty o podziale gruntów po Top Farms oraz kondycji polskiego rolnictwa - Obietnica, a jej realizacja - to są dwie różne rzeczy - tak o zapowiedziach ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka mówił dziś (24.03) w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-03-24, godz. 07:30 W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim przybyło 85 nowych firm Biznes w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim ma się całkiem nieźle. Choć spodziewano się negatywnych skutków recesji gospodarczej i zamykania firm, tak się… » więcej 2023-03-23, godz. 17:15 Opole: WSB pogłębi współpracę z KAS o projekty badawcze i dane analityczne Były już staże, praktyki i wspólne konferencje naukowe, teraz czas na projekty badawcze. Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu zacieśnia współpracę z Krajową… » więcej 2023-03-23, godz. 13:00 Deklaracja ministra Kowalczyka. 5 tysięcy hektarów firmy Top Farms ma w tym roku trafić do rolników Od spotkania z rolnikami w kombinacie rolnym w Kietrzu rozpoczęła się dzisiejsza wizyta Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa i rozwoju wsi na Opolszczyźnie… » więcej 2023-03-23, godz. 09:57 "W Polsce lasów nie ubyło, tylko przybyło". Nadleśniczy Marek Cholewa o konflikcie leśników z ekologami - Konflikt ma naturę ideologiczną, a nie ekologiczną - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marek Cholewa, nadleśniczy Państwowego Gospodarstwa Leśnego… » więcej 2023-03-23, godz. 07:00 Władze Białej chcą zniwelować dysproporcje w opłatach za media komunalne Mieszkańcy Białej nie będą mieli w tym roku podwyżek opłat za odprowadzane ścieki. Skorzystają na dopłatach uchwalonych przez lokalny samorząd. W gminie… » więcej 2023-03-22, godz. 15:00 Bogata oferta zakładów pracy na targach w Głubczycach Blisko 40 wystawców wzięło dziś (22.03) udział w Transgranicznych Targach Pracy i Giełdzie Edukacji w Głubczycach. Swoją ofertę prezentowali najwięksi… » więcej 2023-03-22, godz. 13:30 ZDW nie zapomina o remoncie DW 494 w Łowoszowie. Przetarg w tym roku? Dokumentacja jest gotowa, trwa końcowy etap uzyskiwania pozwoleń. To informacje o gruntownej przebudowie odcinka drogi wojewódzkiej nr 494 w Łowoszowie obok… » więcej 2023-03-21, godz. 19:30 Polska cebula trafia na eksport. Wysokie ceny na bazarach, Polacy oszczędzają Cebula i pomidory - to warzywa, które w ostatnich miesiącach notują najwyższe wzrosty cen. Część sprzedawców uspokaja jednak, że to efekt sezonowych podwyżek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »