Radio Opole » Gospodarka
2023-02-11, 18:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Soja zyskuje na popularności, ale rolnicy wciąż uczą się tej uprawy

Soja [fot.pixabay]
Soja [fot.pixabay]
Opolszczyzna jest w czołówce województw uprawiających soję. Roślina ta zyskała na popularności zwłaszcza w ostatnich dwóch latach. A sprzyja temu fakt, że nie potrzebuje ona dużo wody i ma długi okres wegetacji. Jak się jednak okazuje w tym temacie jest jeszcze wiele do zrobienia, dlatego Izba Rolnicza w Opolu regularnie organizuje spotkania szkoleniowe dla rolników.
- Soja jest stosunkowo nową uprawą w Polsce i cały czas badamy jej rozwiązania agrotechniczne - mówi Emilia Fink-Podyma, wiceprezes Stowarzyszenia Polska Soja. - Są takie punkty krytyczne w uprawie soi. Oczywiście trzeba postawić na mocną odmianę, ale przede wszystkim na odmianę o odpowiedniej wczesności. Natomiast należy szczególną uwagę zwrócić na termin siewu, a później na ochronę herbicydową. To są takie trzy punkty, które warunkują możliwość uzyskania bardzo wysokich plonów.

Pan Jan z Mechnicy będzie siać soje już po raz trzeci. Jak mówi, choć ceny w skupach są niższe nie zrezygnuje z uprawy. - Po prostu pasuje w płodozmianie, no i koszty produkcji są mniejsze, bo mniej używa się nawozów azotowych, które są w strasznej cenie.

- Ja od trzech lat bawię się z soją. Bo jednak jest to dosyć wymagająca roślina jest. Ciągle trzeba coś poprawiać, zmieniać. Jest to na pewno roślina przyszłości. Tym bardziej, że jest w tej chwili trend odchodzenia od GMO - dodaje Arnold Gabor, rolnik z miejscowości Odrowąż.

Kolejne spotkanie w Izbie Rolniczej w Opolu tym razem poświęcone aplikacji IRZplus i Ekoschematom zaplanowano na wtorek 14 lutego o godzinie 11:00.
Emilia Fink-Podyma
rolnicy

Gospodarka

2024-07-03, godz. 11:25 Kolejne drogi w powiecie głubczyckim czeka gruntowny remont Powiat głubczycki rozpoczyna kolejną inwestycję drogową. Remontu doczeka się jezdnia na trasie Pietrowice - Chomiąża i od Baborowa w kierunku Dziećmarowa… » więcej 2024-07-02, godz. 20:00 Nie będzie gigantycznej kary dla nyskiej AKWY Spółka WiK 'AKWA' z Nysy nie jest już zagrożona karą w wysokości prawie 100 milionów złotych. » więcej 2024-07-02, godz. 12:30 Nowe plany ws. CPK. Radny Tobiasz Gużda o konsekwencjach "okrojenia" projektu - Centralny Port Komunikacyjny, największy w tej części świata, mógłby zagwarantować przejęcie przez Polskę europejskiego cargo - powiedział w Porannej… » więcej 2024-07-02, godz. 12:00 Farma wiatrowa zmieni krajobraz Charbielina i Nowego Lasu w gminie Głuchołazy Farma wiatrowa ma powstać w Charbielinie w gminie Głuchołazy. Tamtejsza rada miejska zdecydowała o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania… » więcej 2024-06-28, godz. 12:25 "Wcześniej niż zwykle". Kombinat Rolny w Kietrzu rozpoczyna żniwa Kombinat Rolny w Kietrzu rozpoczyna żniwa. Pierwsze kombajny wjadą na pola rzepaku. W tym roku prace polowe w największym polskim gospodarstwie rolnym w porównaniu… » więcej 2024-06-27, godz. 19:11 "Pogranicze" chce obsługiwać kolejne gminy i komunikację miejską w Prudniku Biała i Baborów zgłaszają akces do Powiatowo-Gminnego Związku Transportu 'Pogranicze'. Wzmocni to jego potencjał publicznych przewozów pasażerskich. Ułatwi… » więcej 2024-06-27, godz. 14:18 "Trzeba współpracować, jeżeli są takie możliwości". Polska Cerekiew i Svetla Hora realizują wspólne projekty 'Polsko-czeski wakacyjny zawrót głowy' - to nazwa wspólnego projektu realizowanego przez samorząd Polskiej Cerekwi i partnerskiej gminy Svetla Hora z Republiki… » więcej 2024-06-26, godz. 17:10 "Polecam każdemu". Podsumowanie programu MentorMix na Politechnice Opolskiej 8 mentorów ze świata biznesu, 12 studentów i niemal pół roku współpracy. Tak wyglądała druga edycja programu 'MentorMix' na Politechnice Opolskiej. Dzisiaj… » więcej 2024-06-26, godz. 12:52 Wielomilionowe inwestycje na drogach powiatu głubczyckiego Inwestycje drogowe za ponad 30 milionów złotych realizuje, bądź będzie realizować w najbliższym czasie powiat głubczycki. Najważniejsze z nich to remonty… » więcej 2024-06-25, godz. 10:15 "Niezbędne jest zachowanie równowagi w gospodarce leśnej". Nadleśniczy Marek Cholewa gościem Radia Opole - To nie przemysł drzewny potrzebuje drewna, tylko my go potrzebujemy - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »