Radio Opole » Gospodarka
2022-08-14, 09:26 Autor: Jacek Rudnik

Gmina Jemielnica z największym dofinansowaniem do przebudowy dróg rolnych

Jemielnica [fot. A. Pospiszyl]
Jemielnica [fot. A. Pospiszyl]
Włodarze sześciu opolskich gmin podpisali w urzędzie marszałkowskim umowy na dotacje do przebudowy dróg dojazdowych do pól. Samorządy pozyskały na ten cel od 60 do 255 tysięcy złotych, a całkowita wartość podpisanych umów to niemal 800 tysięcy złotych. Z dedykowanej na ten cel transzy najbardziej skorzysta Jemielnica, która już prowadzi prace na ponad kilometrowym odcinku traktu rolnego. Co jeszcze znalazło się wśród inwestycyjnych priorytetów ?
- Największe wsparcie trafiło do gminy Jemielnica i zostanie wykorzystane na przygotowanie ponad kilometrowego odcinka drogi transportu rolnego - wyjaśniał w Porannej Rozmowie RO (14.08) wójt Jemielnicy Marcin Wycisło.

Koszt całej inwestycji to 625 tysięcy złotych, a prace na tym odcinku traktu rolnego już trwają. - To jest odcinek o długości ponad jednego kilometra, a służy głównie transportowi rolnemu, dojazdowi do gruntów rolnych, ale też celom rekreacyjnym dla samych mieszkańców Jemielnicy - wyjaśnił na antenie RO Marcin Wycisło.

Wśród priorytetów inwestycyjnych gminy Jemielnica są budowy dróg oraz sieci kanalizacyjnej m. in. przy ulicy Marka Prawego.

W tym drugim przypadku będzie przygotowywany wniosek o dofinansowanie w ramach kolejnych transz Polskiego Ładu.

W pierwszej transzy udało się pozyskać ponad 2 mln złotych dofinansowania do przebudowy drugiej części zabytkowej świetlicy wiejskiej w Jemielnicy. - To zadanie w zasadzie już się rozpoczęło i budynek został już przekazany, a prace potrwają 10 miesięcy, tym samym zostanie zakończona budowa całego obiektu w zabytkowej części Jemielnicy przy ulicy Wiejskiej i będzie to porządna świetlica z ukończoną już wcześniej nową przestrzenną salą - wyjaśnił niedzielny (14.08) gość RO.

Obecnie trwa też zagospodarowanie terenu wokół świetlicy w co włączyły się również sołectwo oraz stowarzyszenie Odnowa Wsi.

W ocenie wójta Jemielnicy wyzwaniem na dziś są dla samorządu m in wysokie ceny energii oraz wytworzenia ciepła, ale to jest kwestia, z którą - planując budżety - boryka się większość samorządów w kraju.

- Żyjemy w mocno zmiennych czasach i też widzimy, że konflikt wojenny na Ukrainie też bezpośrednio wpływa na nasze życie - konkludował na antenie RO wójt Jemielnicy.

Dotacje urzędu marszałkowskiego do modernizacji traktów rolnych trafiły też do gmin:
Branice, Lubsza, Ozimek i Kietrz.
Marcin Wycisło 01
Marcin Wycisło 02

Gospodarka

2022-10-04, godz. 15:20 Głubczyce wypłaciły już ponad pół tysiąca dodatków węglowych. PGE-P pisze do gmin Gmina Głubczyce zrealizowała już ponad 500 wypłat dodatku węglowego. Do tej pory wpłynęło ponad 3,5 tys. wniosków od mieszkańców, wydano na ten cel… » więcej 2022-10-04, godz. 13:15 Do wygrania hulajnogi. Nowy konkurs KRUS-u dla dzieci rolników Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Opolu zachęca dzieci i młodzież, urodzone w latach 2008-2016, do udziału w kursie e-learningowym 'Bezpiecznie… » więcej 2022-10-04, godz. 07:40 Po 11 latach koniec "fuszerki". Rusza remont dachów budynków na brzeskim stadionie Budynki na brzeskim stadionie przejdą remont. Prace są konieczne, aby wyeliminować błędy, do których doszło jeszcze podczas budowy. » więcej 2022-10-03, godz. 18:45 Kędzierzyn-Koźle wypłaca pierwsze dodatki węglowe W Kędzierzynie-Koźlu ruszyły pierwsze wypłaty dodatku węglowego. Pieniądze - w wysokości 3 tys. złotych przysługują gospodarstwom, które ogrzewają… » więcej 2022-10-03, godz. 16:34 Są wyniki głosowana na projekty budżetu obywatelskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Najwięcej głosów na modernizację… Poznaliśmy wyniki głosowania tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Najwięcej głosów, bo aż 568 oddano na modernizację i doposażenie… » więcej 2022-10-03, godz. 14:27 Jest nowy punkt KRUS na mapie regionu W starostwie powiatowym w Krapkowicach uruchomiono (3.10) zamiejscowy punkt Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. » więcej 2022-10-03, godz. 10:30 Przebudowa drogi z Ligoty Książęcej do Biestrzykowic droższa niż planowano. Starostwo będzie musiało znaleźć dodatkowe… Mimo kilkumiesięcznych poszukiwań, namysłowskiemu starostwu nie udało się znaleźć firmy, która wykonałaby remont drogi z Ligoty Książęcej do Biestrzykowic… » więcej 2022-10-02, godz. 17:00 Gmina i powiat głubczycki również szukają oszczędności.'' Na oświetleniu ulicznym oszczędzamy już dwa lata'' Wysokie rachunki za energię elektryczną zmuszają samorządy do szukania oszczędności. W Głubczycach przejście na tryb energooszczędny rozpoczęto od czasowego… » więcej 2022-10-02, godz. 13:10 Kędzierzyn-Koźle ogłosił kolejny przetarg na remont mostu w Blachowni. ''Dotychczasowe oferty przekraczają nasze … Nadal nie ma chętnych na remont mostu w Blachowni. Gmina Kędzierzyn-Koźle, która na początku bieżącego roku została prawnym właścicielem obiektu, ogłosiła… » więcej 2022-10-01, godz. 13:30 Ważna ulica w Kluczborku zmieniła się nie do poznania. Remont trwał przez kilka miesięcy Zupełnie zmienił się komfort jazdy ulicą Drzymały w Kluczborku. Zakończyła się gruntowna przebudowa około 600-metrowego odcinka, którą prowadzono od… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »