Radio Opole » Gospodarka
2022-08-11, 14:12 Autor: Witold Wośtak

6 gmin i prawie 800 tysięcy złotych. Kolejne samorządy dostały pieniądze na drogi dojazdowe do pól

Podpisanie umów w sprawie budowy lub remontu dróg dojazdowych do pól [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie umów w sprawie budowy lub remontu dróg dojazdowych do pól [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie umów w sprawie budowy lub remontu dróg dojazdowych do pól [fot. Witold Wośtak]
Podpisanie umów w sprawie budowy lub remontu dróg dojazdowych do pól [fot. Witold Wośtak]
Włodarze sześciu opolskich gmin podpisali (11.08) w urzędzie marszałkowskim umowy o dotacje na przebudowę dróg dojazdowych do pól.
Samorządy pozyskały na ten cel od 60 do 255 tysięcy złotych, a w sumie umowy opiewają na niemal 800 tysięcy złotych. Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa Opolskiego, zwraca uwagę, że tego roku na podobne inwestycje urząd marszałkowski przeznacza prawie 5 milionów złotych.

- Te drogi pojawiają się w wielu miejscowościach sukcesywnie. One są bardzo różne, tak samo jak i dofinansowania, ale to oczywiście zależy od wniosków. Warto natomiast wspomnieć, że dzięki dotacjom realizowanym od kilkunastu lat wybudowano lub gruntownie zmodernizowano ponad 200 kilometrów dróg tego rodzaju.

Gmina Bierawa pozyskała 60 tysięcy złotych do inwestycji wartej 200 tysięcy. Wójt Krzysztof Ficoń zaznacza, że to nie tylko dojazd do gruntów rolnych.

- Nie zapominajmy o funkcji rekreacyjnej, czyli wykorzystywania drogi jako ścieżki rowerowej. Przez gminę Bierawa przebiegają drogi wojewódzkie, które są bardzo obciążone, niebezpieczne, a wzdłuż nich są tylko śladowe ścieżki rowerowe. Przy każdej okazji wierzymy więc, że tworzymy bezpieczną drogę dla rowerzystów.

Gmina Jemielnica zdobyła największą dotację - 255 tysięcy złotych - do inwestycji wartej 625 tysięcy. Wójt Marcin Wycisło informuje, że to ponad kilometrowy odcinek.

- Od wielu lat mieszkańcy dopominali się o remont tej drogi. Ciągniki, kombajny i pozostałe maszyny rolnicze wymagają dobrych dróg. To są kosztowne sprzęty, które wymagają już transportu w określonych warunkach.

Dotacje trafiły też do gmin: Branice, Lubsza, Ozimek i Kietrz.
Szymon Ogłaza
Krzysztof Ficoń
Marcin Wycisło

Gospodarka

2022-10-07, godz. 07:00 GDDKiA przygotowana do zimowego utrzymania autostrady i dróg krajowych. "Chcemy być gotowi już w październiku" Pełną gotowość do sezonu zimowego deklaruje kierownictwo opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. » więcej 2022-10-06, godz. 15:13 Kolejne opolskie gminy otrzymały pieniądze na budowę dróg dojazdowych do pól 805 tysięcy złotych - tyle otrzymały cztery opolskie gminy na budowę lub przebudowę dróg rolnych. Wśród beneficjentów są gminy: Pokój, Dobrzeń Wielki… » więcej 2022-10-06, godz. 10:00 W dawnej Komendzie Joanitów będzie Dom Pracy Twórczej. Jest wykonawca inwestycji w gminie Głubczyce Gmina Głubczyce rozpoczyna przebudowę dawnej Komendy Joanitów w Grobnikach. Dopiero drugi przetarg wyłonił firmę, która będzie realizować to zadanie… » więcej 2022-10-06, godz. 07:10 Kwiaty, znicze i wkłady już są drogie, a będą jeszcze droższe Za niecały miesiąc Wszystkich Świętych. W wielu sklepach już widać palety wypełnione zniczami. Warto przygotować się na cenowy zawrót głowy, w niektórych… » więcej 2022-10-05, godz. 17:41 Czy opolskie innowacjami stoi? Kędzierzyński ZAK w 3 lata na wykorzystaniu wynalazków zarobił 600 milionów złoty… W Zakrzowie ruszyła I Regionalna Konferencja Innowacje - Innowacyjność 2022. Organizatorem wydarzenia jest Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki we współpracy… » więcej 2022-10-05, godz. 13:17 Żeby nie przegapić terminu. ZUS przypomina o wyprawce szkolnej Chodzi o świadczenie 300 plus w ramach programu 'Dobry Start'. ZUS przypomina, że wnioski przyjmowane będą do 30 listopada. » więcej 2022-10-05, godz. 12:39 Pat na budowie polderu Żelazna. Wody Polskie zrywają umowę z wykonawcą zadania Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie informuje, że dziś (5.10) doszło do zerwania umowy z firmą budującą Polder Żelazna w Opolu. Przyczyny zakończenia… » więcej 2022-10-05, godz. 10:30 Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości co do sytuacji na rynku w przyszłym roku. Jest jednak branża odporna na kryz… Jak długo przedsiębiorcy będą zmagać się z kryzysem? Między innymi to pytanie wybrzmiało podczas konferencji, pt. 'Kompas gospodarczy w sercu Opolszczyzny'… » więcej 2022-10-05, godz. 08:45 SIM w Krapkowicach pisze o kredyt w BGK - na budowę bloku. "Zainteresowanie jest duże" Wniosek o 4,4 miliona złotych do Banku Gospodarstwa Krajowego złożyli przedstawiciele Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Krapkowicach. Dokumenty wysłano… » więcej 2022-10-04, godz. 17:54 Przedsiębiorcy szukają sposobu na złagodzenie skutków kryzysu. Spotkali się w Mosznej podczas "Kompasu gospodarcz… Jak lepiej przygotować się na 2023 rok - to było myślą przewodnią uczestników konferencji 'Kompas gospodarczy w sercu Opolszczyzny', którą zorganizowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »