Radio Opole » Gospodarka
2022-05-12, 19:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Opolska młodzież może zdecydować, na jakie inicjatywy przeznaczyć 600 tysięcy złotych

Spotkanie w ramach projektu "Opolskie dla młodzieży" i podpisanie umów [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie w ramach projektu "Opolskie dla młodzieży" i podpisanie umów [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie w ramach projektu "Opolskie dla młodzieży" i podpisanie umów [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie w ramach projektu "Opolskie dla młodzieży" i podpisanie umów [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie w ramach projektu "Opolskie dla młodzieży" i podpisanie umów [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie w ramach projektu "Opolskie dla młodzieży" i podpisanie umów [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Chcą zachęcić młodzież do zaangażowania się w rozwój społeczeństwa obywatelskiego i w organizację różnych przedsięwzięć. Zarząd województwa opolskiego przeznacza 600 tysięcy złotych dla czterech organizacji pozarządowych, które pomogą młodym ludziom w realizowaniu inicjatyw kulturowych, społecznych czy ekologicznych. To mogą być np. zawody, warsztaty, szkolenia. Podczas konferencji w namiocie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej podpisano umowy z organizacjami w ramach projektu "Opolskie dla młodzieży".
- Tutaj mamy cztery duże podmioty. Ich zadaniem będzie wyszukiwanie młodzieży, która w swoich małych miejscowościach działa w nieformalnych grupach. Obojętnie, czy to dotyczy sportu, kultury czy OSP. To osoby, które mają swoje zainteresowania, ale nie były na tyle "podpięte" pod daną instytucję, aby samemu sięgnąć po te pieniądze, rozliczyć je i z nich skorzystać - mówi wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca.

- Naszym celem jest sfinansowanie grup działających na terenach wiejskich przy OSP - mówi Sara Moś ze Stowarzyszenia OSP powiatu kluczborskiego. - Chcemy przede wszystkim sfinansować co najmniej 30 inicjatyw w województwie opolskim, które będą związane z działalnością ochotniczych straży pożarnych i drużyn młodzieżowych, które działają przy OSP. Finansowanie będzie do 4 tysięcy złotych na każdą drużynę, na każdą inicjatywę.

- Po covidzie to będzie niesamowita robota z naszej strony, żeby dotrzeć do tych młodych ludzi i pokazać im, że ich inicjatywy mogą już wyjść spoza domu i spoza biurka - dodaje Rafał Mościcki ze stowarzyszenia Opolskie Lamy.

Wnioski z zakresu inicjatyw na rzecz ochrony środowiska będzie przyjmować Chorągiew Opolska ZHP, z wkolei za te dotyczące inicjatyw sportowych będzie odpowiadać Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych.

Pomysł na wykorzystanie 4 tysięcy złotych ma m.in. Julia Michewicz z LO nr 3 w Opolu. - Chcemy zainwestować w kącik czytelniczy. - Planujemy taki kącik, w którym każdy będzie się mógł oddać kontemplacji, czytać poezję. Myślimy o stworzeniu tego na korytarzu - mówi.

- Będziemy korzystać z tych projektów w ramach inicjatyw kulturalnych oraz ekologicznych. Chcemy skupić się na integracji zwłaszcza z młodzieżą ukraińską - dodaje Kacper Jungowski.

Nabór wniosków ruszy od czerwca. Grupy, które mogą składać takie wnioski, powinny liczyć 5 osób w wieku 16-26 lat. Każda inicjatywa musi być poparta podpisami przynajmniej 10 osób. Ich realizacja ma potrwać do listopada.
Zbigniew Kubalańca
Julia Michewicz, Kacper Jungowski
Sara Moś, Rafał Mościcki

Gospodarka

2022-05-24, godz. 20:30 Ciekawostki i porównania z Opolszczyzny, czyli najnowszy raport Urzędu Statystycznego W ubiegłym roku było chłodniej niż 21 lat temu. Między innymi taką ciekawostkę odnośnie klimatu pokazuje raport o naszym województwie, który opublikował… » więcej 2022-05-24, godz. 17:09 WUP w Opolu czeka na młodych stażystów. Są wolne miejsca Młodzi bezrobotni mieszkańcy naszego regionu mają szansę na znalezienie pracy. Możliwe jest to dzięki projektowi 'Opolskie staże z POWEREM'. Aby z takiej… » więcej 2022-05-24, godz. 13:38 Dorabiasz na emeryturze? Sprawdź, jakie są limity na kolejne miesiące ZUS ma dobre informacje dla około 12 tysięcy wcześniejszych emerytów oraz rencistów na Opolszczyźnie, którzy dorabiają sobie do świadczeń. » więcej 2022-05-23, godz. 18:41 Nowa droga w Gorzowie Śląskim. Ma stanowić zachętę dla potencjalnych inwestorów Lepszy dojazd i większe szanse na pozyskanie nowych inwestorów. Takie są cele nowo oddanej do użytku drogi dojazdowej w Gorzowie Śląskim. Powstała ona przy… » więcej 2022-05-22, godz. 13:00 W trzech sołectwach Murowa trwają prace drogowe. Z utrudnieniami trzeba liczyć się do połowy lipca Na te inwestycje mieszkańcy czekali od lat. Gmina Murów remontuje drogi w trzech miejscowościach: Zagwiździu, Kałach i Dębińcu. Budowana jest nowa infrastruktura… » więcej 2022-05-21, godz. 19:20 "Patrzymy i podziwiamy każde stoisko". Za nami kolejny dzień Międzynarodowych Targów Turystycznych. Jutro już ost… Za nami drugi dzień Międzynarodowych Targów Turystycznych na opolskim rynku. Odwiedzający stoiska mogli nie tylko poznać najciekawsze zakątki danego regionu… » więcej 2022-05-21, godz. 09:07 Ruszyły wypłaty "żłobkowego". To pieniądze dla placówek a nie dla rodziców W skali kraju dofinansowanie przyznano na ponad 65 tysięcy dzieci. ZUS wypłacił pierwszą transzę 'żłobkowego'. Pieniądze zgodnie z założeniami programu… » więcej 2022-05-19, godz. 20:00 Poszukiwani kierowcy autobusów MZK w Opolu. To praca także dla pań Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu ogłosił nabór na kierowców autobusów. Oferty są kierowane do osób posiadających prawo jazdy kat. D, ale także osób… » więcej 2022-05-18, godz. 14:30 Czarny scenariusz dla inwestycji vs. ratowanie sytuacji po poprzednikach. Kolejny konflikt wokół WiK? - Realizacja kompleksowej modernizacji oczyszczalni ścieków jest zagrożona i być może trzeba będzie oddać wielomilionowe dotacje - uważa Mateusz Filipowski… » więcej 2022-05-18, godz. 12:00 Wyremontowano 4-kilometrowy odcinek DW 451 Zakończono remont drogi wojewódzkiej 451 między Wilkowem a Pielgrzymowicami. To trasa, która łączy Namysłów z Oleśnicą, a także wyprowadza ruch w kierunku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »