Radio Opole » Gospodarka
2021-11-24, 17:54 Autor: Mariusz Chałupnik

Tylko w RADIU OPOLE: Karp 2021 - ryby mniej niż przed rokiem, cena jest wyższa

Za kilogram karpia w tym roku zapłacimy od 20 do 22 złotych [fot. Mariusz Chałupnik]
Za kilogram karpia w tym roku zapłacimy od 20 do 22 złotych [fot. Mariusz Chałupnik]
Za kilogram karpia w tym roku zapłacimy od 20 do 22 złotych [fot. Mariusz Chałupnik]
Za kilogram karpia w tym roku zapłacimy od 20 do 22 złotych [fot. Mariusz Chałupnik]
Za kilogram karpia w tym roku zapłacimy od 20 do 22 złotych [fot. Mariusz Chałupnik]
Za kilogram karpia w tym roku zapłacimy od 20 do 22 złotych [fot. Mariusz Chałupnik]
Prawie dwa razy więcej niż przed rokiem zapłacimy za karpia na świąteczny stół. Ceny za kilogram wahają się od 20 do 22 złotych. W 2020 było to 15 złotych. Tematem zajęliśmy się w audycji Reporterskie Tu i Teraz.
- Na cenę wpływ miały czynniki klimatyczne - zaznacza Waldemar Wójtowicz, dyrektor Gospodarstwa Rybackiego w Niemodlinie. - Na rynku mamy o wiele mniejszą podaż ryb niż w ubiegłych latach. Nie ma ryby handlowej, którą przeznaczamy do sprzedaży albo przetwórstwa w kraju. Nie można jej było też importować z krajów, z których zwyczajowo się ją importowało. Chodzi o Czechy, Węgry oraz Litwę.

W tym roku w Gospodarstwie Rybackim Niemodlin odłowiono 60 ton karpia. To wynik w porównaniu z latami ubiegłymi mniej więcej na poziomie 20 proc.

- Taki spadek to efekt lat ubiegłych, kiedy było mało wody, a przez to bardzo mało udało się wyprodukować materiału zarybieniowego - tłumaczy ichtiolog Krzysztof Żmuda. - Jeżeli nie posiada się materiału zarybieniowego to są problemy. U nas zamiast 50 ton kroczka, to obsadziliśmy około 10 ton. Wspominając rok ubiegły, czy dwa lata temu, to mieliśmy w stawach 1/3 wody. Dlatego tego karpia jest teraz zdecydowanie mniej.

Zapotrzebowanie na karpia w Niemodlinie jest duże.

- Najlepsze ryby jakie jadłam w województwie opolskim - mówi Krystyna. - Niestety wszystko podrożało, więc nie mamy na to wpływu. Raz w roku karpia trzeba zjeść. Może być nawet za 20 złotych.

- Patrzę na jakość i na to czy coś jest dobre. Cena nie gra roli - dodaje Aleksandra. - Patrzę też, żeby wyroby były lokalne i ekologiczne.

Fachowcy ostrzegają, żeby z zakupem wigilijnego karpia nie czekać na ostatnią chwilę. Cena nie ulegnie już zmianie, a samej ryby może dla wszystkich nie starczyć.
Waldemar Wójtowicz
Krzysztof Żmuda
klientki
O sytuacji na "karpiowym" rynku przed świętami w magazynie Reporterskie Tu i Teraz

Gospodarka

2021-11-26, godz. 19:00 Kolejna droga w Opolu oddana do użytku. Tym razem zakończono budowę łącznika ulicy Sieradzkiej z Bielską Kolejna wyremontowana droga w Opolu gotowa do użytku. Chodzi o połączenie ulicy Sieradzkiej z ul. Bielską na osiedlu Malinka. W ramach inwestycji zamontowano… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 Szkołę w Kórnicy czeka termomodernizacja za ponad 2,5 mln złotych Szkoła w Kórnicy przejdzie kompleksową modernizację energetyczną. Po kilku latach przygotowań i czterech ogłoszonych przetargach w końcu udało się wyłonić… » więcej 2021-11-26, godz. 14:45 Transport publiczny w powiecie głubczyckim i prudnickim wchodzi na wyższy poziom. Samorządowcy z południa regionu będą… Powiatowo-Gminny Związek Transportu 'Pogranicze' w Głubczycach rozpoczyna swoją działalność. Głównym zadaniem instytucji, do której należą powiaty głubczycki… » więcej 2021-11-26, godz. 12:45 Grodków chce modernizować systemy ogrzewania w szkołach i wiejskich świetlicach. W części budynków do produkcji… Grodkowski magistrat chce skuteczniej walczyć ze smogiem. Pomóc w tym mają panele słoneczne i wymiana pieców w budynkach szkół. » więcej 2021-11-26, godz. 10:45 "Obniżenie akcyzy czy VAT może pomóc obniżyć inflację". Diana Rokita-Poskart z Politechniki Opolskiej o tarczy i… Propozycje tarczy antyinflacyjnej oceniła w Porannej Loży Radiowej ekonomistka z Politechniki Opolskiej dr Diana Rokita-Poskart. » więcej 2021-11-25, godz. 19:00 Mniej ciągników i trzody, ale więcej drobiu i bydła. Urząd Statystyczny w Opolu pokazał pierwsze wyniki spisu ro… Koncentracja, specjalizacja i regionalizacja produkcji rolnej - to podstawowe wnioski z Powszechnego Spisu Rolnego 2020 dla Opolszczyzny. » więcej 2021-11-25, godz. 18:30 Zmiany na drodze wojewódzkiej numer 429. W najbliższych tygodniach zostanie wprowadzony ruch wahadłowy Wracamy do tematu drogi wojewódzkiej numer 429. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu na 3-kilometrowym odcinku pomiędzy Polską Nową Wsią a Wawelnem rozpoczęto… » więcej 2021-11-25, godz. 15:15 Zakończono budowę mostu w Kopicach Po pięciu miesiącach od rozpoczęcia prac oficjalnie zakończono budowę mostu w Kopicach. Inwestycja nie należała do łatwych, ponieważ podczas prac kilkukrotnie… » więcej 2021-11-25, godz. 13:00 Oferty budowy akwarium w opolskim zoo wciąż za drogie. Miasto ogłosiło kolejny przetarg na nowych zasadach Opolski ratusz unieważnił trzeci już przetarg na budowę akwarium w opolskim ogrodzie zoologicznym. Mimo podzielenia inwestycji na trzy etapy, oferty wszystkich… » więcej 2021-11-25, godz. 11:00 Od grudnia wyższe limity dorabiania dla emerytów i rencistów Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Opolu przypomina dorabiającym do wcześniejszej emerytury lub renty, że od grudnia zwiększają się progi dochodów, do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »