Radio Opole » Gospodarka
2021-11-26, 10:45 Autor: Katarzyna Plewnia

"Obniżenie akcyzy czy VAT może pomóc obniżyć inflację". Diana Rokita-Poskart z Politechniki Opolskiej o tarczy inflacyjnej

Dr Diana Rokita-Poskart [fot. Marcin Skomudek]
Dr Diana Rokita-Poskart [fot. Marcin Skomudek]
Propozycje tarczy antyinflacyjnej oceniła w Porannej Loży Radiowej ekonomistka z Politechniki Opolskiej dr Diana Rokita-Poskart.
- Na pewno niektóre rozwiązania, służące obniżeniu podatków pośrednich, np. akcyzy czy VAT mogą pomoc obniżyć inflację - mówiła w Porannej Loży Radiowej specjalistka w dziedzinie makroekonomii, dr Diana Rokita-Poskart z Politechniki Opolskiej, odnosząc się do założeń zaproponowanej przez rząd tarczy antyinflacyjnej.

- Po pierwsze zostanie obniżona akcyza na paliwa do minimum Unii Europejskiej. Sprawdzałam też wczoraj, jakie to minimum jest. Około 7 groszy na litrze, jeżeli chodzi o benzynę, to jesteśmy powyżej minimum unijnego, natomiast jeżeli chodzi o olej napędowy, to jest 0,007 złotego na litrze, więc nie mamy zbyt dużej przestrzeni do obniżki cen paliw, jeżeli chodzi o ten aspekt, jeżeli chodzi o benzynę to rzeczywiście ta przestrzeń jest - oceniła ekspertka.

Ekonomistka oceniła jednocześnie, że inny mechanizm przewidziany w tarczy, jak pomoc osobom o najniższych dochodach, może wpływać proinflacyjnie . - Wszystko zależy od zachowania tych osób - mówi dr Diana Rokita-Poskart

- Największą skłonność do konsumpcji przejawiają osoby o najniższych dochodach. Jeżeli te osoby uzyskują dodatek, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że osoby te dodatkowe dochody dalej będą wydawać, co może powodować dalszy wzrost cen, natomiast pytanie jest takie, jak zachowają się te osoby - stwierdziła.

Ekspertka przyznała jednak, że rolą państwa jest pomoc osobom o niskich dochodach, a zaproponowany przez rząd dodatek w wysokości od 400 do 1000 złotych dla gorzej uposażonych rodzin, to forma takiego właśnie wsparcia - oceniła na antenie Radia Opole.
dr Diana Rokita-Poskart, cz. 1
dr Diana Rokita-Poskart, cz. 2

Gospodarka

2022-01-21, godz. 19:00 Zabytki Białej zostaną zrewitalizowane. Prudnicka gmina jako pierwsza w województwie podpisała umowę z wykonawcami… Ponad 7,3 mln złotych przeznaczy gmina Biała na remont miejskich obiektów zabytkowych w ramach modernizacji infrastruktury turystycznej. Pieniądze na ten cel… » więcej 2022-01-21, godz. 11:56 Kssenon ma powstać na Opolszczyźnie. To unikatowa oferta dla małych przedsiębiorców Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna szuka na Opolszczyźnie miejsca na lokalizację projektu Kssenon. Jest to akcelerator biznesowy dedykowany dla małych… » więcej 2022-01-20, godz. 18:00 Branice "zyskały" kilkudziesięciu nowych mieszkańców. To efekt całorocznej meldunkowej akcji prowadzonej przez władze… Zakończyła się akcja 'Zamelduj się w gminie Branice' skierowana do osób, które w ciągu ostatniego roku zameldowały się tutaj na pobyt stały. Wszyscy… » więcej 2022-01-20, godz. 16:00 Milion złotych za najlepiej wyszczepiony samorząd w powiecie nyskim dostał Paczków Teraz będzie inwestował te pieniądze w lokalną społeczność, w zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb. » więcej 2022-01-20, godz. 11:00 Oczyszczalnia ścieków w Głogówku wkracza w XXI wiek. Rozpoczyna się drugi etap modernizacji Głogówek rozpoczyna drugi etap modernizacji oczyszczalni ścieków. Pierwszy został ukończony w październiku ubiegłego roku. Warte około 7,7 mln złotych… » więcej 2022-01-19, godz. 16:59 Maleje liczba mieszkańców Brzegu, za to Namysłów "rośnie w siłę" Brzeg zalicza największy, bo ponad 3% spadek populacji od 20 lat i jest jednym z najszybciej wyludniających się miast na Opolszczyźnie. W 2017 roku żyło… » więcej 2022-01-19, godz. 15:30 Walce: do jesieni strażacy z Dobieszowic będą mieć nową remizę Gdy tylko pogoda pozwoli rozpocznie się budowa remizy OSP Dobieszowice w gminie Walce. Inwestycję chciało realizować aż 7 firm. Zwycięska - przedsiębiorstwo… » więcej 2022-01-19, godz. 09:15 Paczków chce szybciej spłacić kredyt. Dzięki temu będzie mógł inwestować Przyspieszenie zapowiadają władze Paczkowa w temacie spłaty kredytu, jaki ciąży na samorządzie. Ma to być krok w kierunku nowych inwestycji. » więcej 2022-01-18, godz. 17:30 Ruszyła budowa kanalizacji Woskowic Małych. To kluczowa inwestycja dla północy gminy Namysłów Ruszyła budowa kanalizacji Woskowic Małych. To jedna z ostatnich nieskanalizowanych miejscowości w północnej części gminy Namysłów. » więcej 2022-01-18, godz. 15:00 Po remoncie stacja uzdatniania wody w Rozkochowie będzie o 20% bardziej wydajna 1,5 mln zł może kosztować przebudowa stacji uzdatniania wody w Rozkochowie. Tam są odwierty, z których woda trafia do mieszkańców gminy Walce. Ubiegłoroczna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »