Radio Opole » Gospodarka
2021-10-20, 11:54 Autor: Mariusz Chałupnik

Nowoczesna mówi o niekontrolowanym wzroście cen w kraju. Ekonomista odpowiada: To nie dotyczy tylko naszego kraju

Konferencja Witolda Zembaczyńskiego [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja Witolda Zembaczyńskiego [fot. Mariusz Chałupnik]
"Było drogo, jest drożej, a najdrożej dopiero będzie". Jeden z opolskich liderów opozycji Witold Zembaczyński krytykuje politykę rządu. W ramach ogólnopolskiej kampanii przygotowanej przez Nowoczesną o nazwie #DrogiPremierze, poseł Zembaczyński przedstawił między innymi sklepowy paragon za zakup podstawowych produktów.
- Mamy niekontrolowany wzrost cen produktów spożywczych i wzrost kosztów konsumpcji - uważa opolski poseł. - W żaden sposób ta inflacja, którą mamy w Polsce, czyli około 6 proc., nie jest skutecznie hamowana przez rząd. Co najgorsze, to odkryliśmy jako opozycja, że rządowi jest to na rękę. Tak samo ministrowi finansów, prezesowi NBP. Dzięki temu, że Polacy płacą więcej za swoje zakupy, to wpływa więcej podatków do budżetu państwa. Nie ma woli politycznej do tego, żeby Polacy przestali płacić astronomiczne 6 złotych za paliwo, czy też 5 złotych za kilogram pietruszki.

Na konferencji poseł Nowoczesnej jako przykład wysokich cen przedstawił litrową butelkę oleju, która kosztowała prawie 10 złotych.

- Wiele wskazuje, że do końca roku zapłacimy jeszcze więcej - mówi Zembaczyński. - Wszyscy sklepikarze, cała branża, nie jest tylko pod presją drożejącego paliwa, gazu. Jest również pod presją rosnących kosztów "klina" podatkowego, kosztów najmu, kosztów pracowniczych. Drożyzna nie jest odzwierciedleniem wzrostu wynagrodzeń w Polsce.

Zdaniem ekonomisty Witolda Potwory z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, wzrost cen nie jest spowodowany jedynie działaniami polskich władz.

- Mamy to nieszczęście, że doczekaliśmy czasów mocnych procesów inflacyjnych. To nie dotyczy tylko naszego kraju - zaznacza dr Potwora. - W Niemczech mamy najwyższą inflację od 30 lat, która jest na poziomie 4,1 proc. W Czechach inflacja wynosi 4,9 proc. W Polsce to jest niestety 5,8 proc, ale podobnie jest na Węgrzech, a w Rumunii inflacja wynosi 6,2 proc. Ta drożyzna niestety spowodowana jest kilkoma czynnikami i stosunkowo najmniejszy wpływ na inflację mają decyzje rządu, czy też Rady Polityki Pieniężnej.

Według Witolda Zembaczyńskiego konieczne do zatrzymania wzrostu cen i inflacji są - stopniowe podniesienie stóp procentowych, obniżka akcyzy na paliwo, zatrzymanie dodruku pieniędzy na rządowe programy, obniżenie "klina" podatkowego oraz likwidacja "Polskiego Ładu".

Przypomnijmy, że Rada Polityki Pieniężnej na początku października podniosła stopy procentowe. A o tym, że inflacja jest związana z rosnącymi cenami energii na światowych rynkach mówił między innymi wicepremier Jarosław Kaczyński. W wywiadzie dla tygodnika "Sieci" prezes PiS podkreślił, że poszczególne państwa mają znikomy wpływ na wzrost tych cen i nie mogą tym samym kontrolować inflacji.
Witold Zembaczyński
Witold Zembaczyński
Witold Potwora

Gospodarka

2024-11-21, godz. 14:00 Pierwszy inwestor wynajął halę w brzeskiej "Zielonce". Firma chce zatrudnić kilkanaście osób Kilkanaście osób ma wkrótce znaleźć pracę w brzeskiej strefie przemysłowej. Pojawił się pierwszy inwestor, który wynajął od WSSE część hali przemysłowej… » więcej 2024-11-21, godz. 12:00 "Na ten moment kontrole na terenach powodziowych są zawieszone". Prezes WFOŚ gościem Radia Opole - Do czerwca przyszłego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zawiesił kontrole instalacji grzewczych na terenach powodziowych - potwierdziła w Porannej… » więcej 2024-11-20, godz. 18:00 Są pierwsze stropy i ściany przyziemia. Jak idzie budowa nowego osiedla OTBS w Opolu? Zgodnie z planem przebiega budowa nowego osiedla Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ulicy Wrocławskiej w Opolu. » więcej 2024-11-20, godz. 16:30 Nowy sprzęt dla studentów elektrotechniki i automatyki trafił na Politechnikę Opolską Na Politechnice Opolskiej powstało nowe laboratorium dla studentów elektrotechniki i automatyki. Nowa sala dydaktyczna jest wyposażona w 9 stanowisk komputerowych… » więcej 2024-11-20, godz. 12:00 Płaca widoczna w każdym ogłoszeniu o pracę? Będzie nowy obowiązek dla pracodawców W każdym ogłoszeniu o pracę będą podane widełki dotyczące wynagrodzenia - jeszcze w tym tygodniu do laski marszałkowskiej trafi projekt ustawy 'Jasne … » więcej 2024-11-20, godz. 11:00 Ubywa obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS Na Opolszczyźnie coraz mniej cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS. Ciągle najliczniejszą grupą są osoby z obywatelstwem ukraińskim… » więcej 2024-11-19, godz. 20:00 Zespół Szkół w Wołczynie pokazuje uczniom, że karierę można robić bez dalekich wyjazdów Prezentacja możliwości gospodarczych i biznesowych gminy Wołczyn była celem zorganizowanego dziś (19.11) pierwszego Forum Przedsiębiorców w miejscowym zespole… » więcej 2024-11-19, godz. 17:30 Strzeleckie Wodociągi i Kanalizacja chcą zrealizować przełomowy projekt za 60 mln złotych Strzeleckie Wodociągi i Kanalizacja planują dużą modernizację systemu zaopatrzenia w wodę w gminie Strzelce Opolskie. Mogą w tym pomóc pieniądze z Narodowego… » więcej 2024-11-19, godz. 15:00 Opole: Centrum Nauki i Technologii na razie nie powstanie. Miasto nie ma pieniędzy Miała być wielka kula i gogle, które pokazywałyby wirtualną rzeczywistość. To zamysł na Centrum Nauki i Technologii w Opolu. Ratusz o tej inwestycji mówił… » więcej 2024-11-19, godz. 12:26 Dzień Otwarty Notariatu. Eksperci będą nieodpłatnie udzielać porad Dzień Otwarty Notariatu zaplanowano w najbliższą sobotę (23.11) w Opolu. Będzie to 15. edycja wydarzenia. To ogólnopolska akcja edukacyjna, podczas której… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »