Radio Opole » Gospodarka
2021-10-20, 11:54 Autor: Mariusz Chałupnik

Nowoczesna mówi o niekontrolowanym wzroście cen w kraju. Ekonomista odpowiada: To nie dotyczy tylko naszego kraju

Konferencja Witolda Zembaczyńskiego [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja Witolda Zembaczyńskiego [fot. Mariusz Chałupnik]
"Było drogo, jest drożej, a najdrożej dopiero będzie". Jeden z opolskich liderów opozycji Witold Zembaczyński krytykuje politykę rządu. W ramach ogólnopolskiej kampanii przygotowanej przez Nowoczesną o nazwie #DrogiPremierze, poseł Zembaczyński przedstawił między innymi sklepowy paragon za zakup podstawowych produktów.
- Mamy niekontrolowany wzrost cen produktów spożywczych i wzrost kosztów konsumpcji - uważa opolski poseł. - W żaden sposób ta inflacja, którą mamy w Polsce, czyli około 6 proc., nie jest skutecznie hamowana przez rząd. Co najgorsze, to odkryliśmy jako opozycja, że rządowi jest to na rękę. Tak samo ministrowi finansów, prezesowi NBP. Dzięki temu, że Polacy płacą więcej za swoje zakupy, to wpływa więcej podatków do budżetu państwa. Nie ma woli politycznej do tego, żeby Polacy przestali płacić astronomiczne 6 złotych za paliwo, czy też 5 złotych za kilogram pietruszki.

Na konferencji poseł Nowoczesnej jako przykład wysokich cen przedstawił litrową butelkę oleju, która kosztowała prawie 10 złotych.

- Wiele wskazuje, że do końca roku zapłacimy jeszcze więcej - mówi Zembaczyński. - Wszyscy sklepikarze, cała branża, nie jest tylko pod presją drożejącego paliwa, gazu. Jest również pod presją rosnących kosztów "klina" podatkowego, kosztów najmu, kosztów pracowniczych. Drożyzna nie jest odzwierciedleniem wzrostu wynagrodzeń w Polsce.

Zdaniem ekonomisty Witolda Potwory z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, wzrost cen nie jest spowodowany jedynie działaniami polskich władz.

- Mamy to nieszczęście, że doczekaliśmy czasów mocnych procesów inflacyjnych. To nie dotyczy tylko naszego kraju - zaznacza dr Potwora. - W Niemczech mamy najwyższą inflację od 30 lat, która jest na poziomie 4,1 proc. W Czechach inflacja wynosi 4,9 proc. W Polsce to jest niestety 5,8 proc, ale podobnie jest na Węgrzech, a w Rumunii inflacja wynosi 6,2 proc. Ta drożyzna niestety spowodowana jest kilkoma czynnikami i stosunkowo najmniejszy wpływ na inflację mają decyzje rządu, czy też Rady Polityki Pieniężnej.

Według Witolda Zembaczyńskiego konieczne do zatrzymania wzrostu cen i inflacji są - stopniowe podniesienie stóp procentowych, obniżka akcyzy na paliwo, zatrzymanie dodruku pieniędzy na rządowe programy, obniżenie "klina" podatkowego oraz likwidacja "Polskiego Ładu".

Przypomnijmy, że Rada Polityki Pieniężnej na początku października podniosła stopy procentowe. A o tym, że inflacja jest związana z rosnącymi cenami energii na światowych rynkach mówił między innymi wicepremier Jarosław Kaczyński. W wywiadzie dla tygodnika "Sieci" prezes PiS podkreślił, że poszczególne państwa mają znikomy wpływ na wzrost tych cen i nie mogą tym samym kontrolować inflacji.
Witold Zembaczyński
Witold Zembaczyński
Witold Potwora

Gospodarka

2022-05-28, godz. 11:31 "Zajmiemy się obszarami, które są pod ochroną opolskiego konserwatora zabytków". Prudnik przystępuje do prac związanych… Wykonanie robót pielęgnacyjnych, wycinki i nowych nasadzeń - to prace, które zostaną zrealizowane na zabytkowym drzewostanie w parku miejskim i cmentarzu… » więcej 2022-05-27, godz. 14:00 Ulica Strzelecka w Domaszowicach oddana do użytku. Będzie bezpieczniej Mieszkańcy Domaszowic mogą już korzystać z nowej drogi. Starostwo Powiatowe w Namysłowie zakończyło przebudowę ulicy Strzeleckiej. Powstał na niej zupełnie… » więcej 2022-05-27, godz. 11:15 Ulice Klonowa, Kasztanowa i Sosnowa w Namysłowie będą droższe, niż zakładano Będzie drożej, niż zakładano. Mowa o budowie trzech ulic: Klonowej, Kasztanowej i Sosnowej na osiedlu Leśnym w Namysłowie. Gmina, która przygotowywała… » więcej 2022-05-26, godz. 17:07 Prezes WiK Ireneusz Jaki został zawieszony w swoich obowiązkach. "Będę się od decyzji rady nadzorczej odwoływał" Prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Ireneusz Jaki został zawieszony. Taką decyzję podjęła dziś (26.05) rada nadzorcza spółki. Podczas posiedzenia… » więcej 2022-05-26, godz. 16:30 Indywidualne podejście do młodych pracowników i autorskie programy stażowe. Wyróżniono "Firmy solidarne ze stude… Kilkanaście opolskich przedsiębiorstw zostało nagrodzonych i wyróżnionych w pierwszej edycji konkursu 'Firma solidarna ze studentami'. Celem jest skojarzenie… » więcej 2022-05-26, godz. 13:08 Grupa Azoty ZAK S.A. radzi sobie w niestabilnym otoczeniu rynkowym Grupa poinformowała, że zamknęła I kwartał 2022 r. zadowalającymi wynikami finansowymi - zyskiem netto na poziomie 253 mln zł, przychodami w wysokości… » więcej 2022-05-26, godz. 09:45 Spadek bezrobocia w kraju, ale też w regionie. Dyrektor WUP-u gościem Radia Opole Na koniec kwietnia na Opolszczyźnie było niespełna 22 tysiące osób bez pracy. » więcej 2022-05-25, godz. 16:10 Cztery opolskie gminy otrzymały rządowe dotacje na remonty lokalnych dróg Cztery opolskie gminy wyremontują lokalne drogi dzięki kolejnym dotacjom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dzisiaj (25.05) w urzędzie wojewódzkim podpisano… » więcej 2022-05-25, godz. 10:00 Ponad 9 procent w górę. Rosną składki odkładane na kontach emerytalnych ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje składki, które są odkładane na koncie emerytalnym i na subkoncie. Dzieje się każdego roku w czerwcu. Gościem… » więcej 2022-05-24, godz. 20:30 Ciekawostki i porównania z Opolszczyzny, czyli najnowszy raport Urzędu Statystycznego W ubiegłym roku było chłodniej niż 21 lat temu. Między innymi taką ciekawostkę odnośnie klimatu pokazuje raport o naszym województwie, który opublikował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »