Radio Opole » Gospodarka
2021-10-26, 07:30 Autor: Witold Wośtak

Droższe kwiaty i znicze, bo koszty produkcji przerzuca się na klienta. "Ceny wszystkiego idą do góry"

Kwiaty na cmentarz [fot. Witold Wośtak]
Kwiaty na cmentarz [fot. Witold Wośtak]
Kwiaty na cmentarz [fot. Witold Wośtak]
Kwiaty na cmentarz [fot. Witold Wośtak]
Kwiaty na cmentarz [fot. Witold Wośtak]
Kwiaty na cmentarz [fot. Witold Wośtak]
Głębiej do portfela trzeba sięgnąć podczas przygotowań grobów przed dniem Wszystkich Świętych.
W porównaniu do lat ubiegłych, podrożały nie tylko znicze, ale również żywe kwiaty typu chryzantemy, margaretki, gerbery, jesienne astry czy od kilku lat coraz bardziej popularne wrzosy. Klienci przed cmentarzem w Opolu-Półwsi krytykują ceny kwiatów.

- Drożyzna straszna. Przecież to jest niemożliwością, żeby oni brali ponad sto procent więcej niż jeden czy drugi dyskont spożywczy. Wczoraj kupiłam kwiaty w sklepie, postawiłam na grobach, ale idę sprawdzić, czy nie rozrzuciło, bo silnie wiało. Ktoś powinien wziąć się za handlarzy, bo przecież nie mogą, a biorą 150 procent więcej.

Jeden z właścicieli kwiaciarni przy cmentarzu odpowiada, że wzrosły ceny między innymi prądu i paliwa, co znacznie podnosi koszty produkcji kwiatów. - Zawsze znajdą się klienci niezadowoleni z cen - dodaje.

- Oczywiście, że przerzuca się to na klienta. Przecież nie stoję tutaj, aby robić coś za przysłowiową złotówkę. Marża pozostaje od lat taka sama. Jestem na tym stoisku od 21 lat i marża nie zmienia się. Wiadomo, są gorsze i lepsze lata, natomiast ceny wszystkiego idą do góry, a to widać szczególnie wyraźnie w tym roku. Jeżeli pani myśli, że to jest 150 procent marży, to myli się bardzo grubo.

Z kolei więcej za znicze płaci ze względu na wzrost kosztu parafiny, plastiku i tektury.

Podczas wyjazdów na groby bliskich na pewno nie zaoszczędzimy też na paliwie, bo cena za litr benzyny bezołowiowej 95 przekracza już 6 złotych lub zbliża się do tej granicy.
Klientka
Właściciel kwiaciarni

Gospodarka

2021-12-06, godz. 18:10 Pierwsze mieszkania w ramach projektu SIM Opolskie Południe powstaną w Otmuchowie Wybrano władze spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Opolskie Południe. W Prudniku obradowało zgromadzenie wspólników reprezentujących 10 gmin. Powołano… » więcej 2021-12-06, godz. 12:50 Opole: mieszkańcy pytają, czy prace na torach przy Młynówce muszą być prowadzone w nocy? PKP odpowiada, że tak Mieszkańcy bloków zlokalizowanych przy Młynówce w Opolu utyskują na nocne hałasy. Te związane są z pracami remontowymi na moście kolejowym. Roboty realizowane… » więcej 2021-12-04, godz. 13:15 "To czas realizacji tego, na co od dłuższego czasu się szykowaliśmy". Drogowy koniec roku w gminie Prószków Przede wszystkim prace związane z infrastrukturą drogową. Rok 2021 w Prószkowie kończy się pod znakiem inwestycji. Jak informują władze gminy łączna… » więcej 2021-12-03, godz. 10:56 Rozbudowują sieć kanalizacyjną, bo na końcu ulicy powstaje nowy dom Bierawa jest jednym z tych samorządów, które mogą pochwalić się całkowitym skanalizowaniem. Nie oznacza to jednak koniec prac przy budowie kanalizacji… » więcej 2021-12-02, godz. 16:47 ZUS przedstawia statystyki dotyczące umów o dzieło. Nasze województwo ma najmniejszy odsetek w kraju Ponad 19 tysięcy umów o dzieło zgłoszono od stycznia do końca września na Opolszczyźnie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych publikuje informacje, według… » więcej 2021-12-02, godz. 14:30 Gmina o zaniedbaniach, powiat o działaniach w miarę możliwości. Murów chce zwiększenia prac na drogach powiatowy… Murów skarży Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu do opolskiego starosty. Decyzję o wystosowaniu skargi podjęli na sesji gminni radni. » więcej 2021-12-01, godz. 16:00 Wójt Polskiej Cerekwi o budżecie na 2022 rok. "Podwyżki cen energii nas zabijają" Przyszłoroczny budżet gminy Polska Cerekiew będzie najgorszym od wielu lat. Wpływy i wydatki są niemal na takim samym poziomie. Mimo rezygnacji z kilku inwestycji… » więcej 2021-12-01, godz. 13:00 Strefa Aktywności Gospodarczej w Dąbrowie urzeczywistnia się. Pozwala już na to plan zagospodarowania przestrzenne… Jest 'zielone światło' dla Strefy Aktywności Gospodarczej gminy Dąbrowa. Wojewoda opolski zatwierdził plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki któremu… » więcej 2021-12-01, godz. 10:38 W Otmicach powstanie PSZOK dla mieszkańców gminy Izbicko W przyszłym roku w gminie Izbicko na powstać punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Instalację zbuduje Związek Międzygminny Czysty Region na działce… » więcej 2021-11-30, godz. 20:00 "Praktyka się opłaca". Wspólny projekt Politechniki Opolskiej i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Młodzi ludzie poznają potencjalnych pracodawców, a przedstawiciele firm wybiorą praktykantów. Politechnika Opolska i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »