Radio Opole » Gospodarka
2021-07-29, 07:45 Autor: Katarzyna Doros

Potrawy regionalne będą promowane na różne sposoby. Rozstrzygnięto konkurs dla organizacji, które się tym zajmą

Wręczenie umów dla 16 organizacji w ramach konkursu "Opolskie ze smakiem" [fot. Katarzyna Doros]
Wręczenie umów dla 16 organizacji w ramach konkursu "Opolskie ze smakiem" [fot. Katarzyna Doros]
Wręczenie umów dla 16 organizacji w ramach konkursu "Opolskie ze smakiem" [fot. Katarzyna Doros]
Wręczenie umów dla 16 organizacji w ramach konkursu "Opolskie ze smakiem" [fot. Katarzyna Doros]
Warsztaty kulinarne, stoiska z regionalnymi przysmakami i książki z przepisami - to tylko niektóre z inicjatyw, które będą promować potrawy z Opolszczyzny. W ramach konkursu "Opolskie ze smakiem" zarząd województwa opolskiego przekazał 140 tysięcy złotych dla 16 organizacji na realizację zadań.
- Wręczyliśmy 16 umów dla kół gospodyń wiejskich, parafii i stowarzyszeń. To istotne, żeby poprzez takie szerokie spektrum docierać do wszystkich potencjalnych zainteresowanych - mówi Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego. - To, jak widać, szeroki wachlarz instytucji i organizacji pozarządowych, które otrzymują kwotę 10 tysięcy złotych na organizację różnych eventów, które nie tylko polegają na gotowaniu, smażeniu, pieczeniu, ale też na organizacji spotkań, promocji czy tworzeniu publikacji.

- Wystartowaliśmy z kluczborskim “Mlekiem i miodem płynącym”. Będzie to cały cykl imprez związany z tymi produktami - mówi Maria Żurek, prezes Stowarzyszenia Animacji Lokalnej ARKONA. - Taka najważniejsza impreza, którą chcemy zorganizować, odbędzie się 10 września. Będzie to jarmark na kluczborskim rynku.

- W tym roku postawiliśmy na wyszukiwanie smaków dzieciństwa, a tak naprawdę to na wyszukanie najlepszych placków, jakie mamy w swoim regionie, w swoich domach. Przewidzieliśmy organizację festynu na koniec sierpnia z degustacją wszystkich placków, które będziemy chcieli przygotować - dodaje Justyna Szmechta, prezes stowarzyszenia "Nasze Górki".

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna z kolei zrealizuje 14 wyjazdów do tzw. mobilnych punktów informacji turystycznej. - Chcemy tam promować całe województwo - mówi Agnieszka Okupniak, wiceprezes OROT. - To mają być punkty, które będą miały miejsce zarówno w Polsce i to niekoniecznie w naszym województwie, ale i w województwach ościennych. Chcemy zapraszać mieszkańców, turystów, żeby tutaj do nas przyjechali, ale zamierzamy też zrobić kilka stoisk w Czechach. Te stoiska mają pokazywać nasze atrakcje turystyczne, ale gdzie będzie można skosztować opolskich specjałów.

Wśród innych propozycji znalazł się m.in. VI Wojewódzki Konkurs na Potrawę Kresową czy warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży w Popielowie.
Antoni Konopka
Maria Żurek, Justyna Szmechta
Agnieszka Okupniak

Gospodarka

2021-09-18, godz. 10:30 "Pomysł na starcie kluczem do biznesu". WUP oferuje dotacje na własną firmę dla osób po trzydziestce Mieszkańcy województwa, którzy skończyli 30 lat i myślą o własnej działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z dotacji na założenie firmy. 20… » więcej 2021-09-17, godz. 17:30 Rosnące ceny i coraz chłodniejsze noce wywołały duży ruch w składach opału. "Czym prędzej, tym lepiej" Ruch w składach opału rośnie, podobnie jak ceny. Temperatury w dzień, ale przede wszystkim w nocy, są coraz niższe. Sprawdziliśmy więc, czy w połowie… » więcej 2021-09-17, godz. 13:30 Ważą się losy ustawy uszczelniającej zasady handlu w niedziele Trwają prace nad uszczelnieniem ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Obecnie zakaz jest obchodzony przez sklepy, które zmieniają się w placówki pocztowe… » więcej 2021-09-17, godz. 06:00 Uczniowie z Olesna będą poznawać pracodawców w ramach lekcji. Otwarto Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery ma od wczoraj (16.09) Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Oleśnie. » więcej 2021-09-16, godz. 19:00 Kolejne drogi wojewódzkie do przebudowy. ZDW w Opolu zainwestuje prawie 3 miliony złotych Kolejne drogi na Opolszczyźnie doczekają się remontu. Dziś (16.09) podpisano umowę na przebudowę fragmentu DW409 na odcinku Moszna - Zielina, drogi nr 494… » więcej 2021-09-16, godz. 15:15 Mubea będzie budować trzecią halę. Przybędzie kilkaset miejsc pracy Kilkaset nowych miejsc pracy powstanie na terenie strefy gospodarczej gminy Ujazd. Największa tamtejsza firma - Mubea - szykuje się do budowy trzeciej hali produkcyjnej… » więcej 2021-09-16, godz. 13:15 Magistrat w Praszce remontuje i buduje drogi w miarę możliwości. Trzeba szukać dotacji, ale też sięgać do własnej… 'Drobne remonty robimy za swoje pieniądze, a do poważniejszych potrzebujemy dotacji'. Tak o trwających obecnie pracach w gminie Praszka mówi burmistrz Jarosław… » więcej 2021-09-16, godz. 11:30 Leśnica: jest kanalizacja, teraz budują wodociąg. Wszystko, żeby zachęcić inwestorów Gmina Leśnica uzbraja tereny inwestycyjne w Krasowej w sieci kanalizacyjną i wodociągową. Inwestycje przygotowywane są w taki sposób, że podłączenie dużych… » więcej 2021-09-16, godz. 09:56 Aglomeracja Opolska pracuje nad strategią rozwoju do 2030 roku - Świadome gospodarowanie środowiskiem to jeden z naszych priorytetów na najbliższe lata - powiedział w Porannej Loży Radiowej dyrektor Aglomeracji Opolskiej… » więcej 2021-09-16, godz. 08:10 Głubczyce ogłoszą kolejny przetarg na remont części zabytkowych murów miejskich Przetarg na remont fragmentu zachowanych średniowiecznych murów miejskich w Głubczycach nie doszedł do skutku. Wszystkie oferty były zbyt drogie. Na to zadanie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »