Radio Opole » Gospodarka
2021-05-27, 11:30 Autor: Katarzyna Plewnia

"Bronię, broniłem i będę bronił polskiego węgla". Poseł Janusz Kowalski o decyzji TSUE ws. kopalni Turów

Janusz Kowalski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Janusz Kowalski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Poseł Solidarnej Polski, Janusz Kowalski, w "Porannej Loży Radiowej" o strajku związkowców ws. zamknięcia kopalni Turów, w którym polityk uczestniczył i polskiej polityce energetycznej.
- Mocny przekaz był skierowany do unijnych eurokratów, do tych absolutnie bez wyobraźni urzędników, sędziów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, którzy uderzyli w polską suwerenność, którzy chcą zamykać polskie kopalnie, którzy chcą spowodować gigantyczny kryzys gospodarczy w Polsce - tak w "Porannej Loży Radiowej", opolski poseł Solidarnej Polski, Janusz Kowalski mówił o strajku związkowców ws. zamknięcia kopalni Turów, jaki odbył się wczoraj (26.05) we Wrocławiu.

- Trzeba pamiętać, że zamknięcie kopali Turów w Bogatyni, która dostarcza surowiec
do elektrowni Turów oznaczałaby odcięcie dostaw energii elektrycznej dla 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce. To pokazuje, jak ideologiczna Unia Europejska dziś chce walczyć z polską suwerennością energetyczną, chce zamykać polskie kopalnie po to, żeby realizować ideologiczny niemiecki plan uzależnienia nas od rosyjskiego gazu i technologii OZE - mówił Kowalski.

Skargę ws. kopalni Turów złożyli na Polskę Czesi. - Ale decyzja została wydana przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości - co w ocenie posła Kowalskiego jest przykładem ataku Unii Europejskiej na Polskę i jej energetyczne bezpieczeństwo - przekonywał.

- Zresztą przez kilka miesięcy przestrzegam przed tym i mówiłem, że czekają nas gigantyczne ataki ze strony Unii Europejskiej. Dzisiaj bardzo chętnie bym zobaczył tych opolskich euroentuzjastów, którzy tak machają flagami Unii Europejskiej, może w końcu by wzięli do serca interesy polskie, zobaczyli, że to nas dziś Unia Europejska atakuje, że przez Unię Europejską, Komisję Europejską, przez TSUE jest realizowany niemiecki plan uderzenia w polską gospodarkę. I naprawdę trzeba w końcu zacząć myśleć realnie, a nie tylko patrzeć, co powie Bruksela. Jesteśmy suwerennym państwem i nikt nam nie będzie dyktował, co mamy w Polsce robić - mówił Kowalski.

- W mojej ocenie sprawa Turowa powinna być punktem zwrotnym w rewizji polskiej polityki energetycznej, w tej kwestii zresztą Solidarna Polska miała już wcześniej zdanie odrębne - dodał Kowalski. - Jesteśmy jedynym państwem w Unii Europejskiej, który ma tak wielkie własne zasoby węgla kamiennego i brunatnego, więc powinniśmy naszą energetykę opierać o własne zasoby, a nie o gaz rosyjski importowany, nie o importowane technologie OZE - mówił Kowalski.

- Bronię, broniłem i będę bronił polskiego węgla - bo polski węgiel to polska suwerenność - skwitował poseł Solidarnej Polski.
Janusz Kowalski, cz. 1
Janusz Kowalski, cz. 2
Janusz Kowalski, cz. 3

Gospodarka

2021-07-27, godz. 10:15 Z małym opóźnieniem rozpoczęły się żniwa w Kombinacie Rolnym w Kietrzu. Powodem była niesprzyjająca aura Na polach Kombinatu Rolnego w Kietrzu na dobre ruszyły żniwa. Chłodny i wilgotny przełom maja oraz czerwca spowodował, że prace w największym gospodarstwie… » więcej 2021-07-26, godz. 20:00 Nowy inwestor w strefie w Rogowie Opolskim Duży inwestor zdecydował się kupić działkę i planuje wybudować zakład w Rogowie Opolskim na terenach strefy ekonomicznej gminy Krapkowice. Przygotowania… » więcej 2021-07-26, godz. 17:00 Nie tylko od przedsiębiorców i pracodawców. 8 tysięcy wniosków wpłynęło do opolskiego ZUS-u w sprawie ulg związanych… Odroczenie terminu płacenia składek lub rozłożenie ich na raty. Z takich form pomocy korzystali najczęściej ci, którzy dotkliwie odczuli skutki pandemii… » więcej 2021-07-26, godz. 12:33 Strzelce Opolskie: 25 projektów powalczy o pieniądze z budżetu obywatelskiego 25 projektów na łączną kwotę niemal 1,1 mln zł zgłosili mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie do najnowszej edycji budżetu obywatelskiego. Nie ma nowatorskich… » więcej 2021-07-24, godz. 20:00 "Prawie wiek czekania na zmiany". Jedna z najstarszych ulic w Kępie po blisko 100 latach zostanie przebudowana Choć jest jedną z najstarszych dróg w miejscowości, to nigdy nie miała asfaltowej, solidnej nawierzchni. Mowa o ulicy Nowej w Kępie w gminie Łubniany. » więcej 2021-07-24, godz. 15:00 100 tysięcy złotych z budżetu powiatu opolskiego na renowację zabytków Starostwo w Opolu przyznało pieniądze na renowację zabytków. Wsparcie otrzymają trzy obiekty. Zarząd powiatu opolskiego zdecydował, że największa dotacja… » więcej 2021-07-24, godz. 12:25 Rośnie liczba cudzoziemców pracujących w regionie. Większość z nich stanowią osoby zza wschodniej granicy 22 843 cudzoziemców pracuje obecnie legalnie w naszym regionie. Oznacza to, że od kwietnia liczba ta zwiększyła się o ponad 900 osób. » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Gmina Kietrz poprawia swoją infrastrukturę drogową Gmina Kietrz rozpoczyna kolejną inwestycję drogową. W tym tygodniu została podpisana umowa z wykonawcą na przebudowę drogi w Ściborzycach Wielkich. Remont… » więcej 2021-07-23, godz. 12:30 Opole: z budynków komunalnych znikną "kopciuchy". Ma to przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście Z budynków komunalnych w stolicy regionu znikną tak zwane kopciuchy. Do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączonych zostanie 10 nieruchomości, co daje łącznie… » więcej 2021-07-23, godz. 08:48 Remontują trzy drogi za 1,5 miliona złotych Po wiosennej porcji robót drogowych w gminie Kolonowskie rozpoczyna się letnia faza tego typu inwestycji. Wyremontowane będą 3 ulice oraz dodatkowo kilka skrzyżowań… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »