Radio Opole » Gospodarka
2021-09-23, 13:15 Autor: Katarzyna Plewnia

Anna Zalewska w Radiu Opole o decyzji TSUE. "Decyzja wydana jednoosobowo, arogancko, bez przeczytania bardzo szerokiej dokumentacji"

Anna Zalewska [źródło: www.anna-zalewska.eu]
Anna Zalewska [źródło: www.anna-zalewska.eu]
Europosłanka PiS Anna Zalewska, gość audycji "Prosto z Sejmu" Magdaleny Ogórek komentuje decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożeniu finansowej kary na Polskę za niezaprzestanie działalności kopalni Turów.
- Strona polska przed Trybunałem [TSUE] wnosiła o to, żeby wysłuchano stron, żeby przeczytano dokumenty i żeby to nie była jednoosobowa decyzja pani sędzi, tym bardziej, że w grudniu 2020 r. Komisja Europejska w tej samej sprawie orzekła, że racja jest po stronie polskiej i nie przyjęła kar ze strony Czechów - mówiła europosłanka Anna Zalewska, odnosząc się do nałożonej przez TSUE kary na Polskę - w wysokości pół miliona euro dziennie - za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

- To rzeczywiście jest polityczna decyzja, to że nieludzka, to zostawiam sumieniom, dlatego że zagraża bezpieczeństwu energetycznemu, życiu, zdrowiu, bo przecież utracie pracy, ale przede wszystkim zagraża środowisku. To jest po prostu zagrożenie ekologiczne. Nie ma takiej możliwości, żeby zamknąć kopalnie w ciągu dnia, miesiąca, roku. Potwierdził to przedwczoraj, zdaje się, pan premier Buzek, a kto, jak kto, on się zna na zamykaniu kopalń - mówiła Anna Zalewska.

- Z nastrojów społecznych na podstawie prowadzonych 3 tygodnie temu badań wśród zwykłych mieszkańców po stronie polskiej i czeskiej, którzy na co dzień się przyjaźnią, pracują tam, czerpią zyski z Turowa, wynika, że ok. 60, 70, 80 procent z nich - w zależności od pytania - nie chce być stroną tego konfliktu. Jest też reakcja samorządowców - dodała.

- Samorządowcy już reagują, oni mają duży kłopot, stają się zakładnikami pana premiera Babisa i jego kampanii wyborczej - egoistycznej - dlatego, że ten konflikt też ma przynieść mu głosy wyborcze. Informuję pana premiera Babisa, że będzie wręcz przeciwnie, skoro takie właśnie badania zostały przeprowadzone. Ja spróbuję panu Babisowi w tym tygodniu przetłumaczyć te badania na język czeski, być może uda mi się przynajmniej na Facebooku lub Twitterze dostarczyć, by zrozumiał, że konflikt powinien się skończyć natychmiast.

- Analizujemy też pod kątem prawnym, czy jest możliwość obciążenia Polski tymi karami - dodała. - Takiej możliwości nie ma - przekonywała europosłanka Anna Zalewska.

- Wyraźnie artykuł 192. i 194. o ochronie środowiska i bezpieczeństwie energetycznym traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej mówi, że nie ma takiej możliwości. Że nadrzędność bezpieczeństwa energetycznego poszczególnego kraju członkowskiego jest tutaj istotna - puentowała europosłanka Anna Zalewska.
Anna Zalewska, europosłanka PiS, cz. 1
Anna Zalewska, europosłanka PiS, cz. 2
Anna Zalewska, europosłanka PiS, cz. 3

Gospodarka

2021-10-24, godz. 14:45 Czwarty worek na śmieci przynosi efekty w gminie Lasowice Wielkie. Samorząd sprzedaje też makulaturę i złom Sprawdził się czwarty worek na segregowane odpady w gminie Lasowice Wielkie. Mieszkańcy pozytywnie odebrali pomył na osobny pojemnik na butelki PET - plastikowe… » więcej 2021-10-23, godz. 15:00 Wola jest, plan też, ale czy pozwoli budżet? Niemodlin przymierza się do budowy pumptracka To ma być inwestycja skierowana do tych młodszych mieszkańców gminy, choć niewykluczone, że nieraz skorzystają z niej również starsi. Niemodlin przygotowuje… » więcej 2021-10-23, godz. 10:45 Inżynierowie zastanowią się, którędy poprowadzić obwodnicę Zawady Inżynierowie opracowują przebieg obwodnicy Zawady. Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, wykonawcą studium jest firma Mosty Katowice… » więcej 2021-10-23, godz. 09:15 Stopa bezrobocia w regionie spadła do 6,1%. We wrześniu w rejestrach urzędów pracy ubyło 700 osób We wrześniu stopa bezrobocia w regionie spadła do 6,1% i jest o 0,2% niższa niż w poprzednim miesiącu. Maleje także liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych… » więcej 2021-10-22, godz. 18:59 Studenci i pracodawcy debatowali o sytuacji na rynku pracy. Za nami "Debata o przyszłości" Jak pracodawcy i młodzi ludzie postrzegają aktualną sytuację na rynku pracy, jakie mają oczekiwania i czy łączenie studiów z pracą to popularne zjawisko?… » więcej 2021-10-22, godz. 13:00 Budowa skateparku w Baborowie nabiera tempa. Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku Zakończył się pierwszy etap prac przy budowie skateparku w Baborowie. W minionym tygodniu wylano pierwszą warstwę nawierzchni betonowej i wykonano podbudowę… » więcej 2021-10-22, godz. 12:30 Urząd marszałkowski daje 400-500 złotych podwyżki dla pracowników teatru, biblioteki, muzeów i filharmonii Od 400 do 500 złotych podwyżki otrzymają pracownicy wojewódzkich instytucji kultury. To średni wzrost o około 10 procent. » więcej 2021-10-22, godz. 10:58 Na razie skorzysta ponad 1200 osób, później ma być ich więcej. Niemodlin rozpoczął wymianę wodociągów w najbardziej… To ma być krok w stronę stabilizacji i jakości. Rozpoczęła się budowa wodociągu pomiędzy stacjami uzdatniania wody w Niemodlinie i Roszkowicach. To odcinek… » więcej 2021-10-21, godz. 19:00 Rolnicy z siedmiu gmin będą mieć ułatwiony dojazd do pól dzięki dotacjom z urzędu marszałkowskiego 7 opolskich gmin otrzymało dotacje urzędu marszałkowskiego na budowę lub modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Przedstawiciele samorządów… » więcej 2021-10-21, godz. 16:45 Choć pierwszy projekt stracił ważność, mieszkańcy Skarbiszowa będą mieli kanalizację Na tej inwestycji ma skorzystać ponad 100 osób. Na początku przyszłego roku ruszy budowa kanalizacji Skarbiszowa w gminie Dąbrowa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »