Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-07, 14:30 Autor: Mariusz Chałupnik

"Nie ma symetrii w traktowaniu mniejszości narodowych w Polsce i Niemczech". Janusz Kowalski zapowiada prace nad porozumieniem, które uzupełni traktat z 1991 roku [FILM, ZDJĘCIA]

Konferencja Janusza Kowalskiego ws. relacji polsko-niemieckich
- Musimy stworzyć symetrię w traktowaniu i warunkach dla mniejszości narodowych w Polsce i Niemczech - mówi Janusz Kowalski. Poseł Solidarnej Polski zapowiada, że w tej sprawie będzie interweniował u polskiego premiera. Kowalski uważa, że Polska wzorcowo wywiązuje się z dbałości o funkcjonowanie Mniejszości Niemieckiej.
- Niestety nie działa to w drugą stronę, a zapisy traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, które oba kraje podpisały w 1991 roku, nie są przez stronę niemiecką realizowane. Dlatego potrzebne jest dodatkowe porozumienie - mówi Janusz Kowalski. - Powinno się ono składać z trzech części. Po pierwsze uznanie statusu mniejszości narodowej Polaków w Niemczech. Po drugie zwrot zagrabionego przez niemieckich nazistów mienia Związkowi Polaków w Niemczech. Trzeci punkt to jest symetryczne finansowanie nauki języka polskiego w Niemczech. Przez RFN to finansowanie jest obecnie na zerowym poziomie.

Potrzebę zawarcia dodatkowego porozumienia popierają radni miejscy i wojewódzcy Zjednoczonej Prawicy, którzy zapowiadają przygotowanie projektów uchwał w tej sprawie. Teresa Ceglecka-Zielonka z sejmiku województwa opolskiego z Prawa i Sprawiedliwości jest przekonana, że uchwała zyska akceptację całego sejmiku.

- Jest to wyraz naszej wielkiej troski o byt naszych rodaków, którzy z różnych względów wybrali to miejsce jako swoją drugą ojczyznę - mówi Ceglecka-Zielonka. - Mieszkają tam i chcemy, żeby się tak dobrze czuli jak tutaj czują się mniejszości narodowe w naszym kraju. Aby nie odczuwali tych różnic.

Poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla w "Południowej Loży Radiowej" Radia Opole powiedział, że taki dialog powinien odbywać się na poziomie rządowym.

- My nie chcemy być zakładnikami, jeśli chodzi o Polaków w Niemczech. My jesteśmy prawowitymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej pochodzenia niemieckiego - zaznacza Galla. - Te rzeczy są uregulowane w traktacie, ale też w Konstytucji. Te ziemie zamieszkujemy od dziada, pradziada. O tym też należy pamiętać i bardzo wyraźnie zaznaczyć. Wszelkie kwestie typu roszczeniowego, o których prawdopodobnie pan Kowalski mówi, czy też kwestie związane z mniejszością polską w Niemczech powinny być dwustronnie uzgodnione. Jeżeli będzie taka zgoda, to będziemy ją respektować.

Janusz Kowalski zapowiada, że kwestie dodatkowego porozumienia będzie poruszał także podczas najbliższej wizyty w Berlinie, gdzie spotka się z przedstawicielami polskiej mniejszości.
Janusz Kowalski
Teresa Ceglecka-Zielonka
Ryszard Galla
Tomasz Gabor, Teresa Ceglecka-Zielonka, Janusz Kowalski, Sławomir Batko, konferencja ws. relacji polsko-niemieckich
Tomasz Gabor, Teresa Ceglecka-Zielonka, Janusz Kowalski, Sławomir Batko, konferencja ws. relacji polsko-niemieckich
Teresa Ceglecka-Zielonka, Janusz Kowalski, Sławomir Batko, konferencja ws. relacji polsko-niemieckich
Teresa Ceglecka-Zielonka, Janusz Kowalski, Sławomir Batko, konferencja ws. relacji polsko-niemieckich
Tomasz Gabor, Teresa Ceglecka-Zielonka, Janusz Kowalski, Sławomir Batko, konferencja ws. relacji polsko-niemieckich
Tomasz Gabor, Teresa Ceglecka-Zielonka, Janusz Kowalski, Sławomir Batko, konferencja ws. relacji polsko-niemieckich

Wiadomości z regionu

2021-07-25, godz. 16:40 W Otmuchowie wiatr nie sprzyjał żeglarzom - z dwóch dni regat ścigać mogli się tylko w niedzielę [ZDJĘCIA] Na Jeziorze Otmuchowskim rozegrano regaty o puchar starosty nyskiego i memoriał Franciszka Ela. Zaplanowana na dwa dni impreza z powodu niesprzyjającej pogody… » więcej 2021-07-25, godz. 16:00 Wcześniej zrobili podbudowę, teraz ułożą asfalt - remont ulicy Strzeleckiej w Łaziskach Jeszcze tylko jedną drogę w gminie Jemielnica czeka remont. Samorząd wykonał już większość prac zaplanowanych na ten rok. To, co pozostało na liście… » więcej 2021-07-25, godz. 15:59 Niedziela pod znakiem pożarów na polach. Płonie m.in. zboże na pniu W powiecie strzeleckim, namysłowskim, nyskim i kędzierzyńsko-kozielskim strażacy walczyli w niedzielę z pożarami na polach. W powiecie namysłowskim zapalił… » więcej 2021-07-25, godz. 15:30 Strażacy się szkolą z gaszenia pożarów i ze współpracy z mediami Prawie 30 strażaków z jednostek OSP z terenu powiaty strzeleckiego bierze udział w kursie dowódców działań ratowniczo-gośniczych. W programie szkolenia… » więcej 2021-07-25, godz. 14:12 21-latka wypadła z okna na 4. piętrze. Kobieta ma liczne złamania Młoda kobieta wypadła z okna mieszkania na 4. piętrze. Do zdarzenia doszło w Krapkowicach na osiedlu Tysiąclecia. W poważnym stanie została przetransportowana… » więcej 2021-07-25, godz. 13:30 Bieg Tropem Wilczym w Nowej Zelandii. Rodacy na Antypodach uhonorowali kapitana Markiewicza z Głubczyc Polonia w Nowej Zelandii już po raz trzeci zorganizowała najbardziej oddaloną od Polski edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym. Nasi… » więcej 2021-07-25, godz. 13:28 Jedź na rajd rowerowy i zaszczep się przeciw COVID-19 Jeśli chcesz aktywnie spędzić popołudnie i zadbać o swoje zdrowie, to gmina Cisek ma dla Ciebie idealna propozycję. Zaprasza na rowerowy rajd familijny połączony… » więcej 2021-07-25, godz. 11:46 Niedzielna joga na wyspie Bolko. Pod chmurką można ćwiczyć co tydzień, do połowy sierpnia Kilkadziesiąt osób bierze udział w darmowych zajęciach jogi, które odbywają się na polanie wyspy Bolko w Opolu. Praktyka prowadzona jest przez wykwalifikowane… » więcej 2021-07-25, godz. 11:30 Nyski WOPR docenia zalety energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne pozwalają znacząco obniżyć rachunki za prąd Energia produkowana z promieni słonecznych pozwala nyskiemu WOPR-owi obniżyć rachunki za prąd. Pierwsze tygodnie funkcjonowania instalacji są na tyle obiecujące… » więcej 2021-07-25, godz. 11:00 Raport MZ: 3 nowe przypadki zarażenia koronawirusem w regionie, w kraju 82 [INFOGRAFIKA] W ciągu minionej doby w Polsce wykryto 82 nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Jedna osoba chora na COVID-19 i choroby współistniejące zmarła. Nie zanotowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »