Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-11, 09:58 Autor: Justyna Maćkowiak

Przed nami konferencja "Od pojednania do codzienności? 30 lat polsko-niemieckiego sąsiedztwa". "To wyróżnienie, że debata odbędzie się m.in. w Opolu"

Rafał Bartek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Bartek [fot. Justyna Krzyżanowska]
- To szczególne wyróżnienie dla naszego regionu, że konferencja Polskiej Akademii Nauk odbędzie się między innymi w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku. Przypomnijmy, z okazji 30. rocznicy podpisania przez Polskę i Niemcy "Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy" zostanie zorganizowana konferencja zatytułowana "Od pojednania do codzienności? 30 lat polsko-niemieckiego sąsiedztwa".
- Zapisy tego traktatu dawały poczucie stabilności - dodał gość Radia Opole. - To był pierwszy dokument rangi państwowej, który mówił coś więcej. Wcześniej wprawdzie zarejestrowano organizacje mniejszości na początku 1990 roku, powiedziono, że możemy się organizować, spotykać, zalegalizowano spotkania, które w czasie komunistycznym odbywały się nielegalnie. Jednak dopiero traktat powiedział wprost, że można wrócić do oryginalnej pisowni swoich imion i nazwisk, że można tworzyć instytucje, że można się organizować wokół kultury, języka. Zapisy tego traktatu dały poczucie stabilności.

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski uważa, że traktaty nie są równo realizowane przez stronę polską i niemiecką. Chodzi między innymi o naukę języka polskiego w Niemczech. - Już wielokrotnie podkreślałem w odniesieniu do wystąpień pana posła Kowalskiego, że swoich żali nie przelewa na grunt rządowy, bo to jego ugrupowanie w tej chwili rządzi, więc on ma jakieś możliwości oddziaływania w tym zakresie. Ja takich możliwości raczej niestety nie mam.

Konferencja odbędzie się w dniach od 17 do 19 czerwca w Warszawie oraz od 24 do 25 czerwca w Opolu.
Rafał Bartek cz. 1
Rafał Bartek cz. 2

Wiadomości z regionu

2021-07-30, godz. 22:01 Auto uderzyło w drzewo w Lubnowie, a w Kosorowicach policja i strażacy poszukują zaginionego mężczyzny Do obydwu akcji zadysponowanych zostało po 5 zastępów straży pożarnej. » więcej 2021-07-30, godz. 22:00 Rozmowy ze specjalistami i bezpłatne badania. Opolskie Centrum Onkologii szykuje "białą sobotę". Radio Opole będzie… Konsultacje ze specjalistami, mammografia i badania znamion skórnych, a przede wszystkim poprawa świadomości o profilaktyce chorób nowotworowych to główny… » więcej 2021-07-30, godz. 20:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie zakaziła się jedna osoba, w kraju ponad 150 [INFOGRAFIKA] Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (30.07) jedno zakażenie koronawirusem. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 153 nowych przypadkach… » więcej 2021-07-30, godz. 20:00 Pożary na polach w całym regionie, pracowite popołudnie dla strażaków. Największy pożar mamy w Gierowie [AKTUAL… Strażacy na Opolszczyźnie mają pracowite popołudnie z powodu licznych pożarów ściernisk i zbóż. » więcej 2021-07-30, godz. 20:00 Namysłów, Brzeg i Nysa pamiętają o Powstaniu Warszawskim. Miasta uczczą 77. rocznicę wybuchu zrywu Namysłów, Brzeg i Nysa również uczczą 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości w tych miastach zaplanowano na niedzielne (01.08) popo… » więcej 2021-07-30, godz. 19:45 Psi nos się nie myli. Hunter wywęszył towar Próbę nielegalnego przywozu narkotyków do kraju udaremnili mundurowi opolskiej KAS wspólnie z policją. Akcja miała miejsce na opolskim odcinku A4, a główną… » więcej 2021-07-30, godz. 19:00 Nysa na przedostatnim miejscu w regionie w statystykach spisowych! Brakuje też rachmistrzów Nysa jest jedną z opolskich gmin, w której do tej pory odnotowano najniższy odsetek biorących udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań… » więcej 2021-07-30, godz. 18:00 "Nie rezygnujmy ze szczepień, to ratuje nas przed śmiercią". Eksperci są pewni, że nie unikniemy czwartej fali zachorowań… To, że dojdzie do czwartej fali zakażeń koronawirusem zdaniem specjalistów jest pewne. Na razie ciężko im określić na kiedy dokładnie przypadnie szczyt… » więcej 2021-07-30, godz. 18:00 Wciąż spada liczba urodzeń w naszym regionie. Tendencja widoczna jest już kilka lat O ponad 15 proc. spadła liczba urodzeń w ciągu ostatnich czterech latach na Opolszczyźnie. Najwięcej, bo ponad 9 tysięcy (9120) porodów odnotowano w 2017… » więcej 2021-07-30, godz. 17:50 Prudniccy seniorzy mają miejsce, gdzie mogą spędzać czas i przekazywać swoje talenty Kolejny Klub Seniora otwarto w Prudniku. To druga taka placówka dziennego pobytu w tym mieście. Powstała w pomieszczeniach Inkubatora Przedsiębiorczości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »