Radio Opole » Gospodarka
2021-05-12, 19:15 Autor: Mariusz Chałupnik

"Liczyła się kreatywność i reakcja na zmieniający się świat". Nagrodzono laureatów Opolskiej Marki 2020

Gala wręczenia nagród Opolska Marka 2020 [fot. Mariusz Chałupnik]
Gala wręczenia nagród Opolska Marka 2020 [fot. Mariusz Chałupnik]
Dostosowanie się do nowych warunków pracy, nauki czy też skonstruowanie swojej oferty, aby była ona atrakcyjna on-line. Rozdano nagrody w konkursie Opolska Marka 2020. Tegoroczną edycję - co nie może dziwić - zdominował temat funkcjonowania firm i instytucji w czasie pandemii koronawirusa.
Kapituła wyróżnienia przyznała w czterech kategoriach. W każdej z nich znalazło się czterech laureatów i trzech bądź czterech wyróżnionych. Wśród laureatów kategorii "Opolskie się wspiera" jest przedsiębiorstwo prowadzące żłobki i przedszkola "Kraina Marzeń" z Opola, które szybko zareagowało na zamknięcie placówek z powodu COVID-19.

- Staraliśmy się dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców - mówi właściciel firmy Grzegorz Tarka. - Wspieraliśmy wszystkie dzieci, które mają dostęp do internetu. Nasze zajęcia były dostępne dla wszystkich. Myślę, że wykorzystaliśmy wszystkie możliwe rozwiązania, które były dostępne na rynku. Dziennie odwiedzało nas nawet parę tysięcy ludzi. Odwiedzały nas nawet osoby z Afryki czy też Ameryki Południowej.

Za efektywne przeniesienie imprez targowych do sieci w kategorii "Usługi/produkt on-line" nagrodę otrzymało przedsiębiorstwo QR Communication. Prezes firmy Ryszard Pierzchała mówi, że w tym wypadku zdecydowało przeczucie. Projekt targów on-line powstał bowiem rok przed pandemią koronawirusa.

- My tę platformę zrealizowaliśmy chyba dzięki intuicji w roku 2019 - przekonuje Pierzchała. - Nie wiedzieliśmy wtedy, że pandemia "spadnie" na nas. Wówczas nie było nią zainteresowania, ale od marca 2020 roku, to już telefony się rozdzwoniły.

Przyznano także nagrody dla najlepszych pracodawców - dużych i małych.

- To jest bardzo duże wyzwanie dla nas, ponieważ tyle ile jest ludzi, tyle jest też oczekiwań - mówi Aleksandra Nowak-Kmieć z firmy Polaris - firmy, która zatrudnia blisko pół tysiąca osób, a nagrodę otrzymała w kategorii "Pracodawca roku". - Staramy się być przede wszystkim pracodawcą fair, który stosuje jasne zasady, który daje poczucie stabilności. Pracownicy wiedzą, na co mogą liczyć. Oczywiście jak w każdym biznesie, tak i u nas zmieniają się okoliczności i my też pewne decyzje podejmujemy, które w jakiś sposób wprowadzają nowe rzeczy w organizacji naszej pracy.

Jednym z laureatów kategorii "Mój mały biznes" została Akademia Edukacyjna. Nagroda została przyznana za innowacyjne podejście do zajęć z dziećmi i młodzieżą m.in. z zakresu programowania i robotyki.

- Odzew od początku był bardzo dobry - zaznacza Sławomir Górecki, założyciel akademii. - My staramy się pewne rzeczy odczarowywać. Pokazujemy, że to nie jest wyłącznie dziedzina, która jest oderwana od życia. Stawiamy też na edukację z rodzicami i zastanawiamy się, na ile dzisiaj ta technologia jest po drodze z rodzicem czy też nie. No i czy możemy zawrócić tę ścieżkę technologiczną? Raczej nie.

- Nigdy nie jesteśmy w stanie zatrzymać się w ocenie kreatywności ludzi. Dlatego ta nagroda jest tak wyjątkowa - podsumowuje Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - To, że my pokazujemy na końcu tej drogi podmiot, firmę, jej szefa, to zdajemy sobie sprawę, że a początku jest idea, kreacja. W tym trudnym czasie to też jest reakcja na to, czego się nie spodziewaliśmy, co przyszło nagle.

Nagrody Opolska Marka przyznano po raz 18.
Grzegorz Tarka
Ryszard Pierzchała
Aleksandra Nowak-Kmieć
Sławomir Górecki
Andrzej Buła

Gospodarka

2021-12-03, godz. 10:56 Rozbudowują sieć kanalizacyjną, bo na końcu ulicy powstaje nowy dom Bierawa jest jednym z tych samorządów, które mogą pochwalić się całkowitym skanalizowaniem. Nie oznacza to jednak koniec prac przy budowie kanalizacji… » więcej 2021-12-02, godz. 16:47 ZUS przedstawia statystyki dotyczące umów o dzieło. Nasze województwo ma najmniejszy odsetek w kraju Ponad 19 tysięcy umów o dzieło zgłoszono od stycznia do końca września na Opolszczyźnie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych publikuje informacje, według… » więcej 2021-12-02, godz. 14:30 Gmina o zaniedbaniach, powiat o działaniach w miarę możliwości. Murów chce zwiększenia prac na drogach powiatowy… Murów skarży Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu do opolskiego starosty. Decyzję o wystosowaniu skargi podjęli na sesji gminni radni. » więcej 2021-12-01, godz. 16:00 Wójt Polskiej Cerekwi o budżecie na 2022 rok. "Podwyżki cen energii nas zabijają" Przyszłoroczny budżet gminy Polska Cerekiew będzie najgorszym od wielu lat. Wpływy i wydatki są niemal na takim samym poziomie. Mimo rezygnacji z kilku inwestycji… » więcej 2021-12-01, godz. 13:00 Strefa Aktywności Gospodarczej w Dąbrowie urzeczywistnia się. Pozwala już na to plan zagospodarowania przestrzenne… Jest 'zielone światło' dla Strefy Aktywności Gospodarczej gminy Dąbrowa. Wojewoda opolski zatwierdził plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki któremu… » więcej 2021-12-01, godz. 10:38 W Otmicach powstanie PSZOK dla mieszkańców gminy Izbicko W przyszłym roku w gminie Izbicko na powstać punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Instalację zbuduje Związek Międzygminny Czysty Region na działce… » więcej 2021-11-30, godz. 20:00 "Praktyka się opłaca". Wspólny projekt Politechniki Opolskiej i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Młodzi ludzie poznają potencjalnych pracodawców, a przedstawiciele firm wybiorą praktykantów. Politechnika Opolska i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna… » więcej 2021-11-30, godz. 18:00 OCRG podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Opolskie Centrum Rozwoju i Gospodarki podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego. Przez pięć miesięcy 9 mentorów dzieliło… » więcej 2021-11-30, godz. 16:15 Radni oraz marszałek województwa opolskiego będą mieli więcej na kontach Od przyszłego miesiąca marszałek województwa opolskiego będzie więcej zarabiał, a radni sejmiku otrzymają wyższe diety. Takich podwyżek nie było od… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Kompleksowy remont prószkowskiego przedszkola. Inwestycja zostanie zrealizowana z pomocą rządowych pieniędzy Przedszkole w Prószkowie zostanie przebudowane i poddane termomodernizacji. Gmina na tę inwestycję otrzyma pieniądze z Rządowego Programu Polski Ład. To… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »