Radio Opole » Gospodarka
2021-05-12, 19:15 Autor: Mariusz Chałupnik

"Liczyła się kreatywność i reakcja na zmieniający się świat". Nagrodzono laureatów Opolskiej Marki 2020

Gala wręczenia nagród Opolska Marka 2020 [fot. Mariusz Chałupnik]
Gala wręczenia nagród Opolska Marka 2020 [fot. Mariusz Chałupnik]
Dostosowanie się do nowych warunków pracy, nauki czy też skonstruowanie swojej oferty, aby była ona atrakcyjna on-line. Rozdano nagrody w konkursie Opolska Marka 2020. Tegoroczną edycję - co nie może dziwić - zdominował temat funkcjonowania firm i instytucji w czasie pandemii koronawirusa.
Kapituła wyróżnienia przyznała w czterech kategoriach. W każdej z nich znalazło się czterech laureatów i trzech bądź czterech wyróżnionych. Wśród laureatów kategorii "Opolskie się wspiera" jest przedsiębiorstwo prowadzące żłobki i przedszkola "Kraina Marzeń" z Opola, które szybko zareagowało na zamknięcie placówek z powodu COVID-19.

- Staraliśmy się dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców - mówi właściciel firmy Grzegorz Tarka. - Wspieraliśmy wszystkie dzieci, które mają dostęp do internetu. Nasze zajęcia były dostępne dla wszystkich. Myślę, że wykorzystaliśmy wszystkie możliwe rozwiązania, które były dostępne na rynku. Dziennie odwiedzało nas nawet parę tysięcy ludzi. Odwiedzały nas nawet osoby z Afryki czy też Ameryki Południowej.

Za efektywne przeniesienie imprez targowych do sieci w kategorii "Usługi/produkt on-line" nagrodę otrzymało przedsiębiorstwo QR Communication. Prezes firmy Ryszard Pierzchała mówi, że w tym wypadku zdecydowało przeczucie. Projekt targów on-line powstał bowiem rok przed pandemią koronawirusa.

- My tę platformę zrealizowaliśmy chyba dzięki intuicji w roku 2019 - przekonuje Pierzchała. - Nie wiedzieliśmy wtedy, że pandemia "spadnie" na nas. Wówczas nie było nią zainteresowania, ale od marca 2020 roku, to już telefony się rozdzwoniły.

Przyznano także nagrody dla najlepszych pracodawców - dużych i małych.

- To jest bardzo duże wyzwanie dla nas, ponieważ tyle ile jest ludzi, tyle jest też oczekiwań - mówi Aleksandra Nowak-Kmieć z firmy Polaris - firmy, która zatrudnia blisko pół tysiąca osób, a nagrodę otrzymała w kategorii "Pracodawca roku". - Staramy się być przede wszystkim pracodawcą fair, który stosuje jasne zasady, który daje poczucie stabilności. Pracownicy wiedzą, na co mogą liczyć. Oczywiście jak w każdym biznesie, tak i u nas zmieniają się okoliczności i my też pewne decyzje podejmujemy, które w jakiś sposób wprowadzają nowe rzeczy w organizacji naszej pracy.

Jednym z laureatów kategorii "Mój mały biznes" została Akademia Edukacyjna. Nagroda została przyznana za innowacyjne podejście do zajęć z dziećmi i młodzieżą m.in. z zakresu programowania i robotyki.

- Odzew od początku był bardzo dobry - zaznacza Sławomir Górecki, założyciel akademii. - My staramy się pewne rzeczy odczarowywać. Pokazujemy, że to nie jest wyłącznie dziedzina, która jest oderwana od życia. Stawiamy też na edukację z rodzicami i zastanawiamy się, na ile dzisiaj ta technologia jest po drodze z rodzicem czy też nie. No i czy możemy zawrócić tę ścieżkę technologiczną? Raczej nie.

- Nigdy nie jesteśmy w stanie zatrzymać się w ocenie kreatywności ludzi. Dlatego ta nagroda jest tak wyjątkowa - podsumowuje Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - To, że my pokazujemy na końcu tej drogi podmiot, firmę, jej szefa, to zdajemy sobie sprawę, że a początku jest idea, kreacja. W tym trudnym czasie to też jest reakcja na to, czego się nie spodziewaliśmy, co przyszło nagle.

Nagrody Opolska Marka przyznano po raz 18.
Grzegorz Tarka
Ryszard Pierzchała
Aleksandra Nowak-Kmieć
Sławomir Górecki
Andrzej Buła

Gospodarka

2021-06-22, godz. 19:45 "Inwestor w każdej gminie, strefa w każdej gminie". Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna proponuje współpracę… Chodzi o promocję programu Polskiej Strefy Inwestycji. O propozycji współpracy i korzyściach, jakie niesie ze sobą program rozmawiano dziś (22.06) w Opolu… » więcej 2021-06-22, godz. 17:30 Zarząd województwa z wotum zaufania i absolutorium za ubiegłoroczny budżet 'To nie był łatwy rok, był on czymś nowym dla nas samorządowców' - zarząd województwa opolskiego podsumował budżet za 2020 rok. Z danych wynika, że… » więcej 2021-06-22, godz. 15:00 Głubczyce stawiają na proekologiczne rozwiązania. Wdrażany jest kompleksowy program mający chronić powietrze Gmina Głubczyce rozpoczyna realizację programu 'Czyste powietrze'. Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli uzyskać dofinansowanie na wymianę nieekologicznych… » więcej 2021-06-22, godz. 11:30 Zbliża się ważny termin dla firm dotkniętych skutkami pandemii, które chcą skorzystać z tarczy antykryzysowej Uwaga przedsiębiorcy! Tylko do 30 czerwca można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy Antykryzysowej - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych… » więcej 2021-06-22, godz. 09:15 Drogę w Nowych Smarchowicach czeka kapitalny remont. Będzie to pierwsza w tym miejscu tak duża inwestycja od kilkudziesięciu… Kolejna droga w gminie Namysłów doczeka się remontu. Tym razem powody do zadowolenia powinni mieć mieszkańcy Nowych Smarchowic. » więcej 2021-06-20, godz. 09:00 Gmina dostanie pieniądze na budowę drogi, o ile radni się zgodzą na zmiany w budżecie Gmina Krapkowice może otrzymać 1,3 mln dotacji z funduszy unijnych na budowę drogi do terenów inwestycyjnych. Żeby tak się stało, radni muszą się zgodzić… » więcej 2021-06-19, godz. 15:10 Milion złotych na inwestycje w gminie Kietrz z programu RFIL Gmina Kietrz otrzymała milion złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na budowę kanalizacji w popegeerowskim osiedlu Krotoszyn i remont dróg wewnętrznych… » więcej 2021-06-18, godz. 16:29 Opolski KRUS rozstrzygnął konkurs na bezpieczne gospodarstwo rolne i konkurs plastyczny. Za nami gala wojewódzka [FILM… Opolszczyzna jest jednym z regionów, gdzie odnotowuje się najmniej wypadków przy pracy na roli. W ocenie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego opolskie… » więcej 2021-06-18, godz. 15:55 Nowy prezes Grupy Azoty ZAK S.A. Kędzierzyn - Koźle. Został nim Paweł Stańczyk Od poniedziałku (21.06) nowym prezesem Grupy Azoty ZAK S.A. będzie Paweł Stańczyk. Zastąpi on na tym stanowisku p.o. funkcję prezesa Artura Kamińskiego… » więcej 2021-06-18, godz. 10:28 To może ułatwić drogę do ekologicznych rozwiązań. W Komprachcicach uruchomiono punkt informacyjny programu "Czyste… Doradzą, poinformują, a także pomogą załatwić formalności czy też wypełnić wniosek. W Komprachcicach uruchomiony został punkt informacyjny dla mieszkańców… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »