Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-04, 19:00 Autor: Katarzyna Doros

Ruszył projekt „Strategia: młodzieżowa Opolszczyzna!". Celem m.in. wzmocnienie młodzieżowych rad w regionie

Ruszył projekt „Strategia: młodzieżowa Opolszczyzna!" [fot. Katarzyna Doros]
Ruszył projekt „Strategia: młodzieżowa Opolszczyzna!" [fot. Katarzyna Doros]
Ma zwiększyć świadomość obywatelską wśród młodzieży, zaangażować młodych ludzi w życie publiczne, a przede wszystkim wzmocnić działalność młodzieżowych rad w regionie. To główne założenia projektu „Strategia: młodzieżowa Opolszczyzna!". Projekt swoim zasięgiem obejmie 14 opolskich gmin i weźmie w nim udział blisko 500 osób.
- To projekt na bardzo dużą skalę - mówi Magdalena Pobóg-Lenartowicz, prezes stowarzyszenia "Europa Iuvenis". - W kilkunastu gminach w województwie będziemy pracować nad lokalnymi strategiami. Natomiast oprócz tego mamy przewidziane szkolenia w każdym z powiatów, na które będziemy zapraszać przedstawicieli wszystkich gmin i powiatów do tego, żeby podyskutować o tym, jak możemy poprawiać sytuację młodych ludzi w regionie. Żebyśmy mogli też urzędnikom i samorządowcom opowiedzieć o tym i pokazać jak skutecznie pracować z młodzieżą. Żeby to było takie budowanie wzajemnej świadomości.

- To kolejny projekt, w którym chcemy włączać samorządy do systematycznego tworzenia modelu współpracy z młodzieżowymi liderami i organizacjami - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Namawiam również starostów, którzy w ustawie o funkcjonowaniu powiatów nie mają takich podmiotów jak rady młodzieżowe, ale zawsze panie i panowie starostowie mogą powołać rade konsultacyjną, doradczą wśród młodych ludzi. Dlatego, że dużo rzeczy się dzieje w obszarze edukacji zawodowej, polityki społecznej, w obszarze zdrowia, infrastruktury.

- To co robimy w województwie opolskim i te dobre praktyki będziemy mogli pokazywać innym samorządom. U nas w województwie, ale też w kraju i czerpać od nich właściwe wzorce - dodaje Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego w urzędzie marszałkowskim.

Projekt zakłada m.in. cykl szkoleń dla młodzieżowych rad, kongres młodzieżowy i wizytę studyjną na Islandii.

- Liczymy na to, że projekt przede wszystkim wzmocni kompetencje młodzieżowych radnych, że ta siatka młodzieżowych rad będzie się poszerzać - mówi Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego. - Obecnie jako forum jesteśmy po pre-konwencie młodzieżowych rad. Widzimy, jaki jest właściwie teraz problem z młodzieżowymi radami. Nie dość, że pandemia w pewnym sensie zabiła nasze działania, to istnienie młodzieżowych rad można określić na poziomie 7-8 w regionie. I to nie wszystkie jeszcze działają, więc przed nami bardzo duże zadanie, aby wzmacniać tą działalność polityki młodzieżowej w naszym regionie.

Dodajmy, że budżet projektu wynosi blisko 85 tysięcy euro z funduszy norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele-Fundusz Krajowy.
Magdalena Pobóg-Lenartowicz
Andrzej Buła, Barbara Kamińska
Maksymilian Polis

Wiadomości z regionu

2021-05-14, godz. 14:25 Koronawirus w szkole i przedszkolu w Opolu - Pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 otrzymał uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu. Na kwarantannę trafiło 20 osób - informuje opolski… » więcej 2021-05-14, godz. 14:02 Poprosiły seniora o szklankę wody i - wykorzystując jego dobre serce - okradły 94-latka Nie wpuszczajmy do domu nieznajomych - policja ponownie apeluje o ostrożność. » więcej 2021-05-14, godz. 13:44 "Zamiast realnej pracy - leżakowanie". Poseł Janusz Kowalski o wizycie R. Trzaskowskiego w Opolu Janusz Kowalski skrytykował wizytę prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w Opolu. Poseł Solidarnej Polski uważa, że wiceszef Platformy Obywatelskiej… » więcej 2021-05-14, godz. 12:30 Mieszkania, praca, edukacja, służba zdrowia. To według przedstawicieli ruchu "Wspólna Polska" obecnie największe problemy… - Chcemy zaprosić młodych do partycypowania w życiu społecznym, ale przede wszystkim słuchamy ich potrzeb, słuchamy tego, jakie mają problemy - tak w Opolu… » więcej 2021-05-14, godz. 11:56 Policja zlikwidowała dwie fabryki narkotyków. W akcji brali udział funkcjonariusze z Namysłowa Wspólna akcja policjantów z namysłowskiej komendy i funkcjonariuszy CBŚP z Wrocławia zakończona ujawnieniem dwóch fabryk narkotyków. Przestępcy produkowali… » więcej 2021-05-14, godz. 11:19 Wypadek w Zimnicach Małych obok taśmociągu przy DK45 Dwa samochody osobowe zderzyły się ze sobą w Zimnicach Małych obok taśmociągu na drodze krajowej nr 45. Jedna osoba skarżyła się na bóle głowy, a druga… » więcej 2021-05-14, godz. 10:49 RAPORT MZ: ponad 3200 zakażeń w kraju, w tym 98 na Opolszczyźnie. Z powodu COVID-19 zmarło 289 osób [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3 288 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 98 na Opolszczyźnie. Z powodu COVID-19 zmarło 289 chorych, z czego 209… » więcej 2021-05-14, godz. 10:30 Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla liczył na zysk z kryptowalut. Zamiast zarobić 30 tysięcy, stracił ponad 2 razy tyle Oszuści wciąż nie dają za wygraną. Ostatnio coraz częściej zwabiają swoje ofiary, kusząc je sporym zyskiem z handlu kryptowalutami. » więcej 2021-05-14, godz. 09:40 Koronawirus w opolskiej placówce oświatowej. Kwarantanna dla przedszkolaków i ich nauczycielek Zakażenie potwierdzono w przedszkolu nr 29 w Opolu. Pozytywny wynik testu w kierunku wirusa SARS-COV-2 otrzymał pracownik niepedagogiczny. » więcej 2021-05-14, godz. 09:26 Senackie "nie" dla Bartłomieja Wróblewskiego. Komentarz senatora PiS Jerzego Czerwińskiego - Sytuacja wróciła do punktu wyjścia - tak wczorajszy (13.05) wynik głosowania w senacie nad kandydaturą Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »