Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-04, 19:00 Autor: Katarzyna Doros

Ruszył projekt „Strategia: młodzieżowa Opolszczyzna!". Celem m.in. wzmocnienie młodzieżowych rad w regionie

Ruszył projekt „Strategia: młodzieżowa Opolszczyzna!" [fot. Katarzyna Doros]
Ruszył projekt „Strategia: młodzieżowa Opolszczyzna!" [fot. Katarzyna Doros]
Ma zwiększyć świadomość obywatelską wśród młodzieży, zaangażować młodych ludzi w życie publiczne, a przede wszystkim wzmocnić działalność młodzieżowych rad w regionie. To główne założenia projektu „Strategia: młodzieżowa Opolszczyzna!". Projekt swoim zasięgiem obejmie 14 opolskich gmin i weźmie w nim udział blisko 500 osób.
- To projekt na bardzo dużą skalę - mówi Magdalena Pobóg-Lenartowicz, prezes stowarzyszenia "Europa Iuvenis". - W kilkunastu gminach w województwie będziemy pracować nad lokalnymi strategiami. Natomiast oprócz tego mamy przewidziane szkolenia w każdym z powiatów, na które będziemy zapraszać przedstawicieli wszystkich gmin i powiatów do tego, żeby podyskutować o tym, jak możemy poprawiać sytuację młodych ludzi w regionie. Żebyśmy mogli też urzędnikom i samorządowcom opowiedzieć o tym i pokazać jak skutecznie pracować z młodzieżą. Żeby to było takie budowanie wzajemnej świadomości.

- To kolejny projekt, w którym chcemy włączać samorządy do systematycznego tworzenia modelu współpracy z młodzieżowymi liderami i organizacjami - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Namawiam również starostów, którzy w ustawie o funkcjonowaniu powiatów nie mają takich podmiotów jak rady młodzieżowe, ale zawsze panie i panowie starostowie mogą powołać rade konsultacyjną, doradczą wśród młodych ludzi. Dlatego, że dużo rzeczy się dzieje w obszarze edukacji zawodowej, polityki społecznej, w obszarze zdrowia, infrastruktury.

- To co robimy w województwie opolskim i te dobre praktyki będziemy mogli pokazywać innym samorządom. U nas w województwie, ale też w kraju i czerpać od nich właściwe wzorce - dodaje Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego w urzędzie marszałkowskim.

Projekt zakłada m.in. cykl szkoleń dla młodzieżowych rad, kongres młodzieżowy i wizytę studyjną na Islandii.

- Liczymy na to, że projekt przede wszystkim wzmocni kompetencje młodzieżowych radnych, że ta siatka młodzieżowych rad będzie się poszerzać - mówi Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego. - Obecnie jako forum jesteśmy po pre-konwencie młodzieżowych rad. Widzimy, jaki jest właściwie teraz problem z młodzieżowymi radami. Nie dość, że pandemia w pewnym sensie zabiła nasze działania, to istnienie młodzieżowych rad można określić na poziomie 7-8 w regionie. I to nie wszystkie jeszcze działają, więc przed nami bardzo duże zadanie, aby wzmacniać tą działalność polityki młodzieżowej w naszym regionie.

Dodajmy, że budżet projektu wynosi blisko 85 tysięcy euro z funduszy norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele-Fundusz Krajowy.
Magdalena Pobóg-Lenartowicz
Andrzej Buła, Barbara Kamińska
Maksymilian Polis

Wiadomości z regionu

2022-09-25, godz. 15:45 Wycieczkę po regionie zaplanujesz z nową stroną OROT-u Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna uruchomiła portal visitopolskie.pl w całkowicie nowej odsłonie. To strona, która ma skupiać najważniejsze atrakcje… » więcej 2022-09-25, godz. 13:44 Jarosław Kaczyński na Opolszczyźnie. "W ciągu siedmiu lat udało się wzmocnić państwo" Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedza dzisiaj (25.09) województwo opolskie. Trwa spotkanie z mieszkańcami Nysy. » więcej 2022-09-25, godz. 12:53 W tym samym miejscu. Kolejna ciężarówka przewróciła się na remontowanym odcinku A4 Duże utrudnienia w ruchu na autostradzie A4. Kilka minut po godzinie 12:00 na wysokości węzła Strzelce Opolskie, na 281 kilometrze w kierunku Katowic (to remontowany… » więcej 2022-09-25, godz. 12:00 Budowa radaru meteorologicznego na Górze św. Anny coraz bliżej Budowa dwóch nowych stacji radarowych - w Użrankach w woj. warmińsko-mazurskim oraz na Górze św. Anny na Opolszczyźnie - to najbliższe plany inwestycyjne… » więcej 2022-09-25, godz. 12:00 Święto Chleba w niedzielę (25.09) w Strzelcach Opolskich Świętowanie rozpocznie się o godz. 13:00 wymarszem korowodu koron żniwnych sprzed budynku strzeleckiego starostwa do Parku Renardów, gdzie zaplanowano wiele… » więcej 2022-09-25, godz. 10:45 Sezon narciarski na horyzoncie. Prawdopodobnie miłośnicy białego szaleństwa głębiej sięgną do portfela Choć do sezonu narciarskiego zostało jeszcze sporo czasu, to fani białego szaleństwa już zaczynają się martwić, jaki on będzie - przede wszystkim pod… » więcej 2022-09-25, godz. 10:40 Akcja zakończona sukcesem. Kilkanaście godzin trwały poszukiwania 84-latka, który wyszedł na grzyby Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 84-letniego mężczyzny, który wczoraj (24.09) wyszedł na grzyby i zaginął w lesie. Poszukiwania były prowadzone… » więcej 2022-09-25, godz. 10:00 Ponad 6 tysięcy 90-latków mieszka w naszym województwie. Takie osoby wymagają wsparcia Na Opolszczyźnie mieszka najwięcej osób powyżej 90. roku życia. Tak wynika z najnowszych danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021… » więcej 2022-09-25, godz. 10:00 W Jasienicy Dolnej będą wspominać św. Maksymiliana Kolbe Mija 81 lat od męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbe. Uroczystości rocznicowe zaplanowano w Jasienicy Dolnej w gminie Łambinowice » więcej 2022-09-25, godz. 09:00 W niedzielę dożynki gminy Tarnów Opolski W ramach obchodów uhonorowane zostaną osoby zasłużone dla rozwoju i promocji gminy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »