Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-14, 15:00 Autor: Katarzyna Doros

Młodzieżowe rady w regionie szykują się do wspólnego konwentu. "Chcemy rozmawiać o swoich realnych problemach"

Pre konwent Młodzieżowych Rad Województwa [mat. organizatora]
Pre konwent Młodzieżowych Rad Województwa [mat. organizatora]
- Pandemia i przeniesienie wszystkich aktywności do świata wirtualnego osłabiło działalność młodzieżowych rad w regionie - zauważa Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego i organizator Pre-Konwentu Młodzieżowych Rad Województwa. Młodzi aktywiści zdalnie rozmawiali o przyszłości młodzieżowych rad na Opolszczyźnie i funkcjonowaniu polityki młodzieżowej w regionie.
- Dla nas jest to preludium konwentu, który jako Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego chcielibyśmy stworzyć, a które miałoby z nami współpracować i zrzeszać młodzieżowe rady, które w późniejszym czasie mówiłyby nam o swoich realnych problemach. A wiemy, że w każdej gminie, w każdym miasteczku problemy młodzieży są bardzo oryginalne. Dlatego chcielibyśmy je wszystkie poznać i szukać rozwiązań. Wszystko po to, aby tworzyć wspólnie lepszą politykę młodzieżową w województwie i podejmować różne stanowiska - mówi Maksymilian Polis.

Duży konwent młodzieży zrzeszający przedstawicieli wszystkich rad w regionie miałby się odbyć na przełomie wakacji i września. Jeśli tylko sytuacja epidemiczna pozwoli, będzie realizowany w formie stacjonarnej.

- Naszą rolą jest wspieranie młodzieżowych rad w regionie, żeby młodzi ludzie nie zostali sami w swoich samorządach - mówi Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego. - Aby inni koledzy z poszczególnych rad mogli dzielić się swoimi doświadczeniami, tym jak im się współpracuje z włodarzami, jakie inicjatywy, jakie problemy, jakie kwestie do rozwiązania mają. Bo inne problemy są na terenach wiejsko-miejskich, a inne w miastach powiatowych naszego województwa. Choć dużo jest tematów wspólnych jak te dotyczące infrastruktury, rynku pracy czy edukacji.

W zdalnym Pre Konwencie Młodzieży wzięli udział przedstawiciele młodzieżowych rad z Opola, Kędzierzyna-Koźla, Strzelec Opolskich, Reńskiej Wsi, Łubnian, Gogolina czy Zawadzkiego.
Maksymilian Polis
Zbigniew Kubalańca

Wiadomości z regionu

2022-10-06, godz. 20:30 W Brzegu na razie bez smogowego problemu. W poprzednich sezonach mieszkańcy zgłaszali możliwych trucicieli W Brzegu na razie nie ma większych problemów z jakością powietrza. Tamtejsza straż miejska nie odnotowuje też zgłoszeń o możliwym spalaniu w piecach niedozwolonych… » więcej 2022-10-06, godz. 20:00 Z komisariatów znikają oficerowie dyżurni. "Dzięki temu będzie więcej policjantów w terenie" Od początku miesiąca komisariaty w Lewinie Brzeskim i Grodkowie pracują na nowych zasadach. Na miejscu nie ma już dyżurnych, a zgłoszenia od mieszkańców… » więcej 2022-10-06, godz. 19:00 Jest wyrok ws. śmiertelnego pobicia w Nysie. Rodzina zrozpaczona [ZDJĘCIA, FILM] - To jest hańba, a nie wyrok - tak rozstrzygnięcie sądu ws. skatowanego na śmierć Macieja z Nysy skomentowała jego babcia. » więcej 2022-10-06, godz. 18:15 Brzescy radni zastanawiają się, kto płaci za reklamy profilu burmistrza w mediach społecznościowych. "Ani złotówka… Część brzeskich radnych zastanawia aktywność burmistrza w mediach społecznościowych. Samorządowcy pytają między innymi o to, kto płaci za promowanie… » więcej 2022-10-06, godz. 18:00 Zmiany na "krajówkach" w regionie. Inaczej pojedziemy na DK45 koło Praszki i Reńskiej Wsi Zmiany w organizacji ruchu na drogach regionu zapowiada opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Od najbliższego poniedziałku (10.10)… » więcej 2022-10-06, godz. 17:15 30 arów tylko dla czworonogów. Krapkowice mają psi park Krapkowice również mają psi park. Ulokowano go przy ul. Karola Miarki, w pobliżu autostrady A4. Na ogrodzonym, 30-arowym terenie powstała specjalna infrastruktura:… » więcej 2022-10-06, godz. 17:00 "Nam zabrali naszą młodość". 78. rocznica przybycia I transportu powstańców warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf… 6 października 1944 roku po kapitulacji Powstania Warszawskiego do obozu jenieckiego w Lamsdorf dotarł pierwszy transport powstańców. Dziś (6.10) w Łambinowicach… » więcej 2022-10-06, godz. 16:15 Kolizje w Opolu. Na Głogowskiej auto dostawcze wjechało w słup, na ulicy 1 Maja wywrócił się motorowerzysta [ZDJ… Do zdarzenia na Głogowskiej doszło rano. Kierujący dostawczym busem schylając się po telefon zjechał z drogi i doprowadził do zderzenia z betonową latarnią… » więcej 2022-10-06, godz. 15:40 Uderzyła w budynek, ale pojechała dalej. Uszkodzony samochód zainteresował kluczborskich policjantów Po pijanemu uderzyła samochodem w budynek, ale nie przeszkodziło jej to w dalszej jeździe. Ta sytuacja miała miejsce we wtorek (04.10) około 22:00 w centrum… » więcej 2022-10-06, godz. 15:15 USK w Opolu chce ruszyć z operacjami onkologicznymi. Na początku zabiegi mają być wykonywane u chorych na nowotwory… Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu poszerza swoją dotychczasową działalność. Jest szansa, że od początku przyszłego roku pacjenci onkologiczni, chorujący… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »