Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-04, 17:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Powinna być większa świadomość patriotyzmu wśród młodych ludzi". Młodzież z Platformy Obywatelskiej chce wprowadzenia dwóch nowych przedmiotów w szkołach

Młodzi sympatycy PO [fot.M.Matuszkiewicz]
Młodzi sympatycy PO [fot.M.Matuszkiewicz]
Młodzi sympatycy PO [fot.M.Matuszkiewicz]
Młodzi sympatycy PO [fot.M.Matuszkiewicz]
Młodzi sympatycy Platformy Obywatelskiej chcą wprowadzenia zmian w nauczaniu w szkołach średnich. Według nich powinny zostać wprowadzone takie przedmioty jak edukacja ekonomiczna oraz obywatelska, a także stypendia dla absolwentów szkół średnich. Mają one na celu przede wszystkim zwiększenie świadomości patriotyzmu wśród młodych ludzi.
- Proces edukacji ekonomicznej ma na celu przekazanie wiedzy na temat procesów ekonomicznych, biznesowych oraz struktur działania państwa od strony finansowej - mówi Natalia Okos, młoda sympatyczka PO.

- Chcielibyśmy zaproponować, aby edukacja ekonomiczna była realizowana w ramach obecnych podstaw przedsiębiorczości. Wymiar zajęć powinien pozostać taki sam, czyli 2 godziny tygodniowo w pierwszej klasie liceum, niezależnie od profilów klas. Założenia tego przedmiotu mają być bardziej praktyczne niż aktualne. Tak, aby młodzież wiedziała, jak i mogła realnie wykorzystać tę wiedzę w przyszłości.

Natomiast edukacja obywatelska miałaby na celu zwiększenie wiedzy o wyborach oraz świadomości na temat wpływu funkcjonowania państwa.

- Podczas jej lekcji mają być poruszane kwestie związane z patriotyzmem, przywiązaniem do narodu, szacunkiem do symboli. Edukacja obywatelska odbywałaby się zamiast historii i WOS-u w drugiej klasie liceum, w klasach, które nie rozszerzają ani historii, ani WOS-u. Realizowana byłaby w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Przedmiot ten byłby na zaliczenie, czyli bez oceny, ale do zdania wymagana byłaby aktywność w dyskusjach oraz obecność - dodaje Florian Jarząb, młody sympatyk PO.

Stypendia dla najzdolniejszych absolwentów szkół średnich miałyby być finansowane z pieniędzy przeznaczanych na Polską Fundację Narodową.

Dodajmy, że postulaty młodych sympatyków PO są założeniami ogólnopolskimi i będą częścią programu Platformy Obywatelskiej, który ma zostać przedstawiony we wrześniu.
Natalia Okos
Florian Jarząb

Wiadomości z regionu

2021-05-14, godz. 21:15 Punk szczepień w opolskim Toropolu będzie zlikwidowany? Jest plan przeprowadzki do przychodni przy Waryńskiego Punkt szczepień powszechnych w opolskim Toropolu może być zlikwidowany 1 czerwca. Z takim wnioskiem wystąpił jego koordynator dr Tomasz Halski. Są dwa powody… » więcej 2021-05-14, godz. 20:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono blisko sto nowych zakażeń. Rusza luzowanie obostrzeń [INFOGRAFIKA] 98 nowych zakażeń i śmierć 8 mieszkańców potwierdzono dziś (14.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3 288… » więcej 2021-05-14, godz. 19:40 W Nysie funkcjonuje kolejny punkt szczepień. W domu kultury można podawać nawet 1000 dawek dziennie W Nysie uruchomiono kolejny punkt szczepień. W miejscowym domu kultury preparat będzie mogło przyjmować nawet prawie 1000 osób dziennie. » więcej 2021-05-14, godz. 18:45 "Będzie można lżej oddychać". Od soboty koniec z noszeniem maseczek na zewnątrz Rusza kolejny etap luzowania obostrzeń. Od jutra (15.05) zniesiony zostanie obowiązek zasłania ust i nosa na świeżym powietrzu. Warunkiem jest jednak zachowany… » więcej 2021-05-14, godz. 17:40 Byli parlamentarzyści Zjednoczonej Prawicy będą współpracować z wojewodą na rzecz Opolszczyzny [FILM, ZDJĘCIA] Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski zaprosił do współpracy byłych parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy, by razem pracować dla rozwoju Opolszczyzny. W… » więcej 2021-05-14, godz. 17:30 Dziś łatwiej natknąć się na policyjny patrol. W całym kraju trwa akcja "Prędkość" Po drogach całego kraju krąży dziś (14.05) większa niż zwykle liczba policyjnych patroli. W ramach akcji 'Prędkość', funkcjonariusze w sposób szczególny… » więcej 2021-05-14, godz. 16:15 Zaginionego 32-latka z Kędzierzyna-Koźla udało się odnaleźć po kilku godzinach poszukiwań W poszukiwania mężczyzny zaangażowano służby kryminalne, patrole prewencji i strażaków. » więcej 2021-05-14, godz. 15:52 Gaszą pożary i... walczą z covidem. Opolscy strażacy docenieni. Były medale, wyróżnienia, awanse i promesy na nowe… Gaszą pożary, usuwają skutki nawałnic, a od ponad roku pomagają w walce z pandemią COVID-19. 11 maja strażacy świętowali swój dzień, a dziś (14.05)… » więcej 2021-05-14, godz. 15:00 Nyski magistrat nauczy studentów, jak wygląda praca w urzędzie. Miasto podpisało porozumienie z miejscową uczelni… Nysa to kolejny samorząd, który zawarł porozumienie z miejscową uczelnią. Na jego mocy miasto ufunduje stypendia dla studentów, a także zapewni im możliwość… » więcej 2021-05-14, godz. 14:25 Koronawirus w szkole i przedszkolu w Opolu - Pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 otrzymał uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu. Na kwarantannę trafiło 20 osób - informuje opolski… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »