Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-29, 15:11 Autor: Monika Matuszkiewicz

Czy opolskie doczeka się spójnej sieci tras rowerowych? Jest plan, ruszają konsultacje

ścieżka rowerowa [fot. A. Pospiszyl]
ścieżka rowerowa [fot. A. Pospiszyl]
Projekt "Opolskie na rowery" [fot. M.Matuszkiewicz]
Projekt "Opolskie na rowery" [fot. M.Matuszkiewicz]
Turystyka rowerowa foto: Bogusław Kalisz
Turystyka rowerowa foto: Bogusław Kalisz
Co trzeba zrobić, by istniejące w regionie ścieżki rowerowe połączyć w całość? Taki jest cel projektu marszałkowskiego "Opolskie na rowery". Chodzi o to, by na rowerze móc przejechać sprawnie cały region, wszerz i wzdłuż. Jak to zrobić - ruszyły konsultacje społeczne. Realizujący plan liczą na podpowiedzi ze strony mieszkańców.
- Wszystko będzie odbywało się przy współpracy z naszymi wykonawcami. Oprócz mieszkańców w konsultacjach będą brały udział także Lasy Państwowe, Wody Polskie oraz stowarzyszenia rowerowe - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

- Chcemy również, poprzez udział Zarządu Dróg Wojewódzkich stworzyć kilka miejsc obsługi rowerów, to mają być wystandaryzowane miejsca. Chcemy także, aby nasi wykonawcy projektu podpowiedzieli nam, w jakiej odległości od siebie powinny takie punkty się znajdować oraz jak powinny być oznaczone. Służyć one będą nie tylko do naprawy rowerów, ale również do schronienia się przed nagłym załamaniem pogody.

Wykonawcą koncepcji tras rowerowych będzie Jacek Ziebura, który wcześniej projektował podobne dla Małopolski. Pierwszy etap to sprawdzenie terenu.

- Dobra droga rowerowa, to przede wszystkim krótszy przejazd dla rowerzysty i niekoniecznie tą samą drogą, co samochody jeżdżą. Generalnie standardy są takie, że rowerzysta powinien mieć bliżej niż samochód, czyli tu jest trochę odwrócona ta tendencja. Do tej pory było tak, że samochodem było łatwiej podjechać, a my dążymy do tego, aby to rowerem był dojazd dogodniejszy.

Istotnym punktem w realizacji projektu będzie także inwentaryzacja. Wykonawca przejdzie się po istniejących już ścieżkach rowerowych i sprawdzi, gdzie i co trzeba zrobić.

- Fizycznie siądziemy na rowery i będziemy za pomocą specjalnej aplikacji inwentaryzować, to co jest wokół. Sprawdzać będziemy stan infrastruktury już istniejącej, a w przypadku projektowanych obecnie ciągów to teren. Będziemy analizować, czy są jakieś przewyższenia oraz czy występują kolizje z poszczególnym obiektami inżynierskimi - podkreśla Tobiasz Nykamowicz, wykonawca z firmy Velo.

Dodajmy, że konsultacje odbędą się on-line. Pierwsze rozpoczną się 6 maja o godzinie 9.00 w powiecie nyskim. Potrwają do 17 maja. Harmonogram spotkań dostępny jest na stronie www.opolskie.pl.
Andrzej Buła
Jacek Ziebura
Tobiasz Nykamowicz

Wiadomości z regionu

2021-08-04, godz. 10:55 Biegi Tropem Wilczym 15 sierpnia w pięciu opolskich miastach. Trwają zapisy W pięciu opolskich lokalizacjach 15 sierpnia zostanie zorganizowany 'Bieg Tropem Wilczym pamięci Żołnierzy Wyklętych. '. Termin wydarzenia ze względu na… » więcej 2021-08-04, godz. 10:53 Raport MZ: 3 nowe infekcje COVID-19 na Opolszczyźnie. W kraju 4 zgony i 164 zakażenia 3 nowe zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (04.08) o 164 kolejnych infekcjach i 4 zgonach… » więcej 2021-08-04, godz. 10:15 Trwają konsultacje Strategii Demograficznej 2040. Dziś debata z udziałem opolskich samorządówców Samorządy oczekują na propozycje rządu, same też prowadzą działania na rzecz większej dzietności. » więcej 2021-08-04, godz. 09:15 Granat w paczce w siedzibie firmy kurierskiej przy ul. Partyzanckiej w Opolu? [AKTUALIZACJA] W jednej z firm kurierskich przy ulicy Partyzanckiej w Opolu znaleziono granat bez zawleczki. Tak wynikało z pierwszych informacji, do jakich dotarł nasz reporter… » więcej 2021-08-04, godz. 07:15 Latem wraca problem porzucanych psów i kotów. Nie tylko w lesie i przy drodze, także na opuszczonej posesji Są zostawiane w lesie, przy ruchliwych drogach czy na opuszczonej posesji. Latem wraca problem porzucanych psów i kotów. Zdaniem wolontariuszy Towarzystwa Opieki… » więcej 2021-08-04, godz. 07:00 Strzelce Opolskie: są pierwsze wyniki prac ekshumacyjnych - więźniów chowano nago, trumny wrzucano jak popadnie [Z… Po tygodniu od rozpoczęcia prac ekshumacyjnych na terenie dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich odkryto kilkadziesiąt jam grobowych, pochodzących… » więcej 2021-08-03, godz. 21:00 Urząd marszałkowski przyznał kolejne dotacje na przedsięwzięcia kulturalne. Wsparcie dla 23 inicjatyw Festiwal Opolskie Lamy, konfrontacje literackie Syfon w Brzegu i rzeźbiarski plener artystyczny. Między innymi te inicjatywy kulturalne otrzymają dotacje w… » więcej 2021-08-03, godz. 20:00 Zdzieszowice: kilkanaście tysięcy gmina zapłaciła w tym roku za naprawę tego, co zniszczyli wandale Coraz większe problemy z wandalami ma gmina Zdzieszowice. Od początku roku na naprawianie strat wyrządzonych przez nieznanych sprawców samorząd wydał już… » więcej 2021-08-03, godz. 19:45 Raport dnia. 164 nowe infekcje w kraju, 4 na Opolszczyźnie. Czy nowy wariant Lambda jest znacznie odporniejszy na szc… 4 nowe zarażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (03.08) o 164 kolejnych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-08-03, godz. 18:25 Wykopaliska archeologiczne w Nowej Cerekwi. Jest szansa na ciekawe znaleziska Ruszyły badania archeologiczne na stanowisku w Nowej Cerekwi w gminie Kietrz. Prace zlecił Wojewódzki Konserwator Zabytków w Opolu po tym, jak stwierdzono… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »