Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-15, 12:33 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole: uczniowie z PSP numer 2 w Opolu mogą już jeździć bezpiecznie na rowerze. Przeszli egzamin na kartę rowerową

Egzamin na kartę rowerową w PSP numer 2 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Egzamin na kartę rowerową w PSP numer 2 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Egzamin na kartę rowerową w PSP numer 2 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Egzamin na kartę rowerową w PSP numer 2 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Egzamin na kartę rowerową w PSP numer 2 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Egzamin na kartę rowerową w PSP numer 2 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Egzamin na kartę rowerową w PSP numer 2 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Egzamin na kartę rowerową w PSP numer 2 w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Znajomość znaków drogowych, przejazdy przez przeszkody czy zatrzymanie w wyznaczonym miejscu. To tylko część zadań, które mieli dzisiaj (15.06) do wykonania uczniowie PSP numer 2 w Opolu w trakcie egzaminu na kartę rowerową. Dla najmłodszych jest to pierwszy dokument w życiu, który uprawnia ich do jazdy na rowerze.
- Przed tym egzaminem praktycznym uczniowie na lekcjach techniki uczą się teorii, po czym zdają egzamin i dopiero mogą przystąpić do testu na placu manewrowym - mówi Krzysztof Ostrowski, nauczyciel.

- W trakcie roku szkolnego z tymi dziećmi muszą także popracować rodzice, bo wiadomo, że to, co jest na lekcjach, to jest trochę za mało. Każdy rodzic powinien ze swoim dzieckiem przećwiczyć testy, znaki i skrzyżowania. - Bardzo dużo skrętów było, ale też prostych dróg. Chyba najgorsze były te równoważnie i inne takie poboczne trudności. - Najtrudniejsza to była ta droga, taka z dużą ilością skrętów - dodają uczniowie.

Egzamin na kartę rowerową przeprowadzony został przez egzaminatora z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. Sprawność na placu manewrowym oceniał Marcin Żurek.

- Przede wszystkim oceniana jest panowanie nad tym rowerem, czy potrafią się poruszać na nim i po drogach. Dodatkowo znajomość przepisów. Oni teorię mieli wcześniej, a teraz muszą przełożyć ją na praktykę. Muszą pokazać, że potrafią stosować się do znaków, prawidłowo informować o zmianie kierunku jazdy, czy pasa ruchu.

Uczniowie oprócz egzaminu mieli także prelekcję na temat zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Krzysztof Ostrowski i uczniowie
Marcin Żurek

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 21:15 Strażacy tym razem pomogli małemu nietoperzowi w wydostaniu się na wolność. Zwierzę schowało się w mieszkaniu za… Opolscy strażacy tym razem pomogli małemu nietoperzowi w wydostaniu się na wolność. Zwierzę miało schować się w ciemnym zakamarku szafy, o czym strażaków… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 100 nowych infekcji w kraju. Na Opolszczyźnie zakaziło się 5 osób. Ponad 17 mln Polaków jest w… Pięć nowych zakażeń koronawirusem i śmierć jednej osoby potwierdzono dziś (27.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Remont Alei Wojska Polskiego w Nysie może rozpocząć się jeszcze tego lata. Nie obędzie się bez utrudnień Nyskie starostwo podpisze umowę z wykonawcą remontu alei Wojska Polskiego w stolicy powiatu. Samorząd znalazł brakujące pieniądze potrzebne do realizacji… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Wymień starą kuchenkę czy mikser na sadzonkę albo nasiona Związek międzygminny 'Czysty Region' po raz kolejny organizuje zbiórkę elektroodpadów. Osoby, które wezmą w niej udział, dostaną w zamian sadzonki drzew… » więcej 2021-07-27, godz. 17:30 Rozpoczęła się ekshumacja dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich Rozpoczęły się prace ekshumacyjne na terenie dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich. Nekropolia była używana do lat 40. XX wieku. Chowano… » więcej 2021-07-27, godz. 17:29 Pracowite popołudnie głubczyckich strażaków po opadach deszczu Kilka razy musieli interweniować strażacy z Głubczyc po dzisiejszych opadach deszczu na południu naszego regionu. Na ul. Sosnowieckiej w okolicach młyna została… » więcej 2021-07-27, godz. 17:15 Ciało znalezione w słowackich Tatrach to 24-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla Turysta, którego ciało znaleziono pod ścianą Baraniego Zwornika na Słowacji to 24-letni Kornel Kosarzycki z Kędzierzyna-Koźla. Rodzina potwierdziła tożsamość… » więcej 2021-07-27, godz. 16:50 Sąd umorzył postępowanie wobec Przyjaznego Samorządu. Chodzi o październikowy protest w ramach "Strajku kobiet" Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego nie zostanie ukarany za październikową manifestację na ulicach Namysłowa. Sąd Rejonowy w Kluczborku umorzył postępowanie… » więcej 2021-07-27, godz. 16:02 Ruszyły wypłaty świadczenia 300 plus na szkolną wyprawkę Na Opolszczyźnie ruszyły wypłaty świadczenia 300 plus na szkolną wyprawkę. W ramach pierwszej transzy na rachunki bankowe ponad trzech tysięcy rodziców… » więcej 2021-07-27, godz. 15:30 Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zyskał nowy zbiornik na tlen. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo pacjentów Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zyskał nowy zbiornik na tlen. Urządzenie ważące blisko 3,5 tony o pojemności ponad 6 tysięcy litrów wkrótce będzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »