Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-26, 16:41 Autor: Mariusz Chałupnik

Inwentaryzacja tras rowerowych w regionie. Rusza program "Opolskie na rowery"

Mnóstwo rowerzystów na starcie I Opolskiego Rajdu Rowerowego. Nowy most im. Joachima Halupczoka oficjalnie otwarty [fot. Katarzyna Doros]
Mnóstwo rowerzystów na starcie I Opolskiego Rajdu Rowerowego. Nowy most im. Joachima Halupczoka oficjalnie otwarty [fot. Katarzyna Doros]
Ścieżka rowerowa [fot. Maciej Stępień]
Ścieżka rowerowa [fot. Maciej Stępień]
rower foto: B.Kalisz
rower foto: B.Kalisz
Spójna sieć, jednakowo oznaczone trasy rowerowe z przystosowaną infrastrukturą. Początkiem do realizacji marzeń miłośników jednośladów ma być program „Opolskie na rowery”.
Jego trzy główne filary to: opracowanie koncepcji tras, plan rozwoju ścieżek i ich promocja. Program „Opolskie na rowery” realizuje urząd marszałkowski, który na ten cel przeznaczy 2,5 miliona złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach gospodarki niskoemisyjnej.

- Zaczynamy od inwentaryzacji istniejących tras – informuje Katarzyna Zulska, koordynator projektu „Opolskie na rowery”. - Przewidujemy wizję w terenie od 1,5 do 2 tysięcy kilometrów tras na terenie całego naszego województwa. Wyniki inwentaryzacji zostaną naniesione na mapę i dzięki temu będzie możliwe stworzenie koncepcji przebiegu tras regionalnych w naszym województwie.

Taka koncepcja ma natomiast zawierać wykaz priorytetowych do realizacji inwestycji zapewniających ciągłość tras, miejsc obsługi rowerzystów, miejsc bike&ride oraz spójnego i czytelnego oznakowania.

- Bardzo się cieszę, że startuje taki projekt, bo na pewno jest potrzebny – zaznacza Przemysław Supernak, podróżnik, bloger i współtwórca atlasów „Rowerem wokół Opola”. - Nie ma co ukrywać, że Opolszczyzna jest opóźniona, jeżeli chodzi o ścieżki rowerowe i o tego typu projekty. Wystarczy zobaczyć co się dzieje w sąsiednich województwach. Moment na takie działania jest o tyle dobry, że w sytuacji epidemii i lockdownu, między innymi w branży turystycznej, to paradoks polega na tym, że turystyka lokalna ma teraz swoją szansę.

Jak dodaje marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, stworzenie programu „Opolskie na rowery” zostało poprzedzone analizą budowy tras rowerowych, które realizowane są na poziomie subregionów.

- Po raz pierwszy subregiony patrzą na trasy rowerowe jak na drogi przemieszczania się, które nie zamykają się tylko w ramach jednego powiatu - mówi Buła. - Bardzo dużo naszych samorządów robi ścieżki rowerowe przy swoich drogach gminnych, powiatowych. Również wielka aktywność w ramach Interreg-u. Ważna jest zatem odpowiednia inwentaryzacja tego co mamy.

Dzięki programowi „Opolskie na rowery” ma zostać stworzony dokument, który ułatwi ubieganie się o pieniądze, na rozwój ścieżek i infrastruktury rowerowej, w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

Ma potrwać do końca 2022 roku.
Katarzyna Zulska
Przemysław Supernak
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2021-01-22, godz. 21:00 Strażacy ochotnicy z Gorzowa Śląskiego pomagają w transporcie pacjentów na szczepienia przeciw COVID-19 Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzowie Śląskim poinformowali o rozpoczęciu akcji związanej z transportem pacjentów do punktów szczepień. » więcej 2021-01-22, godz. 19:45 Raport dnia: 113 nowych zakażeń w regionie. Ruszyły zapisy na szczepienia dla seniorów 70+ 113 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i śmierć 6 mieszkańców potwierdzono dziś (22.01) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo… » więcej 2021-01-22, godz. 19:45 Strażacy udzielili pomocy mężczyźnie, który wpadł do rowu melioracyjnego Do nietypowego zdarzenia doszło dzisiaj (22.01) w Rozmierzy pod Strzelcami Opolskimi. Przypadkowi świadkowie powiadomili służby ratunkowe o mężczyźnie… » więcej 2021-01-22, godz. 19:00 KAS w Opolu odzyskała dla skarbu państwa 55 mln zaległych podatków. Spółka uregulowała zaległości Jedna z firm z branży telekomunikacyjnej wpłaciła 55 mln złotych zaległego podatku wraz z odsetkami. To efekt kontroli, którą prowadziła Krajowa Administracja… » więcej 2021-01-22, godz. 18:30 "To jest ikona naszego środowiska". Prezes Stowarzyszenia Klub Rodło w Opolu gościem Loży Radiowej To właśnie Henryk Wierny wnioskował o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego profesorowi Franciszkowi Markowi. Procedurę tę wstrzymał… » więcej 2021-01-22, godz. 17:30 Seniorzy 70+ rejestrują się na szczepienia przeciw COVID-19. "Proponują infolinię lub listę rezerwową" Osoby powyżej 70. roku życia mogą od dziś (22.01) rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19. Zapisy prowadzone są m.in. internetowo lub telefonicznie… » więcej 2021-01-22, godz. 17:30 Głubczyce: zmiana organizacji ruchu na Kozielskiej zmniejszyła poziom bezpieczeństwa? Gmina nie wyklucza powrotu do… Po remoncie ul. Kozielskiej w Głubczycach nie wróciły znaki D1 - droga z pierwszeństwem przejazdu, pomimo że przy skrzyżowaniach z ulicami: Moniuszki, Bałuckiego… » więcej 2021-01-22, godz. 16:20 Uwodził, a później okradał? Proces Piotra Klemczaka jednak w opolskim sądzie Sąd Okręgowy w Opolu wystąpił z wnioskiem o przeniesienie sprawy Piotra Klemczaka do wrocławskiego sądu. Mężczyzna jest oskarżony o to, że najpierw rozkochiwał… » więcej 2021-01-22, godz. 16:15 Chcesz mieszkanie od miasta? Najpierw je wyremontuj Kilkanaście mieszkań w Kędzierzynie-Koźlu czeka na nowych najemców. Lokale mają od 30 do 125 metrów powierzchni, znajdują się w różnych punktach miasta… » więcej 2021-01-22, godz. 15:25 Otmuchów uruchomił trzeci żłobek w gminie. Wkrótce ruszy budowa kolejnej tego typu placówki. "To jest rzeczywiste… Otmuchów uruchomił dziś (22.01) oficjalnie kolejny żłobek. Placówka mogąca zapewnić opiekę 35 maluchom powstała po rozbudowie dotychczasowego przedszkola… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »