Radio Opole » Gospodarka
2021-04-29, 17:15 Autor: Daniel Klimczak

Biurowiec nyskiego ZUP-u ma szansę zyskać nowe życie. W budynku mogą powstać mieszkania i lokale użytkowe

Dawny biurowiec nyskiego ZUP-u [fot. Daniel Klimczak]
Dawny biurowiec nyskiego ZUP-u [fot. Daniel Klimczak]
Wizualizacja budynku po modernizacji [rys. UM Nysa]
Wizualizacja budynku po modernizacji [rys. UM Nysa]
Biurowiec nyskiego ZUP-u ma szansę zostać zagospodarowany. Obecny właściciel wieżowca planuje urządzić w nim mieszkania i lokale użytkowe.
9-kondygnacyjny budynek powstał w 2. połowie lat 60. XX wieku. Kilka miesięcy przed upadkiem zakładu został on opuszczony ze względu na oszczędności. Od tego czasu wieżowiec nie jest wykorzystywany, jednak to może się wkrótce zmienić. Jak mówi burmistrz Kordian Kolbiarz, obecny właściciel obiektu, czyli firma zajmująca się między innymi produkcją naczep do ciężarówek, chce dokonać przekształceń w oparciu o ustawę "lex deweloper".

- Planowanych jest blisko 50 mieszkań, lokale użytkowe na 2 kondygnacjach, czyli parterze i 1. piętrze. Do tego otoczenie, parkingi. Nysa bardzo potrzebuje mieszkań. Miejsca pracy są, to inwestycje firmy Umicore i innych lokalnych i zewnętrznych firm, natomiast brakuje bardzo mocno mieszkań. W przypadku wieżowca ZUP-u Nysa zyska kolejny ładny obiekt, który do tej pory straszył - dodaje.

Po więcej szczegółów władze miasta odsyłają do inwestora, który jednak zapowiada, że głos w tej sprawie zabierze dopiero po majowym weekendzie.

Przypomnijmy, że to nie jest pierwszy pomysł na zagospodarowanie niszczejącego budynku. W poprzednich latach pojawiały się plany utworzenia w nim akademika. Pod uwagę brane było także urządzenie w nim mieszkań. Za każdym razem na drodze do realizacji tych pomysłów stawały jednak wysokie koszty. Wśród mieszkańców miasta, czy byłych pracowników ZUP-u nie brakuje też głosów, że dawny biurowiec nie spełnia współczesnych wymogów konstrukcyjnych, w tym tych związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym.
Kordian Kolbiarz

Gospodarka

2021-06-13, godz. 11:37 Nowe drogi transportu rolnego powstają jak grzyby po deszczu Coraz więcej dróg polnych, wyjeżdżonych kołami traktorów, zmienia się w gładkie, asfaltowe trakty pozwalające nie tylko rolnikom szybko dojechać do pól… » więcej 2021-06-11, godz. 13:15 Sieć gazowa w gminie Krapkowice jest coraz dłuższa, ale mieszkańcy chcą dostępu do gazu w kolejnych wioskach Coraz intensywniej rozwija się sieć gazowa w gminie Krapkowice. Zakończona jest już budowa gazociągu w Steblowie i Żywocicach, trwają prace w Otmęcie na… » więcej 2021-06-11, godz. 09:59 Do jeziora jak po dywanie? Remont ulicy Pływackiej w Turawie ma rozwiązać problemy z komunikacją przy Jeziorze Du… W tym sezonie letnim nie powinno być już problemów z dojazdem do Jeziora Dużego w Turawie. Trwają prace remontowe ulicy Pływackiej. » więcej 2021-06-10, godz. 14:21 W powiecie krapkowickim powstają farmy wiatrowe i fotowoltaiczne Farmy fotowoltaiczne i wiatrowe powstają na terenie powiatu krapkowickiego. Po kilku latach zastoju, prywatne firmy znów są zainteresowane inwestowaniem w zieloną… » więcej 2021-06-09, godz. 17:30 Mieszkańcy Głogówka mogą skorzystać z dotacji na usuwanie azbestu Do 30 czerwca w gminie Głogówek można złożyć wniosek na utylizację azbestu z pokryć dachowych. Pieniądze na ten cel pochodzą z konkursu ogłoszonego… » więcej 2021-06-09, godz. 15:00 Władze Kietrza przygotowują się do budowy kanalizacji sanitarnej Gmina Kietrz otrzymała 2,5 mln złotych dofinansowania na budowę kanalizacji sanitarnej w ciągu ulicy Raciborskiej oraz części ulicy Długiej. To prawie 65… » więcej 2021-06-09, godz. 13:00 Koniec budowy kanalizacji sanitarnej we Wroninie Na ukończeniu jest budowa II etapu kanalizacji sanitarnej we Wroninie, w gminie Polska Cerekiew. Gdy inwestycja będzie zakończona, samorząd będzie mógł… » więcej 2021-06-09, godz. 10:55 Maszyna za 11 mln zł do fotooptycznej segregacji śmieci zwiększy poziom recyklingu odpadów w Kędzierzynie-Koźlu Spółka Czysty Region z Kędzierzyna-Koźla będzie miała nowoczesną instalację do segregacji odpadów. Dzięki temu zamiast 30%, około 40% odpadów przywiezionych… » więcej 2021-06-08, godz. 17:30 Pod koniec czerwca ruszy remont DW 494 w Chudobie Za dwa tygodnie rozpocznie się remont drogi wojewódzkiej nr 494 w miejscowości Chudoba. Inwestycja na trasie Bierdzany - Olesno zakłada przebudowę jezdni… » więcej 2021-06-08, godz. 15:00 Brzeg chce budować mieszkania na "Zielonce". Miasto liczy na wsparcie z rządowego programu W Brzegu mogą powstać kolejne mieszkania. Władze miasta chcą skorzystać z programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, który miałby pomóc w zagospodarowaniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »