Radio Opole » Gospodarka
2021-03-31, 09:20 Autor: Katarzyna Doros

"Rezerwacje na święta trzeba było odwołać". Trudna sytuacja ośrodków wypoczynkowych w Górach Opawskich

Ośrodek Wczasowo - Rehabilitacyjny [fot.meteor-turystyka.pl]
Ośrodek Wczasowo - Rehabilitacyjny [fot.meteor-turystyka.pl]
Góry Opawskie [fot.B.Kalisz]
Góry Opawskie [fot.B.Kalisz]
Dla hotelarzy i właścicieli ośrodków wypoczynkowych w Górach Opawskich Wielkanoc to kolejne święta bez turystów i bez dochodu. Zwykle rezerwacji noclegów dokonywano już w styczniu, teraz w związku z ogólnopolskim lockdownem trzeba było odmówić przyjęcia turystów. Sytuacja jest na tyle ciężka, że część właścicieli agroturystyki w Pokrzywnej decyduje się na sprzedaż swoich obiektów.
- Straty są bardzo duże - mówi właściciel agroturystyki w Pokrzywnej. - Praktycznie przez cały rok może było u nas 5-6 rodzin, czyli 15 osób, a tak wszystko jest zamknięte. My z żoną mamy bardzo niskie emerytury i w ten sposób jakoś sobie dorabialiśmy, a w tej chwili jesteśmy "pod kreską". Mieliśmy telefony, były nawet rezerwacje, ale po chwili odmowy, odmowy. Do tego podaliśmy nawet nasz obiekt do sprzedaży. Wiele ludzi decyduje się na ten krok. Obok nas kolejne dwa ośrodki też są na sprzedaż.

Adam Maksymów, właściciel ośrodka rehabilitacyjno-wypoczynkowego w Jarnołtówku mówi, że hotelarze nie spodziewali się kolejnego zamknięcia miejsc noclegowych. - Ośrodek mam zamknięty. Największą stratą było dla mnie utrzymanie basenu krytego. Przez miesiąc podgrzewałem tam wodę i zużyłem na to ponad 6 ton ekogroszku i nagle się dowiaduję, że zamykamy. Co roku organizowałem i Wielkanoc i Boże Narodzenie i ludzie już pół roku wcześniej robili rezerwacje. W tym roku wszystko to zostało odwołane - dodaje.

- Niestety nasza branża turystyczna po raz kolejny odczuje to co się dzieje, a na co wpływu nie mamy - mówi Edward Szupryczyński, burmistrz Głuchołaz.

- Zaledwie na miesiąc hotele ruszyły z ograniczoną ilością miejsc noclegowych, przygotowano się na Wielkanoc, bo były zamówienia bezpośredniego pobytu. My mamy ponad 4 tysiące miejsc noclegowych. To wszystko żyło, to jest gastronomia, hotele, sklepy. To jest żywe miasto, dlatego miejmy nadzieję, że to wszystko szybko minie.

- Widzimy, że popularnością cieszy się turystyka jednodniowa, więc mimo pandemii spodziewamy się natłoku turystów - dodaje burmistrz Głuchołaz.

Dodajmy, że decyzją rządu o zamknięciu miejsc noclegowych na razie obowiązuje do 9 kwietnia.
właściciel agroturystyki w Pokrzywnej
Adam Maksymów
Edward Szupryczyński

Gospodarka

2021-07-26, godz. 12:33 Strzelce Opolskie: 25 projektów powalczy o pieniądze z budżetu obywatelskiego 25 projektów na łączną kwotę niemal 1,1 mln zł zgłosili mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie do najnowszej edycji budżetu obywatelskiego. Nie ma nowatorskich… » więcej 2021-07-24, godz. 20:00 "Prawie wiek czekania na zmiany". Jedna z najstarszych ulic w Kępie po blisko 100 latach zostanie przebudowana Choć jest jedną z najstarszych dróg w miejscowości, to nigdy nie miała asfaltowej, solidnej nawierzchni. Mowa o ulicy Nowej w Kępie w gminie Łubniany. » więcej 2021-07-24, godz. 15:00 100 tysięcy złotych z budżetu powiatu opolskiego na renowację zabytków Starostwo w Opolu przyznało pieniądze na renowację zabytków. Wsparcie otrzymają trzy obiekty. Zarząd powiatu opolskiego zdecydował, że największa dotacja… » więcej 2021-07-24, godz. 12:25 Rośnie liczba cudzoziemców pracujących w regionie. Większość z nich stanowią osoby zza wschodniej granicy 22 843 cudzoziemców pracuje obecnie legalnie w naszym regionie. Oznacza to, że od kwietnia liczba ta zwiększyła się o ponad 900 osób. » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Gmina Kietrz poprawia swoją infrastrukturę drogową Gmina Kietrz rozpoczyna kolejną inwestycję drogową. W tym tygodniu została podpisana umowa z wykonawcą na przebudowę drogi w Ściborzycach Wielkich. Remont… » więcej 2021-07-23, godz. 12:30 Opole: z budynków komunalnych znikną "kopciuchy". Ma to przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście Z budynków komunalnych w stolicy regionu znikną tak zwane kopciuchy. Do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączonych zostanie 10 nieruchomości, co daje łącznie… » więcej 2021-07-23, godz. 08:48 Remontują trzy drogi za 1,5 miliona złotych Po wiosennej porcji robót drogowych w gminie Kolonowskie rozpoczyna się letnia faza tego typu inwestycji. Wyremontowane będą 3 ulice oraz dodatkowo kilka skrzyżowań… » więcej 2021-07-22, godz. 10:15 Pod drogą odkryli rury i kable, których nie było na mapach. Efekt - opóźnienie remontu o kilkanaście tygodni Remont ulicy Opolskiej w Krapkowicach powinien być już zakończony, ale droga nadal jest rozkopana. Problemem dla drogowców są instalacje znajdujące się… » więcej 2021-07-21, godz. 17:15 Wyremontowano kolejny fragment drogi numer 451. Do użytku oddano odcinek między Pielgrzymowicami a granicą naszego … Zakończyła się przebudowa drogi numer 451 między Pielgrzymowicami a granicą naszego województwa w powiecie namysłowskim. Remont ponad kilometrowego odcinka… » więcej 2021-07-21, godz. 14:00 Pieniądze z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego trafią do pracodawców. Nabór prowadzi również PUP w Głubcz… Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach realizuje nabór wniosków o przyznanie pieniędzy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Nabór potrwa do końca tego tygo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »