Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-30, 16:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Nowe restrykcje na granicach RP. Przyjazd na święta będzie utrudniony. "Jesteśmy takim regionem, że tych ludzi z zagranicy przyjeżdżało bardzo wiele"

Archiwum [zdj. Jan Poniatyszyn]
Archiwum [zdj. Jan Poniatyszyn]
[źródło: Obraz fernandozhiminaicela z Pixabay]
[źródło: Obraz fernandozhiminaicela z Pixabay]
Osoby przekraczające granice RP od dziś (30.03) muszą się liczyć z dodatkowymi obostrzeniami. Każdy przyjeżdżający do Polski będzie podlegać obowiązkowej kwarantannie. Jednak przybywającego ze strefy Schengen z takiego obowiązku zwolni negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Nie może on być jednak wykonany później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Natomiast taki test nie zwalnia z kwarantanny podróżujący spoza strefy. Dopiero wykonany na miejscu, w Polsce daje taką możliwość.
Takie restrykcje na pewno dotkną osoby chcące przyjechać na święta do swoich bliskich. Będzie ich zdecydowanie mniej niż w latach ubiegłych.

- Te nowe zasady obowiązują zarówno w strefie Schengen, jak i poza nią - mówi chor. szt. Szymon Mościcki, rzecznik prasowy śląskiego oddziału straży granicznej.

- Osoby przekraczające lądowy odcinek granicy RP z Republiką Czeską lub ze Słowacją, niezależnie od środka transportu, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium Polski, są zobowiązane poddać się kwarantannie poprzez zgłoszenie się za pośrednictwem infolinii Głównego Inspektora Sanitarnego. Jeżeli osoby przekraczają granicę w innym celu, to zobowiązane są mieć przy sobie negatywny wyniki testu na obecność SARS-COV-2, wykonanego nie później niż 48 godzin.

Z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione dwoma dawkami i ozdrowieńcy, którzy zakończyli izolację lub hospitalizację nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy.

Rozwiązania wprowadzone już wcześniej na granicy z Czechami i Słowacją teraz obowiązują także przy wjeździe z Niemiec i Litwy.

Jedną z gmin, która w te święta nie zostanie odwiedzona przez osoby z zagranicy jest Gogolin. Tam co roku, jak podkreśla Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina do prawie każdej rodzinny przyjeżdżała osoba z Niemiec czy Holandii.

- Liczba osób, która wracała na święta, do nas była znaczna, zwłaszcza z uwagi na to, że szereg naszych mieszkańców pracuje poza granicami kraju. Dodatkowo przyjeżdżały osoby, które na stałe wyjechały za zagranicę. Jesteśmy takim regionem, że tych ludzi z zagranicy przyjeżdżało bardzo wiele. Część z nich przyjeżdżała na święta Bożego Narodzenia, a część na wielkanocne. Byli już na Triduum Paschalnym, żeby ten okres świąteczny przeżywać razem z bliskimi.

Dodajmy, że kwarantanna dotyczy tylko osób powracających z zagranicy. Nie są nią objęci pozostali domownicy.
chor.szt. Szymon Mościcki
Joachim Wojtala

Wiadomości z regionu

2021-09-17, godz. 21:45 Raport dnia: 10 nowych zakażeń w regionie i ponad 650 w kraju. Pogarsza się sytuacja u naszych południowych sąsiadów… 10 nowych zachorowań potwierdzono dziś (17.09) w województwie opolskim. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 infekcjach. W kraju… » więcej 2021-09-17, godz. 20:30 Trzy nowe oddziały przedszkolne powstały w gminie Reńska Wieś Wszystkie dzieci z gminy Reńska Wieś mają zapewnione miejsca w przedszkolu, choć nie zawsze w tej miejscowości, w której chcieliby tego rodzice. Samorząd… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy"… 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 Uczniowie szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi zgłębiają wiedzę z archeologii W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa po raz kolejny w szkole podstawowej w Nowej Cerekwi odbywają się prelekcje dla uczniów i ich rodziców o tematyce archeologicznej… » więcej 2021-09-17, godz. 18:15 Kolejne proekologiczne działania w gminie Głubczyce. "Myślę, więc nie śmiecę" 'Praktyczna lekcja ekologii' dla uczniów szkół podstawowych to kolejne działanie gminy Głubczyce zrealizowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej… » więcej 2021-09-17, godz. 17:25 "Pomyślałem sobie, że można tu trochę pokopać". Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [… Od wczoraj (16.09) trwają prace archeologiczne na placu przed kościołem św. Andrzeja w Ujeździe. Międzynarodowi studenci pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu… » więcej 2021-09-17, godz. 17:12 Uwaga kierowcy! Autostrada A4 zablokowana w kierunku Katowic [AKTUALIZACJA] Kilka minut przed 17.00 na 239 km nitki południowej autostrady zderzyły się dwa pojazdy. » więcej 2021-09-17, godz. 17:00 Ćwiczyli metody udzielania pierwszej pomocy, ale nie tylko. Symulacje medyczne na opolskiej uczelni Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego przyłączył się do obchodów ''Tygodnia Symulacji w Opiece Zdrowotnej''. W ramach wydarzenia studenci z Opola… » więcej 2021-09-17, godz. 15:30 Opole: w Talentowni trwa II edycja Festiwalu Zajęć Pozalekcyjnych Warsztaty z szycia, nauka znaków chińskich czy lekcje muzyki - to tylko część propozycji, z których można skorzystać podczas II edycji Festiwalu Zajęć… » więcej 2021-09-17, godz. 14:15 W niedzielę błogosławiony kardynał Wyszyński zostanie oficjalnie patronem Prudnika i całej gminy. "Bardzo wiele osób… Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński zostanie honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tak zadecydowała dzisiaj (17.09) rada miasta podczas nadzwyczajnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »