Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-30, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

Raport dnia: 325 nowych zakażeń w regionie, zmarło 18 osób. Rząd wprowadza szczepienia populacyjne [INFOGRAFIKA]

Szczepienia przeciw COVID-19 [fot. kpt. Piotr Płuciennik]
Szczepienia przeciw COVID-19 [fot. kpt. Piotr Płuciennik]
Nowy harmonogram szczepień [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Nowy harmonogram szczepień [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce - 30 marca [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce - 30 marca [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
325 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 18 mieszkańców potwierdzono dziś (30.03) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 870 infekcjach w kraju. Z powodu COVID-19 zmarło 461 kolejnych chorych, z czego 361 w wyniku współistnienia koronawirusa z innymi schorzeniami. W ciągu doby wykonano ponad 80 tysięcy testów.
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że najwięcej nowych zakażeń w naszym województwie wykryto w Opolu - 76 oraz w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim - 52. W powiecie nyskim odnotowano 35 infekcji, w powiecie opolskim - 32, w brzeskim - 24, a krapkowickim - 23. W powiecie kluczborskim i strzeleckim zakaziło się po 19 mieszkańców, w powiecie oleskim - 17, w namysłowskim - 10, prudnickim - 9. W powiecie głubczyckim zanotowano 7 przypadków koronawirusa.

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Opolszczyźnie z powodu COVID-19 zmarło 18 osób. To czterech mieszkańców z powiatu głubczyckiego, po trzech z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, kluczborskiego i nyskiego. Nie żyją także dwie osoby z powiatu opolskiego oraz po jednej z powiatu krapkowickiego, namysłowskiego oraz z Opola.

W kraju najwięcej zachorowań odnotowano w województwach: mazowieckim (3572), śląskim (2812) i dolnośląskim (2110), najmniej na Opolszczyźnie. Pozostałe przypadki zakażeń dotyczą mieszkańców województw: wielkopolskiego (1892), małopolskiego (1655), łódzkiego (1290), kujawsko-pomorskiego (1181), lubelskiego (1010), pomorskiego (989), podkarpackiego (919), warmińsko-mazurskiego (786), zachodniopomorskiego (728), świętokrzyskiego (551), lubuskiego (397), podlaskiego (349). 304 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W Polsce stwierdzono dotąd 2 288 826 zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 od początku pandemii w kraju zmarło 52 392 chorych.

Obecnie w szpitalach przebywa 31 071 pacjentów, z czego 3054 wymaga podłączenia do respiratora. Wyzdrowiało 1 848 199 zakażonych. Z danych ministerstwa wynika, że w kraju pozostaje 835 wolnych respiratorów.

Rząd przedstawił plan przyspieszający realizację Narodowego Programu Szczepień. Zapisy mają rozpocząć się 12 kwietnia. Na początku rejestrować się będą urodzeni w 1962 roku, potem rejestracja będzie trwać przez kolejne 2 tygodnie aż do rocznika 1973. Rząd zdecydował o zrezygnowaniu z etapów II i III zapisów i wprowadzeniu szczepień populacyjnych. Przypomnijmy, do tej pory szczepienia przeciw COVID-19 były realizowane przez szpitale węzłowe, przychodnie POZ i szpitale tymczasowe. W drugim kwartale 2021 roku nowe punkty i miejsca szczepień mają zostać rozszerzone o apteki, zakłady pracy, punkty drive thru, o samodzielnych ratowników i pielęgniarki oraz jeden punkt samorządowy w każdym powiecie i jeden szpital.

Nowy harmonogram szczepień [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]Nowy harmonogram szczepień [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poinformował, że dziś (30.03) przed końcem kwartału można powiedzieć już o wykonaniu 6 milionów szczepień przeciw COVID-19. Jak zapowiada premier do końca II kwartału liczba ta ma wzrosnąć do 20 milionów. Zgodnie zapowiedzią do końca sierpnia wszyscy chętni mają być już wyszczepieni.

Jest decyzja w sprawie utworzenia masowego punktu szczepień przeciw COVID-19 na opolskim lodowisku Toropol. Podobne punkty będą mogły powstać we wszystkich powiatach w regionie. Wojewoda spotkał się dziś (30.03) zdalnie ze starostami, zastępcą prezydenta Opola i wicemarszałkiem województwa, by omówić zasady tworzenia masowych punktów szczepień przez samorządy. Dziennie na opolskim lodowisku będzie mogło być wykonywanych nawet 2000 szczepień przeciw COVID-19.

Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 dla służb mundurowych w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Docelowo wyszczepionych ma zostać 100% żołnierzy logistyków. - Zaszczepiliśmy już wszystkich naszych wojskowych medyków. Teraz jako pierwszy, żeby dać przykład zaszczepił się dowódca pułkownik Maciej Siudak - mówi kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. Ci żołnierze, którzy pełnią służby poza granicami kraju, będą szczepieni w rejonie misji. Szczepionki zostaną do nich wysłane transportem lotniczym.

Osoby przekraczające granice RP od dziś (30.03) muszą się liczyć z dodatkowymi obostrzeniami. Każdy przyjeżdżający do Polski będzie podlegać obowiązkowej kwarantannie. Jednak przybywającego ze strefy Schengen z takiego obowiązku zwolni negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Nie może on być jednak wykonany później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Natomiast taki test nie zwalnia z kwarantanny podróżujących spoza strefy. Dopiero wykonany na miejscu, w Polsce daje taką możliwość.

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski apeluje do przedsiębiorców o kierowanie pracowników na pracę zdalną. Podczas sesji sejmiku województwa opolskiego przedstawiciel rządu - zwracając uwagę na zagrożenia związane z pandemią - apelował, aby firmy, które mogą prowadzić taką działalność, przechodziły na tryb zdalny.

- W szpitalach może dojść do zwiększenia liczby pacjentów, a przed służbą zdrowia kilka tygodni intensywnej pracy - nie ma wątpliwości były wicemarszałek Roman Kolek, który obecnie pracuje w zawodzie lekarza. Podczas dyskusji, w której udział brał także wojewoda opolski, Roman Kolek wskazywał na problem dostępności do łóżek. Były wicemarszałek uważa, że w programie szczepień należy zwrócić uwagę na niektóre grupy zawodowe jak chociażby kasjerki, które mają kontakt z dużą liczbą ludzi. Jak zaznaczył rząd powinien sprowadzić szczepionki także spoza Unii Europejskiej, czyli Rosji i Chin.

To będą kolejne święta wielkanocne od wybuchu pandemii koronawirusa, które spędzimy w mniejszym gronie i w rygorze sanitarnym. W związku z trudną sytuacją epidemiczną w kraju biskup opolski wydał dekret dotyczący obostrzeń i przebiegu Wielkanocy. W kościołach obowiązuje limit 1 osoby na 20 m2, liturgie mogą być sprawowane na placach przykościelnych, a poświęcenie pokarmów także będzie mogło się odbywać na zewnątrz.

Opolski ZUS zachęca, by w czasie zagrożenia epidemicznego, wizytę w placówce zarezerwować telefonicznie. - Mamy świadomość, że wielu naszych klientów chce ograniczyć kontakt z postronnymi osobami, a także zaoszczędzić czas - mówi Sebastian Szczurek regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce - 30 marca [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce - 30 marca [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]

Wiadomości z regionu

2021-07-24, godz. 19:18 Rodzinny piknik w Smarchowicach Śląskich okazją do zabawy, wymiany doświadczeń oraz promocji szczepień, do których… W Smarchowicach Śląskich trwa drugi dzień V Międzypokoleniowego Pikniku Rodzinnego. To okazja do wspólnej zabawy, ale i wymiany doświadczeń pomiędzy najstarszymi… » więcej 2021-07-24, godz. 17:55 To wielka frajda dla fanów motocykli! Trwa Rock Festiwal Pogranicza w Prudniku [ZDJĘCIA, FILM] Tłumy motocyklistów przybyły do Prudnika w ramach inicjatywy 'Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza'. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć także wspólnego… » więcej 2021-07-24, godz. 17:00 Strażackie święto w Pokrzywnicy. Młodzi strażacy ochotnicy rywalizują w zawodach sikawek konnych 274 zawodników z 26 jednostek z całego regionu i województwa śląskiego bierze udział w X Regionalnych Zawodach Sikawek Konnych w Pokrzywnicy. Zawody, w których… » więcej 2021-07-24, godz. 16:19 Zablokowana DK 40 w Mochowie po wypadku 2 motocykli [AKTUALIZACJA] Wytyczono objazd przez Racławice Śląskie po wypadku na DK40 w Mochowie. Jedną z poszkodowanych osób zabrał do szpitala śmigłowiec LPR. » więcej 2021-07-24, godz. 15:18 W Winowie trwa X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To gratka dla pasjonatów dawnego sprzętu wojskowego [ZDJĘCIA] Na poligonie w Winowie od wczoraj (23.07) trwa X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. Na miejscu można obejrzeć na żywo kilkadziesiąt wojskowych pojazdów. To czołgi… » więcej 2021-07-24, godz. 14:10 Nyski WOPR docenia zalety energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne pozwalają znacząco obniżyć rachunki za prąd Energia produkowana z promieni słonecznych pozwala nyskiemu WOPR-owi obniżyć rachunki za prąd. Pierwsze tygodnie funkcjonowania instalacji są na tyle obiecujące… » więcej 2021-07-24, godz. 12:54 Kiedy zakończy się przebudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu? Rozmowy trwają, konkretnej… Nadal nie wiadomo, kiedy zakończy się rozbudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu. Inwestycja pod oficjalną nazwą budowa Centrum… » więcej 2021-07-24, godz. 12:43 Śmigłowiec LPR zadysponowany do poszkodowanego w zdarzeniu drogowym w Prudniku Na ul. Księdza Skowrońskiego, niedaleko Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, samochód osobowy wypadł z drogi, dachował i wpadł do rowu. Poszkodowana została… » więcej 2021-07-24, godz. 12:13 Wytwórca lodów rzemieślniczych z Baborowa weźmie udział w mistrzostwach świata we Włoszech Kontynuujący rodzinne tradycje Tomasz Szypuła, właściciel lodziarni w Baborowie będzie reprezentował nasz kraj na finałach światowego festiwalu lodów… » więcej 2021-07-24, godz. 11:02 Raport MZ: 122 nowe zachorowania i prawie tyle samo wyzdrowień. W regionie potwierdzono 1 nowy przypadek COVID-19 [IN… 122 nowe zachorowania, 6 zgonów i 120 ozdrowień. To bilans ostatniej doby koronawirusa w Polsce. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »