Radio Opole » Gospodarka
2020-09-16, 08:15 Autor: Katarzyna Doros

Cudzoziemcy wracają do pracy na Opolszczyźnie. Największą grupą są wciąż Ukraińcy

Cudzoziemcy wracają do pracy na Opolszczyźnie [fot. sxc.hu]
Cudzoziemcy wracają do pracy na Opolszczyźnie [fot. sxc.hu]
Cudzoziemcy wracają do pracy na Opolszczyźnie [fot. Straż Graniczna]
Cudzoziemcy wracają do pracy na Opolszczyźnie [fot. Straż Graniczna]
Od maja liczba obcokrajowców ubezpieczonych w opolskich placówkach ZUS wzrosła o blisko 1500 osób.
- W naszym regionie jeszcze na początku maja do ubezpieczeń społecznych zgłoszonych było 15,6 tysiąca cudzoziemców i była to najniższa liczba od kilku lat. Teraz to się zmienia. Obecnie opolskie placówki ZUS rejestrują ponad 17 tysięcy obcokrajowców, za których opłacane są składki na ubezpieczenia społeczne - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Wiosną największy spadek liczby ubezpieczonych, w porównaniu do wcześniejszych miesięcy widać było w przypadku obywateli Ukrainy. - Pracodawcy z województwa opolskiego odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne za przedstawicieli 56 państw - dodaje Sebastian Szczurek. - W województwie opolskim nadal najliczniejszą grupą legalnie pracujących cudzoziemców są obywatele Ukrainy. Opolscy pracodawcy zadeklarowali opłacanie składek za prawie 15 tysięcy osób z paszportem tego kraju. Ponadto na początku września na terenie naszego województwa 151 Ukraińców prowadziło pozarolniczą działalność gospodarczą i z tego tytułu odprowadzali składki do ZUS.

Dodajmy, że w całym kraju do ubezpieczenia w ZUS zostało zgłoszonych blisko 660 tysięcy cudzoziemców.
Sebastian Szczurek cz.1
Sebastian Szczurek cz.2

Gospodarka

2020-09-23, godz. 18:30 Duże zainteresowania wymianą starych pieców w gminie Wołczyn. Rada miejska przeznaczyła dodatkowe pieniądze na d… 85 kolejnych pieców starej generacji zniknie z gminy Wołczyn. Tego roku samorząd zorganizował trzy nabory wniosków o dotację na wymianę źródeł ciepła… » więcej 2020-09-22, godz. 19:38 Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Pieniądze pochodzą z opłat wnoszonych przez inwestorów… » więcej 2020-09-22, godz. 16:00 Powiat głubczycki podsumowuje inwestycje drogowe i planuje kolejne - Mimo pandemii prowadzimy zadania związane z poprawą stanu naszych dróg i chodników - informuje wicestarosta Anita Juchno. W Gołuszowicach na finiszu jest… » więcej 2020-09-22, godz. 11:15 Trzeci nabór wniosków do tarczy antykryzysowej w PUP w Opolu do końca września Do 30 września przedsiębiorcy mogą jeszcze składać wnioski w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. To trzeci nabór organizowany… » więcej 2020-09-22, godz. 07:00 Opolski ZUS wypłacił w pierwszym półroczu ponad 2 miliony złotych jednorazowych odszkodowań wypadkowych Od początku roku opolski ZUS wypłacił ponad 2,2 miliona złotych w ramach jednorazowych odszkodowań wypadkowych. Warunkiem otrzymania świadczenia jest odprowadzanie… » więcej 2020-09-21, godz. 19:59 "Gospodarka musi być gotowa na nową normalność. Bezrobocie będzie wzrastać". W CWK rozmawiano o rynku pracy w czasie… Praca zdalna, wzrost bezrobocia i nowa organizacja pracy to główne wyzwania, z jakimi mierzą się opolscy pracodawcy i przedsiębiorcy w dobie pandemii koronawirusa… » więcej 2020-09-20, godz. 20:00 Gmina Ujazd mimo epidemii nie zwalnia tempa, w planach ma kolejne drobne remonty Przepust na ul. Stawowej w Jaryszowie i ulica Jaryszowska w Zimnej Wódce zostaną przebudowane. Gmina Ujazd mimo epidemii nie zwalnia tempa i realizuje zaplanowane… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 W listopadzie mieszkańcy gminy Strzeleczki skorzystają z nowego PSZOKU. Inwestycja czeka na odbiory techniczne PSZOK w gminie Strzeleczki już gotowy. Inwestycja czeka teraz na odbiory techniczne i niezbędne pozwolenie na użytkowanie obiektu. Do tej pory śmieci, które… » więcej 2020-09-18, godz. 20:30 Są oszczędności poprzetargowe, więc gmina Ujazd jeszcze w tym roku wyremontuje 4 drogi Blisko 600 tysięcy złotych udało się zaoszczędzić gminie Ujazd na dotychczasowych inwestycjach. Burmistrz gminy zdecydował, by te pieniądze zainwestować… » więcej 2020-09-18, godz. 09:15 Ozimski samorząd testuje gminną komunikację autobusową. Do końca roku monitorowane będzie zainteresowanie w soł… Magistrat do końca roku będzie sprawdzać zainteresowanie gminną komunikacją autobusową. Samorząd korzysta z dotacji w ramach rządowego programu przywracania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***