Radio Opole » Gospodarka
2020-09-14, 09:45 Autor: Justyna Maćkowiak

"Branża turystyczna ucierpiała jako pierwsza, jako ostatnia wyjdzie z kryzysu". Piotr Mielec o trudnej sytuacji m.in. hotelarzy

Plaża nad Jeziorem Nyskim [fot. Daniel Klimczak]
Plaża nad Jeziorem Nyskim [fot. Daniel Klimczak]
Piotr Mielec [fot. Jan Mika]
Piotr Mielec [fot. Jan Mika]
- Branża turystyczna tylko w niewielkim stopniu podczas wakacji odbiła straty spowodowane pandemią - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
- Branża turystyczna ucierpiała jako pierwsza, jako ostatnia wyjdzie z kryzysu. Myślę, że może to potrwać nawet 3 lata - dodaje gość Radia Opole. - Właściciele tych obiektów noclegowych, które znajdują się w miejscach typowo turystycznych, w jakimś stopniu odbili straty wiosenne, bo turystyka zagraniczna stanęła w miejscu, wszyscy podróżowali po kraju. Z kolei właściciele obiektów noclegowych w większych miastach są w bardzo ciężkiej sytuacji, bo rezerwacji było niewiele, jest niewiele. Wszyscy nerwowo patrzą w przyszłość. W ciężkiej sytuacji są także przewoźnicy, branża kongresowa, targowa, rozrywkowa - tutaj imprezy w ogóle się nie odbywają.

- Docierają już do nas pierwsze informacje o zwolnieniach grupowych - przyznaje Piotr Mielec. - Przedsiębiorcy, dla których działalność turystyczna jest jedną gałęzią własnej działalności i działają w innych obszarach gospodarki, poradzą sobie. Nawet jeśli ta działalność przynosi straty, mogą one być pokryte z innych działalności.

Piotr Mielec dodaje, że zwolnienia w branży turystycznej dotknęły już setki osób na Opolszczyźnie.

Na przełomie września i października ma zacząć funkcjonować Turystyczny Fundusz Zwrotu. Dzięki niemu klienci biur podróży będą mogli odzyskać pieniądze zainwestowane w wycieczkę, która się nie odbyła.

- Bon turystyczny tylko w niewielkim stopniu poprawił sytuację w branży turystycznej - uważa Piotr Mielec. Jego zdaniem, wynika to przede wszystkim z tego, że bon zaczął funkcjonować dopiero w połowie wakacji. - Część osób miała już wakacje za sobą, osoby, które wyjeżdżały na wakacje w połowie sierpnia, często nie miały czasu zajmować się bonem. Myślę, że większość osób wykorzysta ten bon w przyszłym roku. Ale warto powiedzieć, że ten system bonu turystycznego wymaga jeszcze szeregu korekt. Gdy potencjalni klienci próbują wyszukać w wyszukiwarce ZUS-u obiekty hotelowe, w których mogliby zapłacić takim bonem, to tam znajdują się dane firm. Często nie pokrywa się to z obiektem, który jest w innej lokalizacji.

Piotr Mielec zaznacza, że ważne jest wsparcie polskiej branży turystycznej, bo istnieje realne ryzyko, że w miejsce upadających polskich firm wejdą zagraniczne przedsiębiorstwa.
Piotr Mielec cz. 1
Piotr Mielec cz. 2
Piotr Mielec cz. 3

Gospodarka

2021-01-22, godz. 20:30 Turawa z rekordowym budżetem inwestycyjnym. W puli ponad 22 miliony złotych. Powstanie ścieżka rowerowa z Opola nad… Inwestycje drogowe zdominowały plany budżetowe Turawy na 2021 rok. Największą z nich będzie realizacja ścieżki pieszo-rowerowej, która połączy granice… » więcej 2021-01-22, godz. 19:15 Gmina Głubczyce może otrzymać 3 ml złotych na inwestycje i pomoc dla branży turystycznej Gmina Głubczyce została zakwalifikowana do programu pomocy z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. W ramach tego programu ponad 200 gmin położonych na terenach… » więcej 2021-01-22, godz. 18:45 Powiat kędzierzyńsko-kozielski wśród laureatów Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów Powiat kędzierzyńsko-kozielski na trzecim miejscu w konkursie na najlepsze i najbardziej rozwojowe samorządy. Konkurs zorganizował Związek Powiatów Polskich… » więcej 2021-01-22, godz. 17:15 Nowy inwestor w Kluczborku. Będzie magazyn firmy kurierskiej i 60-70 miejsc pracy Będzie od 60 do 70 nowych miejsc pracy w Kluczborku. Firma kurierska wybuduje magazyn. » więcej 2021-01-22, godz. 15:15 Rozbudowują sieć kanalizacyjną dla nowych mieszkańców i inwestorów Niemal cała gmina Bierawa jest już skanalizowana, ale sieć sanitarna musi być rozbudowana, żeby mogli z niej korzystać nowi mieszkańcy. Nowe odcinki powstały… » więcej 2021-01-22, godz. 13:15 Zawadzkie buduje PSZOK i prowadzącą do niego drogę W tym roku gmina Zawadzkie ma mieć własny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Pod koniec roku 2020 rozstrzygnięto przetarg na realizację tej inwestycji… » więcej 2021-01-22, godz. 10:23 Krapkowice: chcą wybudować drogi osiedlowe za 14 milionów złotych Ponad 14 milionów złotych ma kosztować budowa kilkunastu ulic na Osiedlu Kwiatów w Krapkowicach. Wcześniej w tym rejonie ma być dokończona budowa kanalizacji… » więcej 2021-01-22, godz. 08:45 5 milionów wyda oleskie starostwo na tegoroczne inwestycje. "Mamy budżet przetrwania" Budżetem przetrwania nazywa starosta oleski plan finansowy powiatu na 2021 rok. Dochody oszacowano na niemal 69,5 miliona złotych, a wydatki na prawie 72 mi… » więcej 2021-01-21, godz. 14:00 Zdzieszowice: wyremontują drogę, a tradycyjne skrzyżowanie przerobią na rondo W tym roku ma być gotowa dokumentacja i pozwolenie, a w przyszłym może rozpocząć się remont kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej 423. Chodzi o przebudowanie… » więcej 2021-01-21, godz. 10:30 Gminy i prywatny inwestor dokładają się powiatowi do remontów dróg Ponad 7 milionów złotych przeznaczy w tym roku strzeleckie starostwo powiatowe na inwestycje drogowe. Do większości prac dokładają się samorządy gminne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »