Radio Opole » Gospodarka
2020-09-14, 09:45 Autor: Justyna Maćkowiak

"Branża turystyczna ucierpiała jako pierwsza, jako ostatnia wyjdzie z kryzysu". Piotr Mielec o trudnej sytuacji m.in. hotelarzy

Plaża nad Jeziorem Nyskim [fot. Daniel Klimczak]
Plaża nad Jeziorem Nyskim [fot. Daniel Klimczak]
Piotr Mielec [fot. Jan Mika]
Piotr Mielec [fot. Jan Mika]
- Branża turystyczna tylko w niewielkim stopniu podczas wakacji odbiła straty spowodowane pandemią - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
- Branża turystyczna ucierpiała jako pierwsza, jako ostatnia wyjdzie z kryzysu. Myślę, że może to potrwać nawet 3 lata - dodaje gość Radia Opole. - Właściciele tych obiektów noclegowych, które znajdują się w miejscach typowo turystycznych, w jakimś stopniu odbili straty wiosenne, bo turystyka zagraniczna stanęła w miejscu, wszyscy podróżowali po kraju. Z kolei właściciele obiektów noclegowych w większych miastach są w bardzo ciężkiej sytuacji, bo rezerwacji było niewiele, jest niewiele. Wszyscy nerwowo patrzą w przyszłość. W ciężkiej sytuacji są także przewoźnicy, branża kongresowa, targowa, rozrywkowa - tutaj imprezy w ogóle się nie odbywają.

- Docierają już do nas pierwsze informacje o zwolnieniach grupowych - przyznaje Piotr Mielec. - Przedsiębiorcy, dla których działalność turystyczna jest jedną gałęzią własnej działalności i działają w innych obszarach gospodarki, poradzą sobie. Nawet jeśli ta działalność przynosi straty, mogą one być pokryte z innych działalności.

Piotr Mielec dodaje, że zwolnienia w branży turystycznej dotknęły już setki osób na Opolszczyźnie.

Na przełomie września i października ma zacząć funkcjonować Turystyczny Fundusz Zwrotu. Dzięki niemu klienci biur podróży będą mogli odzyskać pieniądze zainwestowane w wycieczkę, która się nie odbyła.

- Bon turystyczny tylko w niewielkim stopniu poprawił sytuację w branży turystycznej - uważa Piotr Mielec. Jego zdaniem, wynika to przede wszystkim z tego, że bon zaczął funkcjonować dopiero w połowie wakacji. - Część osób miała już wakacje za sobą, osoby, które wyjeżdżały na wakacje w połowie sierpnia, często nie miały czasu zajmować się bonem. Myślę, że większość osób wykorzysta ten bon w przyszłym roku. Ale warto powiedzieć, że ten system bonu turystycznego wymaga jeszcze szeregu korekt. Gdy potencjalni klienci próbują wyszukać w wyszukiwarce ZUS-u obiekty hotelowe, w których mogliby zapłacić takim bonem, to tam znajdują się dane firm. Często nie pokrywa się to z obiektem, który jest w innej lokalizacji.

Piotr Mielec zaznacza, że ważne jest wsparcie polskiej branży turystycznej, bo istnieje realne ryzyko, że w miejsce upadających polskich firm wejdą zagraniczne przedsiębiorstwa.
Piotr Mielec cz. 1
Piotr Mielec cz. 2
Piotr Mielec cz. 3

Gospodarka

2020-09-23, godz. 18:30 Duże zainteresowania wymianą starych pieców w gminie Wołczyn. Rada miejska przeznaczyła dodatkowe pieniądze na d… 85 kolejnych pieców starej generacji zniknie z gminy Wołczyn. Tego roku samorząd zorganizował trzy nabory wniosków o dotację na wymianę źródeł ciepła… » więcej 2020-09-22, godz. 19:38 Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Pieniądze pochodzą z opłat wnoszonych przez inwestorów… » więcej 2020-09-22, godz. 16:00 Powiat głubczycki podsumowuje inwestycje drogowe i planuje kolejne - Mimo pandemii prowadzimy zadania związane z poprawą stanu naszych dróg i chodników - informuje wicestarosta Anita Juchno. W Gołuszowicach na finiszu jest… » więcej 2020-09-22, godz. 11:15 Trzeci nabór wniosków do tarczy antykryzysowej w PUP w Opolu do końca września Do 30 września przedsiębiorcy mogą jeszcze składać wnioski w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. To trzeci nabór organizowany… » więcej 2020-09-22, godz. 07:00 Opolski ZUS wypłacił w pierwszym półroczu ponad 2 miliony złotych jednorazowych odszkodowań wypadkowych Od początku roku opolski ZUS wypłacił ponad 2,2 miliona złotych w ramach jednorazowych odszkodowań wypadkowych. Warunkiem otrzymania świadczenia jest odprowadzanie… » więcej 2020-09-21, godz. 19:59 "Gospodarka musi być gotowa na nową normalność. Bezrobocie będzie wzrastać". W CWK rozmawiano o rynku pracy w czasie… Praca zdalna, wzrost bezrobocia i nowa organizacja pracy to główne wyzwania, z jakimi mierzą się opolscy pracodawcy i przedsiębiorcy w dobie pandemii koronawirusa… » więcej 2020-09-20, godz. 20:00 Gmina Ujazd mimo epidemii nie zwalnia tempa, w planach ma kolejne drobne remonty Przepust na ul. Stawowej w Jaryszowie i ulica Jaryszowska w Zimnej Wódce zostaną przebudowane. Gmina Ujazd mimo epidemii nie zwalnia tempa i realizuje zaplanowane… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00 W listopadzie mieszkańcy gminy Strzeleczki skorzystają z nowego PSZOKU. Inwestycja czeka na odbiory techniczne PSZOK w gminie Strzeleczki już gotowy. Inwestycja czeka teraz na odbiory techniczne i niezbędne pozwolenie na użytkowanie obiektu. Do tej pory śmieci, które… » więcej 2020-09-18, godz. 20:30 Są oszczędności poprzetargowe, więc gmina Ujazd jeszcze w tym roku wyremontuje 4 drogi Blisko 600 tysięcy złotych udało się zaoszczędzić gminie Ujazd na dotychczasowych inwestycjach. Burmistrz gminy zdecydował, by te pieniądze zainwestować… » więcej 2020-09-18, godz. 09:15 Ozimski samorząd testuje gminną komunikację autobusową. Do końca roku monitorowane będzie zainteresowanie w soł… Magistrat do końca roku będzie sprawdzać zainteresowanie gminną komunikacją autobusową. Samorząd korzysta z dotacji w ramach rządowego programu przywracania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***