Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-22, 18:00 Autor: Sławomir Kieler

Żegnamy upalne lato, witamy kolorową jesień!

Park miejski w Strzelcach Opolskich - zdjęcie ilustrujące [fot. Błażej Duk]
Park miejski w Strzelcach Opolskich - zdjęcie ilustrujące [fot. Błażej Duk]
Dziś (22.09) nastąpiła zmiana pór roku. O 15.31 przywitaliśmy jesień astronomiczną. Jutro (23.09) natomiast rozpocznie się jesień kalendarzowa.
Chociaż pogoda wciąż jeszcze jest raczej letnia, to już mamy jesień - na razie astronomiczną. Dni stają się coraz krótsze i tylko patrzeć jak z drzew zaczną spadać liście. To chyba najbardziej widoczny efekt zmieniających się pór roku i nikogo to nie dziwi. Jednak dlaczego w ogóle drzewa "gubią" liście?

- Tak jak my potrzebujemy odpoczynku, to drzewa też chcą odpocząć. Są po tym czasie, kiedy produkowały kwiaty, kiedy produkowały owoce, więc po tym okresie wzmożonej aktywności drzewa faktycznie chcą odpocząć, a utrzymanie listowia jest kosztowne - wyjaśnia dr Grzegorz Hebda, biolog z Uniwersytetu Opolskiego.

Kolejnym, dodajmy bardzo atrakcyjnym wizualnie atrybutem jesieni, są zmieniające się kolory liści. Okazuje się, że chociaż sam mechanizm tego zjawiska jest naukowcom doskonale znany, to na pewno nie wiemy wszystkiego.

- Odpowiedzialne są za to trzy barwniki. W zasadzie dwa z nich są obecne w liściu przez cały czas. Tak jak mamy barwnik zielony - chlorofil, który jest potrzebny do przeprowadzenia procesu fotosyntezy, to mamy jeszcze dwa barwniki - karoten i ksantofil - to są te barwniki pomarańczowe i żółte. Natomiast co ciekawe, za liście przebarwiające się na czerwony, prawie purpurowy kolor jest odpowiedzialny kolejny barwnik: antocyjany. I to jest barwnik, który nie był wcześniej w liściach, tylko jest produkowany jesienią, a skoro jest produkowany to znaczy, że ma jakąś funkcję i to jest taka zagadka albo takie misterium, które spędza sen z powiek botanikom już od wielu wielu lat. No bo skoro już na sam koniec drzewo "inwestuje", żeby wyprodukować jakiś barwnik, to znaczy, że on jest do czegoś potrzebny i "po co?" - to nie do końca jest wyjaśnione - dodaje Hebda.

Od dzisiaj kolejna pora roku jest faktem, więc nie ma co żałować minionego lata, tylko trzeba korzystać z uroków jesieni, których z całą pewnością nie brakuje.

- Jesienią mamy do czynienia z jednym z piękniejszych, widowiskowych zjawisk w świecie przyrody, czyli z wędrówkami ptaków, które są już nie zagadką, ale takim misterium, czymś bardzo pięknym, kiedy idziemy nawet miastem i widzimy wielkie klucze przelatujących ptaków. Jesień to jest też - można powiedzieć - czas konsumpcji tych wszystkich miłosnych uniesień w świecie owadów. Właśnie jesienią są ich jaja, są ich larwy, są ich poczwarki, które jesienią zasną, ale wiosną obudzą się i dadzą nowe pokolenie - mówi Grzegorz Hebda.

Miłośnikom upałów na pocieszenie pozostaje bardzo dobra informacja, że skoro dziś zaczęła się jesień, to już za 9 miesięcy rozpocznie się kolejne lato.
Dr Grzegorz Hebda
Dr Grzegorz Hebda
Dr Grzegorz Hebda

Wiadomości z regionu

2020-11-28, godz. 20:52 RAPORT DNIA: 429 nowych zachorowań i 18 ofiar śmiertelnych na Opolszczyźnie 429 nowych przypadków koronawirusa i 18 kolejnych ofiar śmiertelnych to bilans ostatniej doby pandemii na Opolszczyźnie. » więcej 2020-11-28, godz. 20:30 W gorączce zakupów nie traćmy głowy! Warto porównywać ceny i sprawdzać ofertę różnych sprzedawców W tygodniu handlowych promocji i w gorączce przedświątecznych zakupów warto dokładnie porównywać ceny konkretnych towarów nie dając się 'złapać' na… » więcej 2020-11-28, godz. 19:30 Po 8 latach ruszy budowa łącznika między podstawówką i halą w Żywocicach Ruszy budowa łącznika między budynkiem Publicznej Szkoły Podstawowej w Żywocicach a tamtejszą halą sportową. To obiekt długo wyczekiwany przez społeczność… » więcej 2020-11-28, godz. 19:29 Sanepid potrzebuje pomocy studentów. Będą oni wykonywać prace biurowe, a także dzwonić do przebywających na kwarantannie… Ponad 30 osób do pomocy poszukują stacje sanitarno-epidemiologiczne na Opolszczyźnie. Placówki liczą na to, że dodatkowego wsparcia udzielą im studenci… » więcej 2020-11-28, godz. 18:05 Burmistrz Brzegu walczy z koronawirusem. Samorządowiec apeluje, by nie lekceważyć zagrożenia Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak zaraził się koronawirusem. O swojej chorobie, samorządowiec poinformował dziś (28.11) w mediach społecznościowych. » więcej 2020-11-28, godz. 17:30 W Nysie powstanie żłobek dla 100 dzieci. Miasto planuje wydać na ten cel ponad 8 milionów złotych W przyszłym roku w Nysie powstanie nowy żłobek miejski. Dzięki wsparciu w ramach programu Maluch plus, opieką w placówce będzie mogło zostać objętych… » więcej 2020-11-28, godz. 17:00 Limit osób i dezynfekcja. Opolanie ruszyli na zakupy do centrów handlowych Od dziś (28.11) w Polsce ponownie czynne są centra handlowe. Placówki muszą jednak działać w ścisłym reżimie sanitarnym. » więcej 2020-11-28, godz. 16:00 Przyszli informatycy i elektrycy z Kędzierzyna-Koźla zyskali nowy sprzęt do praktycznej nauki Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu otrzymał nowy sprzęt do prowadzenia zajęć praktycznych dla przyszłych informatyków… » więcej 2020-11-28, godz. 15:00 Dzięki zaangażowaniu społeczników zapomniany cmentarz żydowski w Dębowej zmienia się Dobiega końca przywracanie do właściwego stanu kirkutu, czyli cmentarza żydowskiego w rejonie Dębowej w gminie Reńska Wieś. Jeszcze w zeszłym roku cmentarz… » więcej 2020-11-28, godz. 14:55 Opolscy logistycy otrzymali sześć nowych ciężarówek. To samochody ogólnego przeznaczenia dużej ładowności Sześć nowych ciężarówek marki Volvo ma 10. Opolska Brygada Logistyczna. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »