Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-06-08, 18:11 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Jest imponujący". Mural Zbigniewa Wodeckiego odsłonięty [ZDJĘCIA]

Oficjalne odsłonięcie muralu Zbigniewa Wodeckiego [fot. Adam Dubiński]
Oficjalne odsłonięcie muralu Zbigniewa Wodeckiego [fot. Adam Dubiński]
Oficjalne odsłonięcie muralu Zbigniewa Wodeckiego [fot. Adam Dubiński]
Oficjalne odsłonięcie muralu Zbigniewa Wodeckiego [fot. Adam Dubiński]
Oficjalne odsłonięcie muralu Zbigniewa Wodeckiego [fot. Adam Dubiński]
Oficjalne odsłonięcie muralu Zbigniewa Wodeckiego [fot. Adam Dubiński]
Oficjalne odsłonięcie muralu Zbigniewa Wodeckiego [fot. Adam Dubiński]
Oficjalne odsłonięcie muralu Zbigniewa Wodeckiego [fot. Adam Dubiński]
Mural Zbigniewa Wodeckiego oficjalnie odsłonięty. Wizerunek znanego niemal każdemu pokoleniu wokalisty i muzyka można już oglądać na ścianie kamiennicy przy ulicy Krupniczej, zaraz przy placu św. Sebastiana w Opolu. Na muralu możemy zobaczyć Zbigniewa Wodeckiego w trzech różnych sylwetkach - z mikrofonem, trąbką i skrzypcami.
W odsłonięciu muralu towarzyszyła córka Zbigniewa Wodeckiego - Katarzyna Wodecka-Stubbs.

- Absolutnie jest piękny, jest imponujący. Wielkość tej ściany, zawsze to wygląda nieco inaczej niż na projekcie, a w realu. Ta ściana jest ogromna. Mi się podoba to miejsce, że jest to jednak plac zielony, te kościółki, tu jest w ogóle jakoś tak po włosku. Także wydaje mi się, że jest to też miejsce, gdzie można przysiąść, a nie tylko przejechać obok muralu.

- Ten mural jest wspólną pracą, jaką wykonałem razem ze studentami - dodaje Marcin Czaja, autor muralu oraz wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

- Była nas łącznie 5 i malowaliśmy 3,5 dnia, gdybym liczył godzinówki, to tak właśnie by wyszło. Mieliśmy po przyjeździe do Opola taki dżdżysty bardzo dzień. W środę rano lało do popołudnia i potem mogliśmy coś zacząć działać na ścianie.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, powiedział, że bardzo go cieszy tak liczna publiczność, która przyszła obejrzeć mural Wodeckiego.

- To jest coś co myślę, że będzie cieszyło wielu, jak i oczywiście najbliższą rodzinę Zbigniewa Wodeckiego, a także opolan. To rzeczywiście wyjątkowa, nietuzinkowa postać, wyjątkowy muzyk, bo to trudno w jednej roli go opisać, z resztą to widać na tym pięknym muralu, więc kolejny zakątek miasta pięknie się rozwija.

Łukasz Śmierciak, naczelnik wydziału promocji w opolskim ratuszu zapewnił, że to nie ostatni mural, jaki pojawił się w Opolu. Do czterech już odsłoniętych mają dojść kolejne.

- Od samego początku był zamysł, żeby stworzyć trasę opolskich muzycznych murali. Bardzo chcemy, żeby w kolejnych latach się rozwijał i myślimy o tym, cały czas też szukamy nowych ścian, miejsc do tego, gdzie takie murale mogą powstać. Myślimy o tym, żeby wyjść trochę z centrum. Mamy deklarację ze strony spółdzielni mieszkaniowych, że oni również chętnie widzieliby u siebie murale.

O oprawę muzyczną zadbał Chór Politechniki Opolskiej, który wykonał znane przeboje Zbigniewa Wodeckiego, między innymi "Lubię wracać tam gdzie byłem".
Katarzyna Wodecka-Stubbs
Marcin Czaja
Arkadiusz Wiśniewski
Łukasz Śmierciak

Kultura i rozrywka

2023-09-21, godz. 15:51 W Kędzierzynie-Koźlu rusza 36. Wrzosowisko. Warto pospieszyć się z zakupem biletu Wernisaż, dwa koncerty i spektakl. W Kędzierzynie-Koźlu o 18:00 rozpocznie się 36. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk… » więcej 2023-09-21, godz. 11:00 Premiera książki Marka Gaworskiego i warsztaty w bibliotece w Sławięcicach Premiera książki o pałacu, a także warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Świeżo wyremontowana biblioteka w Sławięcicach zaprasza do siebie mieszkań… » więcej 2023-09-20, godz. 16:02 Nowy sezon w OTLiA. Przed nami premiera spektaklu "Brzechwatorium" W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora rozpoczyna się nowy sezon. Już w sobotę (23.09) na Dużej Scenie zaplanowano premierę spektaklu 'Brzechwatorium'. Reżyserem… » więcej 2023-09-20, godz. 08:30 Piotr Rubik wystąpi na rynku w Nysie Już 23 września na nyskim rynku odbędzie się koncert Piotra Rubika pod tytułem 'Najważniejsza jest miłość'. » więcej 2023-09-19, godz. 19:00 Znowu mogą wypożyczać książki. Biblioteka w Sławięcicach przeszła remont Ponad 1,2 mln zł kosztowała modernizacja filii bibliotecznej w Sławięcicach. Dziś (19.09) nastąpiło oficjalne otwarcie placówki, a to oznacza, że mieszkańcy… » więcej 2023-09-19, godz. 17:15 Wspólne brzmienie. Koncert polsko-ukraiński w NCPP Wokaliści i instrumentaliści z Polski i Ukrainy wystąpią w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie koncertu pojawią się utwory polskie i… » więcej 2023-09-19, godz. 16:00 Opolski Festiwal Fotografii powraca jak echo. Przed nami 13. odsłona wydarzenia Kilkanaście wystaw, w tym legendy opolskiej fotografii Adama Śmietańskiego, 12 spotkań autorskich i warsztaty fotograficzne. Rusza kolejna, 13. już edycja… » więcej 2023-09-19, godz. 11:21 Niewidomi muzycy z całej Polski wystąpią w Filharmonii Opolskiej Niewidomi wokaliści z całej Polski wystąpią na scenie Filharmonii Opolskiej w ramach finału Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych. Koncert… » więcej 2023-09-18, godz. 17:00 Był pierwszym oficerem zastrzelonym w Katyniu. Wystawa w CMJW w Opolu 'Ostatni lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński' - to tytuł nowej wystawy, którą od dziś (18.09) możemy oglądać w Centralnym Muzeum… » więcej 2023-09-18, godz. 14:15 Rusza 31. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Muzyka Ludwiga van Beethovena ponownie rozbrzmi w Głogówku. Rusza 31. Śląski Festiwal. W tym roku dla miłośników muzyki klasycznej przygotowano dwa koncerty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »