Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-11-07, 21:52 Autor: Mariusz Majeran

Opolska galeria sztuki i liceum podpisały umowę o współpracy

GSW podpisanie umowy z LO nr 8 w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
GSW podpisanie umowy z LO nr 8 w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
GSW podpisanie umowy z LO nr 8 w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
GSW podpisanie umowy z LO nr 8 w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
GSW podpisanie umowy z LO nr 8 w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
GSW podpisanie umowy z LO nr 8 w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
GSW podpisanie umowy z LO nr 8 w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
GSW podpisanie umowy z LO nr 8 w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu i Liceum Ogólnokształcące nr 8 w Opolu od dziś (07.11) będą ze sobą współpracować. Obie instytucje podpisały umowę w tej sprawie. Galeria Sztuki Współczesnej podpisała już kilka takich umów, ale po raz pierwszy z liceum.
- My pozyskaliśmy kolejnych odbiorców, szkoła dobre miejsce do nauki sztuki - podkreśla dr Joanna Filipczyk, dyrektorka galerii. - Mamy nadzieję, że wszystkie nasze wystawy, na których językiem współczesnej sztuki mówimy o współczesnym świecie, będą się świetnie wpisywały w to, co uczennice i uczniowie, czego się powinni dowiedzieć w czasie nauki w liceum. To jest taki czas, kiedy rozmawia się o bardzo wielu rzeczach, kiedy otwierają się głowy na różne pomysły, na różne problemy. Sztuka bardzo często o tym mówi, więc myślę, że to nasze porozumienie pozwoli w realizacji takiego procesu.

- Inicjatywa wyszła ze strony szkoły - mówi nauczyciel języka polskiego w liceum Mariusz Madej, pomysłodawca umowy. - Ma to wymiar także praktyczny, bo to jest przygotowanie i do matury, do odczytywania tekstu kultury. Ma także wymiar - tak jak patrzę na swoich uczniów, na klasę, którą prowadzę: dużo jest osób spoza Opola - żeby też uczyć tej tożsamości lokalnej. Żeby ten wymiar taki edukacji kulturalnej wyszedł poza bramy edukacji szkolnej. Miał taki wymiar ogólny, taki holistyczny.

Dodajmy, Radio Opole jest patronem medialnym wydarzeń w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
Joanna Filipczyk
Mariusz Madej

Kultura i rozrywka

2023-02-07, godz. 15:50 Wspomnienie twórczości Jana Goczoła w bibliotece Miejska Biblioteka Publiczna w stolicy regionu wielokrotnie gościła za życia opolskiego poetę Jana Goczoła. Prezentowała jego twórczość i prosiła, by… » więcej 2023-02-07, godz. 07:00 Opolski Plastyczniak pokazuje prace "Szyte na miarę" [ZDJĘCIA] Po raz trzeci Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu prezentuje prace klas od I do IV wykonane podczas ćwiczeń dwóch… » więcej 2023-02-06, godz. 08:08 Dziś w Opolu Mała Akademia Instrumentów Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu dziś (06.02) do południa będzie gościć dzieci w Małej Akademii Instrumentów. Podczas spotkania z przedszkolakami i uczniami… » więcej 2023-02-05, godz. 20:15 W kwietniu ruszy sezon na zamku w Niemodlinie [ZDJĘCIA] Do nowego sezonu turystycznego szykuje się zamek w Niemodlinie. Obiekt jest dostępny dla turystów przez cały rok, ale w miesiącach zimowych swoją wizytę… » więcej 2023-02-04, godz. 09:20 "Wymianka" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu proponuje wystawę Zuzanny Piętkowskiej 'Wystawka'. W Galerii Aneks zobaczymy przedmioty znalezione przez autorkę podczas… » więcej 2023-02-03, godz. 22:22 Z lampą UV na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro [ZDJĘCIA] Związek Polskich Artystów w Opolu zaprosił opolskiego artystę skrywającego się pod artystycznym pseudonimem FIL. Na wystawie zatytułowanej 'Carpe Diem'… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Przygraniczna współpraca szansą na adaptację zabytków. Zaowocuje też partnerstwem gmin Głogówek i czeski Jindřichov będą wspólnie aplikować o unijne fundusze transgraniczne na remont zabytków. Oba samorządy mają dokumentację techniczną… » więcej 2023-02-03, godz. 15:05 Intensywność barw, wydarzeń, geometrii, form i uczuć na wystawie w Prudniku Prudnicki Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż prac malarskich Jacube Rybińskiej. Integralną częścią ekspozycji będzie performance zatytułowany „Krótki… » więcej 2023-02-03, godz. 11:00 Koncert uwielbienia w Branicach ''W Tobie jestem wolny'' - to tytuł koncertu poświęconego pamięci biskupa Józefa Marcina Nathana, wybitnego duszpasterza, społecznika, założyciela ''Miasteczka… » więcej 2023-02-03, godz. 06:10 O historii Pułku Ułanów Wołyńskich rozmawiano w muzeum w Opolu Stowarzyszenie Pamięci 19 Pułku Ułanów Wołyńskich im. gen. Edmunda Różyckiego w Opolu zaprosiło miłośników historii na spotkanie w Muzeum Śląska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »