Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-08-04, 15:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Artyści festiwalu "Śląskie Lato Muzyczne" w muzycznym hołdzie dla abp Alfonsa Nossola

85 urodziny, 60-lecie święceń kapłańskich oraz 40-lecie przyjęcia sakry biskupiej, odpust św. Jacka w Kamieniu Śląskim
85 urodziny, 60-lecie święceń kapłańskich oraz 40-lecie przyjęcia sakry biskupiej, odpust św. Jacka w Kamieniu Śląskim
Pałac w Kamieniu Śląskim [fot. TSKN]
Pałac w Kamieniu Śląskim [fot. TSKN]
Abp Alfons Nossol podczas liturgii
Abp Alfons Nossol podczas liturgii
Widok kościoła pw. Św. Sebastiana od wejścia głównego [fot. Barbara Tyslik]
Widok kościoła pw. Św. Sebastiana od wejścia głównego [fot. Barbara Tyslik]
Wnętrze kościoła pw. Św. Sebastiana w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Wnętrze kościoła pw. Św. Sebastiana w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Muzyczne podarki w postaci dwóch koncertów kameralnych, utrzymanych głównie w stylistyce barokowej, przygotowali dla arcybiskupa Alfonsa Nossola, czyli Emerytowanego Biskupa Opolskiego, wykładowcy 32. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu. Wydarzenia odbędą się w pałacu w Kamieniu Śląskim (04.08) oraz w kościele św. Sebastiana w Opolu (05.08) uświetniając przypadającą 8 sierpnia 90. rocznicę urodzin duchownego, który przez ponad 30 lat (1977-2009) sprawował pieczę nad diecezją opolską. Koncerty wpiszą się jednocześnie w trwający od 2 sierpnia 15. Festiwal "Śląskie Lato Muzyczne" organizowane przez Towarzystwo Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Jerzego Hellera.
Arcybiskup Alfons Nossol urodził się na Opolszczyźnie 8 sierpnia 1932 roku w Brożcu (gmina Walce w powiecie krapkowickim), jest polskim duchownym rzymskokatolickim oraz profesorem nauk teologicznych. Po wojnie kształcił się w gimnazjum Carolinym w Nysie, będącym niższym seminarium duchownym, następnie odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. Święcenia przyjął 23 czerwca 1957 roku w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu z rąk biskupa Franciszka Jopa, delegata Prymasa Polski z uprawnieniami biskupa rezydencjalnego w Opolu. Dalsze studia teologiczne odbywał na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zyskując w 1976 roku magisterium i licencjat (tzw. licencjat kanoniczny lub rzymski), a następnie doktorat (1961) i habilitację (1976). Rok później został mianowany (25 czerwca 1977 roku) biskupem diecezjalnym diecezji opolskiej i otrzymał święcenia biskupie (17 sierpnia 1977 roku), przyjmując zawołanie biskupie "„Veritatem facere in caritate”, czyli "Czynić prawdę w miłości", a konsekracji dokonał kardynał Stefan Wyszyński, ówczesny prymas Polski, z towarzyszeniem arcybiskupa metropolity wrocławskiego, i Antoniego Adamiuka biskupa pomocniczego opolskiego. Kilka lat później, już jako biskup Alfons Nossol otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a następnie w 1986 roku profesora zwyczajny teologii dogmatycznej i ekumenicznej, natomiast w roku 1999 nadano mu tytuł "arcybiskup ad personam", przyznawany w uznaniu osiągnięć i odnoszący się - zgodnie z nazwą - do osoby biskupa, nie będący natomiast tożsamy z godnością i funkcją ordynariusza archidiecezji.

Jak zaznacza Maciej Lamm, kierownik organizacyjny kursu oraz festiwalu, jubileusz abp Alfonsa Nossola, to okazja godna uczczenia, dlatego muzycy przyjadą do Kamienia Śląskiego, gdzie arcybiskup rezyduje.

- Tam zagramy koncert muzyki barokowej, muzyki kameralnej: skrzypce, altówka, wiolonczela, basso continuo, więc skład typowo stylistycznie do muzyki barokowej, ale będzie też W.A. Mozart - mówi Maciej Lamm. - Takie wydarzenie, w związku właśnie z rocznicą urodzin arcybiskupa Nossola. Zagramy w hołdzie jemu, ale oczywiście też zapraszając mieszkańców Kamienia Śląskiego i okolic. Arcybiskup bardzo wiele zrobił dla naszego regionu i w takim trudnym dziele pojednania, łączenia ludzi. Tak jak jego działalność budowała mosty, tak sztuka, muzyka, również te mosty, ludzi łączy, a nie dzieli.

Koncert, który odbędzie się w sali balowej Pałacu w Kamieniu Śląskim rozpocznie się dziś (04.08) o godzinie 19:00, wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wystąpią: Tomasz Tomaszewski (skrzypce), Michał Kowalczyk (skrzypce), Michał Micker (altówka), Bartosz Koziak (wiolonczela), Leszek Sokołowski (kontrabas) i Maciej Lamm (basso continuo) Dodajmy, że cały program zostanie zaprezentowany również w piątkowy (05.08) wieczór w kościele św. Sebastiana w Opolu, gdzie zabrzmią również najstarsze organy w Opolu. Koncert w Opolu rozpocznie się z kolei o godzinie 19:15, również dedykowany będzie arcybiskupowi Nossolowi i otwarty dla publiczności, a Radio Opole czuwa nad tymi wydarzeniami jako patron medialny.
Maciej Lamm w rozmowie o koncertach poświęconych abp Alfonsowi Nossolowi

Kultura i rozrywka

2022-08-07, godz. 14:44 Haja wygrywa "Tarnogranie". Wrocławianie będą nagrywać w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Wrocławska Haja z nagrodą główną części konkursowej tegorocznego Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej 'Tarnogranie' w Tarnowcu. Jurorzy przyznali zespołowi… » więcej 2022-08-05, godz. 08:03 Muzyka alternatywna zagości w Tarnowcu. W weekend szykuje się "Tarnogranie" Trzy gwiazdy i dziesięciu wykonawców konkursowych usłyszymy na V Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej 'Tarnogranie' w Tarnowcu w gminie Lubsza. Organizatorem… » więcej 2022-08-04, godz. 15:00 GSW w Opolu: utalentowani mieszkańcy Pasieki poszukiwani W ramach trwającego Festiwalu Wyspy Pasieki w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej chce uroczyście podsumować projekt i jednym z elementów pikniku na Pasiece… » więcej 2022-08-04, godz. 09:00 W Prudniku można być bliżej... poezji. Parkowa Aleja Słowa zaprasza Jedną z nowych atrakcji Prudnika jest Aleja Słowa. To miejsce, które ma honorować poetów związanych z Prudnikiem i ziemią prudnicką, ale nie tylko. W Parku… » więcej 2022-08-03, godz. 16:00 Taras Muzeum Śląska Opolskiego zamieni się w niecodzienną estradę Przed nami pierwszy występ uczestników 32. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu, czyli młodych muzyków z różnych zakątków Europy, ale też m.in… » więcej 2022-08-03, godz. 13:33 Koncert wykładowców i uroczyste wyróżnienie dla prof. Tomasza Tomaszewskiego na początek podwójnego, muzycznego … Tradycyjnym koncertem wykładowców rozpoczął się (02.08) 32. Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu oraz powiązany z wydarzeniem 15. Festiwal 'Śląskie Lato… » więcej 2022-08-03, godz. 12:20 Obrazy Jana Gruszki w Fotogalerii MBP w Opolu [ZDJĘCIA] Jan Gruszka prezentuje swoje malarstwo w Fotogalerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Na wystawie zatytułowanej 'Piękno natury' możemy zobaczyć jego… » więcej 2022-08-03, godz. 09:40 XV Jazz Prudnik Festival 2022 rusza w najbliższy piątek Prudnicki Ośrodek Kultury dopina ostatnie klamry XV Jazz Prudnik Festivalu. Tegoroczna jubileuszowa impreza będzie gościła wykonawców z obrzeży jazzu. Czeka… » więcej 2022-08-02, godz. 17:11 Sztuka ilustracyjna zagościła na przystankach w Opolu Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego wyszedł z pracami studentów i pracowników w przestrzeń miejską Opola. Powiększone, w formie plakatu, prace zawisły… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »