Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-08-04, 15:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Artyści festiwalu "Śląskie Lato Muzyczne" w muzycznym hołdzie dla abp Alfonsa Nossola

85 urodziny, 60-lecie święceń kapłańskich oraz 40-lecie przyjęcia sakry biskupiej, odpust św. Jacka w Kamieniu Śląskim
85 urodziny, 60-lecie święceń kapłańskich oraz 40-lecie przyjęcia sakry biskupiej, odpust św. Jacka w Kamieniu Śląskim
Pałac w Kamieniu Śląskim [fot. TSKN]
Pałac w Kamieniu Śląskim [fot. TSKN]
Abp Alfons Nossol podczas liturgii
Abp Alfons Nossol podczas liturgii
Widok kościoła pw. Św. Sebastiana od wejścia głównego [fot. Barbara Tyslik]
Widok kościoła pw. Św. Sebastiana od wejścia głównego [fot. Barbara Tyslik]
Wnętrze kościoła pw. Św. Sebastiana w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Wnętrze kościoła pw. Św. Sebastiana w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Muzyczne podarki w postaci dwóch koncertów kameralnych, utrzymanych głównie w stylistyce barokowej, przygotowali dla arcybiskupa Alfonsa Nossola, czyli Emerytowanego Biskupa Opolskiego, wykładowcy 32. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu. Wydarzenia odbędą się w pałacu w Kamieniu Śląskim (04.08) oraz w kościele św. Sebastiana w Opolu (05.08) uświetniając przypadającą 8 sierpnia 90. rocznicę urodzin duchownego, który przez ponad 30 lat (1977-2009) sprawował pieczę nad diecezją opolską. Koncerty wpiszą się jednocześnie w trwający od 2 sierpnia 15. Festiwal "Śląskie Lato Muzyczne" organizowane przez Towarzystwo Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Jerzego Hellera.
Arcybiskup Alfons Nossol urodził się na Opolszczyźnie 8 sierpnia 1932 roku w Brożcu (gmina Walce w powiecie krapkowickim), jest polskim duchownym rzymskokatolickim oraz profesorem nauk teologicznych. Po wojnie kształcił się w gimnazjum Carolinym w Nysie, będącym niższym seminarium duchownym, następnie odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. Święcenia przyjął 23 czerwca 1957 roku w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu z rąk biskupa Franciszka Jopa, delegata Prymasa Polski z uprawnieniami biskupa rezydencjalnego w Opolu. Dalsze studia teologiczne odbywał na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zyskując w 1976 roku magisterium i licencjat (tzw. licencjat kanoniczny lub rzymski), a następnie doktorat (1961) i habilitację (1976). Rok później został mianowany (25 czerwca 1977 roku) biskupem diecezjalnym diecezji opolskiej i otrzymał święcenia biskupie (17 sierpnia 1977 roku), przyjmując zawołanie biskupie "„Veritatem facere in caritate”, czyli "Czynić prawdę w miłości", a konsekracji dokonał kardynał Stefan Wyszyński, ówczesny prymas Polski, z towarzyszeniem arcybiskupa metropolity wrocławskiego, i Antoniego Adamiuka biskupa pomocniczego opolskiego. Kilka lat później, już jako biskup Alfons Nossol otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a następnie w 1986 roku profesora zwyczajny teologii dogmatycznej i ekumenicznej, natomiast w roku 1999 nadano mu tytuł "arcybiskup ad personam", przyznawany w uznaniu osiągnięć i odnoszący się - zgodnie z nazwą - do osoby biskupa, nie będący natomiast tożsamy z godnością i funkcją ordynariusza archidiecezji.

Jak zaznacza Maciej Lamm, kierownik organizacyjny kursu oraz festiwalu, jubileusz abp Alfonsa Nossola, to okazja godna uczczenia, dlatego muzycy przyjadą do Kamienia Śląskiego, gdzie arcybiskup rezyduje.

- Tam zagramy koncert muzyki barokowej, muzyki kameralnej: skrzypce, altówka, wiolonczela, basso continuo, więc skład typowo stylistycznie do muzyki barokowej, ale będzie też W.A. Mozart - mówi Maciej Lamm. - Takie wydarzenie, w związku właśnie z rocznicą urodzin arcybiskupa Nossola. Zagramy w hołdzie jemu, ale oczywiście też zapraszając mieszkańców Kamienia Śląskiego i okolic. Arcybiskup bardzo wiele zrobił dla naszego regionu i w takim trudnym dziele pojednania, łączenia ludzi. Tak jak jego działalność budowała mosty, tak sztuka, muzyka, również te mosty, ludzi łączy, a nie dzieli.

Koncert, który odbędzie się w sali balowej Pałacu w Kamieniu Śląskim rozpocznie się dziś (04.08) o godzinie 19:00, wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wystąpią: Tomasz Tomaszewski (skrzypce), Michał Kowalczyk (skrzypce), Michał Micker (altówka), Bartosz Koziak (wiolonczela), Leszek Sokołowski (kontrabas) i Maciej Lamm (basso continuo) Dodajmy, że cały program zostanie zaprezentowany również w piątkowy (05.08) wieczór w kościele św. Sebastiana w Opolu, gdzie zabrzmią również najstarsze organy w Opolu. Koncert w Opolu rozpocznie się z kolei o godzinie 19:15, również dedykowany będzie arcybiskupowi Nossolowi i otwarty dla publiczności, a Radio Opole czuwa nad tymi wydarzeniami jako patron medialny.
Maciej Lamm w rozmowie o koncertach poświęconych abp Alfonsowi Nossolowi

Kultura i rozrywka

2024-11-03, godz. 17:00 "To będzie coś wyjątkowego". Muzyka techno zabrzmi w Opolu Za miesiąc w stolicy polskiej piosenki zabrzmi muzyka elektroniczna. Do Opola zjadą DJ z całego świata, którzy specjalizują się w muzyce techno. Już 7… » więcej 2024-11-03, godz. 13:03 Rusza 22. Opolska Jesień Literacka. Na początek przypomnienie poety Jana Goczoła Przed nami inauguracja 22. Opolskiej Jesieni Literackiej. Zaplanowano 10 spotkań autorskich, których gośćmi będą między innymi: Dorota Masłowska, Tomasz… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Zakaz gry w karty i kości, ograniczenie sprzedaży kawy w edyktach na wystawie w Opolu Przed Archiwum Państwowym w Opolu stanęła nowa wystawa plenerowa. Tym razem zobaczymy edykty XIX-wieczne, które są w dużej ilości przechowywane w archiwum… » więcej 2024-10-31, godz. 18:55 Galeria Sztuki Współczesnej proponuje projekt zatytułowany "T@niec" W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rusza projekt T@niec, który zakłada utrzymanie i rozbudowanie programu tanecznego w galerii. » więcej 2024-10-31, godz. 14:30 W Białej będą wspominać zmarłego księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego W kresowych klimatach upłyną zaduszki artystyczne w Białej. Koncert pt. „Światło pamięci - wspomnienia, które nigdy nie gasną” odbędzie się 3 li… » więcej 2024-10-31, godz. 09:00 Seminarium Śląskie: Hobbit, poezja, romanse wydane w języku śląskim Ostatnim punktem tegorocznego Seminarium Śląskiego było spotkanie poświęcone literaturze opisanej po śląsku. Pejter Długosz od lat prowadzi rodzinne wydawnictwo… » więcej 2024-10-30, godz. 19:00 Nasza Szkoła z Opola odebrała certyfikat wykorzystania najnowszej technologii [ZDJĘCIA] Niepubliczna Szkoła Podstawowa Nasza Szkoła w Opolu znana jest z innowacyjnych rozwiązań nauczania. Pełna jest sportu, kultury i piosenek autorskich wykonywanych… » więcej 2024-10-30, godz. 17:30 Powojenna droga do Opola w filmie opolskiej artystki Opolska twórczyni Agnieszka Plech zaprasza na premierę swojego filmu, który wykonała w ramach stypendium 'Marszałkowskie Talenty'. » więcej 2024-10-30, godz. 11:00 Kolejna edycja Jazzowych Zaduszek w Kluczborku. Można posłuchać, jak brzmi lira korbowa Na kolejną edycję Jazzowych Zaduszek zaprasza w sobotę 2 listopada Centrum Kultury w Kluczborku. Gwiazdą będzie Kasia Bortnik. » więcej 2024-10-29, godz. 18:00 Opolanie czytali wiersze Zbigniewa Herberta w setną rocznicę jego urodzin Na ulicy Krakowskiej w Opolu czytano dziś (29.10) wiersze Zbigniewa Herberta. Twórczość tego poety, eseisty i dramatopisarza postanowiła przypomnieć w setną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »