Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-14, 12:49 Autor: Grzegorz Frankowski

W Kamieniu Śląskim trwają uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka. ''Wszystkie swoje podróże odbywał z Matką Bożą i przez nią docierał do ludzkich dusz"

Odpust w kamieniu Śląskim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Odpust w kamieniu Śląskim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Odpust w Kamieniu Śląskim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Odpust w Kamieniu Śląskim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Odpust w Kamieniu Śląskim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Odpust w Kamieniu Śląskim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Odpust w Kamieniu Śląskim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Odpust w Kamieniu Śląskim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Tłumy wiernych przybyły do sanktuarium w Kamieniu Śląskim na drugi dzień uroczystości odpustowych ku czci św. Jacka, głównego patrona diecezji opolskiej.
Niedzielne uroczystości rozpoczęła modlitwa wprowadzająca, a następnie na placu przed sanktuarium rozpoczęła się uroczysta suma pontyfikalna. Liturgii przewodniczył arcybiskup Alfons Nossol, a homilię wygłosił ks. arc. Wiktor Skworc, który przypomniał działalność misyjną urodzonego w Kamieniu Śląskim duchownego.

- Św. Jacek zapoczątkował peregrynację Maryi po polskiej ziemi. Myśmy od niego nauczyli się chodzić z Maryją. Ponieważ wszystkie swoje podróże apostolskie św. Jacek zawsze odbywał z Matką Bożą i przez nią docierał do ludzkich dusz.

Na obchody, jak zwykle przybyło bardzo dużo wiernych. Nie tylko z województwa opolskiego. - Przyjechaliśmy spod Wrocławia, gmina Żurawina. Z okazji 18. urodzin mojego syna, który urodził się właśnie na św. Jacka, a jego ojciec ma na imię Jacek, także to jest podwójna okazja. Rodzinnych intencji nie zabraknie, tym bardziej, że jest czwórka dzieci, to jest się o co modlić. - Pierwszy raz tutaj jesteśmy. Z potrzeby własnego serca. Często tutaj bywamy w niedzielę, korzystamy z sanatorium, korzystamy z zabiegów. Postanowiłyśmy z koleżanką dzisiaj przyjechać na odpust, który też między innymi wiąże się z 90. rocznicą urodzin księdza arcybiskupa Nossola.

Dzisiejsze uroczystości potrwają do późnego popołudnia. Wydarzeniu będzie towarzyszył organizowany przez gminę Gogolin jarmark odpustowy i występy artystyczne. Jedną z atrakcji są zaplanowane na godz. 15.00 międzynarodowe zawody w rzucie kamieniem.

Obchody odpustowe w Kamieniu Śląskim zakończy poniedziałkowa (15.08) wieczorna msza święta.
Ks. arc. Wiktor Skworc
Wierni

Wiadomości z regionu

2022-10-07, godz. 10:57 Szybka kradzież i szybkie odzyskanie. Amator cudzego "dostawczaka" zatrzymany [FILM] Wszedł na prywatną posesję i wyjechał z niej skradzionym autem. Zdobyczą długo nie nacieszył. Policja z Lewina Brzeskiego w kilka godzin zatrzymała złodzieja… » więcej 2022-10-07, godz. 10:28 Jodek potasu znika z aptek. Specjaliści przestrzegają Jodek potasu oferują różni sprzedawcy w internecie. Prof. Agata Bronisz, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii, która była gościem Porannej Rozmowy Radia… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 Aut nie kradli, tylko ich zawartość. Szajka Gruzinów włamujących się do samochodów rozbita, sprawa jest rozwojo… Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 3 obywatelom Gruzji, którzy zostali zatrzymani w Opolu pod zarzutem kradzieży z włamaniem. To dwaj 26-latkowie i 27-l… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 W Grodkowie powraca problem smogu. Na razie jednak sytuacja wygląda podobnie jak w poprzednich latach Wraz z ochłodzeniem powrócił problem smogu w gminie Grodków. Tamtejsza straż miejska przeprowadziła już pierwsze w tym sezonie kontrole. » więcej 2022-10-07, godz. 09:18 Przejazd ul. Powstańców Śląskich w Opolu już otwarty Zgodnie z zapowiedzią przejazd pod wiaduktem na ulicy Powstańców Śląskich w Opolu został otwarty dla pieszych i samochodów. Co oznacza, z ulic na Pasiece… » więcej 2022-10-06, godz. 20:30 W Brzegu na razie bez smogowego problemu. W poprzednich sezonach mieszkańcy zgłaszali możliwych trucicieli W Brzegu na razie nie ma większych problemów z jakością powietrza. Tamtejsza straż miejska nie odnotowuje też zgłoszeń o możliwym spalaniu w piecach niedozwolonych… » więcej 2022-10-06, godz. 20:00 Z komisariatów znikają oficerowie dyżurni. "Dzięki temu będzie więcej policjantów w terenie" Od początku miesiąca komisariaty w Lewinie Brzeskim i Grodkowie pracują na nowych zasadach. Na miejscu nie ma już dyżurnych, a zgłoszenia od mieszkańców… » więcej 2022-10-06, godz. 19:00 Jest wyrok ws. śmiertelnego pobicia w Nysie. Rodzina zrozpaczona [ZDJĘCIA, FILM] - To jest hańba, a nie wyrok - tak rozstrzygnięcie sądu ws. skatowanego na śmierć Macieja z Nysy skomentowała jego babcia. » więcej 2022-10-06, godz. 18:15 Brzescy radni zastanawiają się, kto płaci za reklamy profilu burmistrza w mediach społecznościowych. "Ani złotówka… Część brzeskich radnych zastanawia aktywność burmistrza w mediach społecznościowych. Samorządowcy pytają między innymi o to, kto płaci za promowanie… » więcej 2022-10-06, godz. 18:00 Zmiany na "krajówkach" w regionie. Inaczej pojedziemy na DK45 koło Praszki i Reńskiej Wsi Zmiany w organizacji ruchu na drogach regionu zapowiada opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Od najbliższego poniedziałku (10.10)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »