Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-08, 13:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Jest niebywale skromny i właściwie nie nosił insygniów biskupich". Trzy jubileusze arcybiskupa Alfonsa Nossola

Abp Alfons Nossol [fot. Wanda Kownacka]
Abp Alfons Nossol [fot. Wanda Kownacka]
Abp Alfons Nossol [fot. Paweł Konieczny]
Abp Alfons Nossol [fot. Paweł Konieczny]
Abp Alfons Nossol [fot. Paweł Konieczny]
Abp Alfons Nossol [fot. Paweł Konieczny]
85 urodziny, 60-lecie święceń kapłańskich oraz 40-lecie przyjęcia sakry biskupiej, odpust św. Jacka w Kamieniu Śląskim
85 urodziny, 60-lecie święceń kapłańskich oraz 40-lecie przyjęcia sakry biskupiej, odpust św. Jacka w Kamieniu Śląskim
Dziewięćdziesiąte urodziny świętuje ksiądz arcybiskup Alfons Nossol. W tym roku emerytowany biskup diecezji opolskiej, który jesień życia spędza w Kamieniu Śląskim, świętuje jeszcze dwa inne jubileusze. To 65 lat święceń kapłańskich i 45 lat biskupich.
- To osoba, która odegrała bardzo ważną rolę dla Kościoła opolskiego i dla całego naszego regionu - mówi ks. Joachim Kobienia, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu.
- Taką najbardziej istotną kwestią było zawsze pojednanie, czyli pojednanie ludności, która tu zamieszkuje - autochtonów, z tymi, którzy tutaj przybyli. Ale też pojednanie w sensie szerszym, kościelnym, pojednanie ekumeniczne. Ci, którzy go znają doskonale wiedzą, że jest to osoba niebywale skromna. Właściwie nigdy nie nosił insygniów biskupich. Pomógł także wielu szpitalom sprowadzając z Zachodu potrzebne sprzęty, których tu jeszcze w naszym kraju nie można było otrzymać.

Ks. Waldemar Klinger, proboszcz katedry opolskiej, zwraca uwagę, że arcybiskup Nossol zawsze patrzył na młode pokolenie księży z ogromną nadzieją. - Powiedział mi kiedyś tak: "Wiesz, trzeba oddać ręce w młode, silne i pełne radości stery, a wtedy Kościół będzie kwitł. Też widziałem, że arcybiskup potrafi rozmawiać ze wszystkimi. I z prostym człowiekiem, naukowcami, prezydentami, premierami nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Mieszkańcy stolicy regionu zgodnie podkreślają, że arcybiskup Nossol to postać skromna i wyjątkowa.

- Dla duchowieństwa, dla wiernych, dla Polski, dla Śląska, dla kontaktów międzynarodowych. Trudno mówić, co się komu należy, bo to Pan Bóg wie, ale myślę, że my wszyscy powinniśmy się biskupowi bardzo głęboko pokłonić i modlić o jego dobry stan zdrowia - mówi jedna z kobiet.

- Wiem, że ksiądz biskup Nossol zawiózł figurkę do Rzymu i tam ta figurka uprosiła przyjazd papieża Jana Pawła II do Polski - dodaje seniorka.

Przypomnijmy, że arcybiskup Alfons Nossol kierował diecezją opolską przez 32 lata. W 2009 roku przeszedł na emeryturę.
ks. Joachim Kobienia
Ks. Waldemar Klinger
ludzie

Wiadomości z regionu

2022-12-05, godz. 18:31 Poseł nie składa broni. Janusz Kowalski przygotowuje nowy wniosek do budżetu ws. języka mniejszości - Nie składam broni, będzie kolejny wniosek - tak Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski komentuje 'przegraną' swojego pomysłu na poprawkę do budżetu… » więcej 2022-12-05, godz. 17:18 W Opolu przybywa pacjentów z implantami ślimakowymi Rośnie zainteresowanie zabiegami wszczepiania implantów ślimakowych w naszym regionie. Od roku jako jedyna placówka w województwie takie zabiegi oferuje Uniwersytecki… » więcej 2022-12-05, godz. 16:52 W Opolu wzrosną opłaty za odprowadzanie ścieków? Interweniuje partia Razem Działacze Razem - Opolskie przeciwni podwyżkom opłat za obsługę ścieków w stolicy regionu. W tej sprawie zwrócili się z interwencją do zarządu Wód… » więcej 2022-12-05, godz. 16:24 Opole: 7 firm zgłosiło się do przebudowy ulicy Krapkowickiej. Teraz ratusz będzie analizował oferty Czy ulica Krapkowicka w Opolu doczeka się przebudowy? To się okaże za kilka dni. Dziś (05.12) w opolskim ratuszu otwarto koperty z ofertami potencjalnych wykonawców… » więcej 2022-12-05, godz. 14:56 Przewoźnicy mogą już korzystać z centrum przesiadkowego Opole Główne Centrum przesiadkowe Opole Główne jest już dostępne dla przewoźników. Choć na razie ich nie widać. To dlatego, że muszą oni dostarczyć do MZK w Opolu… » więcej 2022-12-05, godz. 13:53 Niepełnosprawni integrowali się i rywalizowali w mundialowych konkurencjach Ponad 300 osób z niepełnosprawnościami rywalizowało dziś (05.12) w Dobrzeniu Wielkim na Mikołajkowych Igrzyskach 'Bez Barier'. Do hali przy miejscowym Zespole… » więcej 2022-12-05, godz. 12:45 W Namysłowie znów można dzielić się ciepłem. Wystarczy tylko przyjść na tamtejszy dworzec Już po raz piąty w Namysłowie uruchomiono 'Punkt wymiany ciepła'. To inicjatywa, która ma na celu pomoc potrzebującym, a jednocześnie pozwala dać niektórym… » więcej 2022-12-05, godz. 12:15 Polskie przedszkole w Berlinie jest finansowane z pieniędzy, które pierwotnie miały trafić do mniejszości niemiec… Pierwsze polskie publiczne przedszkole, które uruchomiono w Berlinie jest finansowane z pieniędzy przesuniętych z puli przeznaczonej na naukę języka niemieckiego… » więcej 2022-12-05, godz. 11:15 Trójwymiarowy obraz na sali operacyjnej. Lekarze z OCO rozpoczęli zabiegi z wykorzystaniem robota XXI wiek wkroczył całą szerokością do Opolskiego Centrum Onkologii. W szpitalu ruszyły zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnego robota, którego szpital wydzierżawił… » więcej 2022-12-05, godz. 10:50 Wciąż obowiązuje zakaz spożywania wody w gminach: Łubniany i Turawa Woda w Turawie oraz gminie Łubniany wciąż nie nadaje się do bezpośredniego użycia. Badania przeprowadzone przez sanepid w zeszłym tygodniu wykazały obecność… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »