Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-08, 13:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Jest niebywale skromny i właściwie nie nosił insygniów biskupich". Trzy jubileusze arcybiskupa Alfonsa Nossola

Abp Alfons Nossol [fot. Wanda Kownacka]
Abp Alfons Nossol [fot. Wanda Kownacka]
Abp Alfons Nossol [fot. Paweł Konieczny]
Abp Alfons Nossol [fot. Paweł Konieczny]
Abp Alfons Nossol [fot. Paweł Konieczny]
Abp Alfons Nossol [fot. Paweł Konieczny]
85 urodziny, 60-lecie święceń kapłańskich oraz 40-lecie przyjęcia sakry biskupiej, odpust św. Jacka w Kamieniu Śląskim
85 urodziny, 60-lecie święceń kapłańskich oraz 40-lecie przyjęcia sakry biskupiej, odpust św. Jacka w Kamieniu Śląskim
Dziewięćdziesiąte urodziny świętuje ksiądz arcybiskup Alfons Nossol. W tym roku emerytowany biskup diecezji opolskiej, który jesień życia spędza w Kamieniu Śląskim, świętuje jeszcze dwa inne jubileusze. To 65 lat święceń kapłańskich i 45 lat biskupich.
- To osoba, która odegrała bardzo ważną rolę dla Kościoła opolskiego i dla całego naszego regionu - mówi ks. Joachim Kobienia, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu.
- Taką najbardziej istotną kwestią było zawsze pojednanie, czyli pojednanie ludności, która tu zamieszkuje - autochtonów, z tymi, którzy tutaj przybyli. Ale też pojednanie w sensie szerszym, kościelnym, pojednanie ekumeniczne. Ci, którzy go znają doskonale wiedzą, że jest to osoba niebywale skromna. Właściwie nigdy nie nosił insygniów biskupich. Pomógł także wielu szpitalom sprowadzając z Zachodu potrzebne sprzęty, których tu jeszcze w naszym kraju nie można było otrzymać.

Ks. Waldemar Klinger, proboszcz katedry opolskiej, zwraca uwagę, że arcybiskup Nossol zawsze patrzył na młode pokolenie księży z ogromną nadzieją. - Powiedział mi kiedyś tak: "Wiesz, trzeba oddać ręce w młode, silne i pełne radości stery, a wtedy Kościół będzie kwitł. Też widziałem, że arcybiskup potrafi rozmawiać ze wszystkimi. I z prostym człowiekiem, naukowcami, prezydentami, premierami nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Mieszkańcy stolicy regionu zgodnie podkreślają, że arcybiskup Nossol to postać skromna i wyjątkowa.

- Dla duchowieństwa, dla wiernych, dla Polski, dla Śląska, dla kontaktów międzynarodowych. Trudno mówić, co się komu należy, bo to Pan Bóg wie, ale myślę, że my wszyscy powinniśmy się biskupowi bardzo głęboko pokłonić i modlić o jego dobry stan zdrowia - mówi jedna z kobiet.

- Wiem, że ksiądz biskup Nossol zawiózł figurkę do Rzymu i tam ta figurka uprosiła przyjazd papieża Jana Pawła II do Polski - dodaje seniorka.

Przypomnijmy, że arcybiskup Alfons Nossol kierował diecezją opolską przez 32 lata. W 2009 roku przeszedł na emeryturę.
ks. Joachim Kobienia
Ks. Waldemar Klinger
ludzie

Wiadomości z regionu

2024-05-24, godz. 20:47 "Poziom był bardzo wysoki". Koncert finałowy niemodlińskich "Oceanów" 12 laureatów wyłonili jurorzy tegorocznej, XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej „Oceany” w Niemodlinie. Najlepsi… » więcej 2024-05-24, godz. 20:30 Utrudnienia w ruchu w Kędzierzynie-Koźlu. W sobotę Bieg Koziołków W sobotę (25.05) w Kędzierzynie-Koźlu startuje 14. edycja Biegu Koziołków. Uczestnicy będą mogli się sprawdzić na dystansach 5 i 10 kilometrów oraz nordic… » więcej 2024-05-24, godz. 19:30 "To on ostrzega. Wiemy szybciej i lepiej". Radar na Górze św. Anny pracuje pełną parą Radar meteorologiczny na Górze św. Anny działa i to na pełnych obrotach. Codziennie dostarcza obrazy radarowe do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej… » więcej 2024-05-24, godz. 17:45 Przejazd pod wiaduktem na opolskiej Pasiece już możliwy. Wróciła stara organizacja ruchu! Wiadukt kolejowy na Powstańców Śląskich w Opolu otwarty. A to oznacza, że można już poruszać się tą drogą w stronę wyspy Bolko i ul. 11 listopada. » więcej 2024-05-24, godz. 17:30 Finał 26. Opolskich Dni Seniora w Niemodlinie. Uczestnicy byli zachwyceni zamkiem książęcym Europejska Majówka Życzliwości na zamku w Niemodlinie zamknęła 26. Opolskie Dni Seniora. Tegoroczne hasło brzmi 'Po królewsku'. » więcej 2024-05-24, godz. 17:15 Ulica Wrocławska w Opolu będzie remontowana. Prace ruszą po weekendzie Ulica Wrocławska w Opolu do remontu - informuje Miejski Zarząd Dróg. Prace mają rozpocząć się początkiem czerwca, po weekendzie festiwalowym. » więcej 2024-05-24, godz. 16:00 Kolejny jubileusz na Uniwersytecie Opolskim. 60 lat chemii i 5-lecie farmacji Uniwersytecka chemia świętuje 60-lecie, a kierunek farmacji 5-lecie. Na Uniwersytet Opolski zjechali studenci niemal wszystkich roczników, a także profesorowie… » więcej 2024-05-24, godz. 16:00 W sobotę festyn, w niedzielę marszobieg - wszystko dla Betanii Czy hospicjum może urządzać pikniki? Przykład opolskiej Betanii pokazuje, że jak najbardziej. » więcej 2024-05-24, godz. 15:00 Od roku mieszkają jak w "dżungli". Tak działa system odstraszający ptaki [INTERWENCJA] System dźwiękowy w jednym z zakładów w Lewinie Brzeskim miał odstraszać ptaki, jednak oprócz ptaków 'odstrasza' także okolicznych mieszkańców. » więcej 2024-05-24, godz. 13:59 Najstarsza szkoła w Kędzierzynie-Koźlu ma już 120 lat Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu obchodzi jubileusz 120-lecia. To najstarsza placówka edukacyjna w mieście… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »