Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-20, 20:46 Autor: Paweł Konieczny

Polska Rada Ekumeniczna odznaczyła arcybiskupa Alfonsa Nossola. "I my powinniśmy żyć dla innych, zwłaszcza w tym okrutnym czasie pandemii" [ZDJĘCIA]

Polska Rada Ekumeniczna odznaczyła abp Alfona Nossola [fot. Paweł Konieczny]
Polska Rada Ekumeniczna odznaczyła abp Alfona Nossola [fot. Paweł Konieczny]
Polska Rada Ekumeniczna odznaczyła abp Alfona Nossola [fot. Paweł Konieczny]
Polska Rada Ekumeniczna odznaczyła abp Alfona Nossola [fot. Paweł Konieczny]
Polska Rada Ekumeniczna odznaczyła abp Alfona Nossola [fot. Paweł Konieczny]
Polska Rada Ekumeniczna odznaczyła abp Alfona Nossola [fot. Paweł Konieczny]
Arcybiskup Alfons Nossol został odznaczony ustanowioną w ubiegłym roku nagrodą Polskiej Rady Ekumenicznej. Zgodnie z regulaminem „przyznawana jest osobom fizycznym oraz prawnym i innym podmiotom, w kraju i za granicą, szczególnie zasłużonym dla ruchu ekumenicznego w Polsce i na świecie”. To pierwsza edycja tej nagrody. Uroczystość miała miejsce w Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim.
- Cieszę się, że mogę być w tym wyjątkowym miejscu z tak wyjątkową postacią - mówi biskup Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. - Tak naprawdę w królestwie bożym nie potrzebujemy nagród, ale jednak pewnego rodzaju podziękowanie za to, co te osoby zrobiły jest dosyć istotne i dlatego taką nagrodę przyjęliśmy i uchwaliliśmy. Z całą przyjemnością przyjechałem do Kamienia Śląskiego, dlatego że arcybiskup już chyba poza ten rejon rzadko wyjeżdża - dodaje.

- Mamy bardzo trudny czas pandemii, a ekumenizm uczy człowieczeństwa i braterstwa - powiedział naszemu reporterowi arcybiskup Alfons Nossol. - Uczy też bycia "dla". Tak jak Bóg przyszedł i w Chrystusie był całkowicie dla nas przez swoją śmierć. Tak samo i my powinniśmy żyć dla innych, zwłaszcza w tym okrutnym czasie pandemii - stwierdził.

Arcybiskup Alfons Nossol otrzymał specjalną statuetkę. Jej symbolika odwołuje się do idei ruchu ekumenicznego. Cztery warstwy szkła i cztery plamy symbolizują różne tradycje chrześcijańskie. Szklane warstwy z jednej strony wskazują na istniejący podział, ale z drugiej są ze sobą sklejone, co nawiązuje do głównej idei ekumenii – jedności w różnorodności.

W pierwszej edycji kapituła postanowiła oprócz arcybiskupa Alfonsa Nossola nagrodzić także Danutę i Zbigniewa Baszkowskich, Pelagię i biskupa M. Włodzimierza Jaworskich, metropolitę Sawę, biskupa Zdzisława Trandę i Krzysztofa Żuka.
bp Jerzy Samiec
abp Alfons Nossol

Wiadomości z regionu

2021-03-05, godz. 21:30 Raport dnia: prawie 16 tysięcy zakażeń w kraju, w tym 227 na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 227 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 4 osób potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-03-05, godz. 21:30 W Niezdrowicach będzie remont szatni sportowej i budowa ścieżki edukacyjnej Rozpoczyna się remont szatni sportowej w Niezdrowicach, w gminie Ujazd. Przy okazji powstanie ścieżka edukacyjna związana z pszczołami, bo właśnie pszczoły… » więcej 2021-03-05, godz. 20:31 7 radnych złożyło wniosek o odwołanie starosty namysłowskiego. Konrad Gęsiarz: "Opozycja chce zaistnieć, poddam… Opozycja w radzie powiatu namysłowskiego chce odwołać starostę z pełnionej funkcji. Na dzisiejszej (05.03) sesji złożono w tej sprawie wniosek podpisany… » więcej 2021-03-05, godz. 19:30 "To będzie atrakcja na skalę województwa". Rusza budowa tężni solankowej i ogrodu halofitów w Wołczynie Lada dzień ruszy budowa tężni solankowej i ogrodu halofitów w Wołczynie. To największa w tym roku inwestycja gminy z powiatu kluczborskiego. » więcej 2021-03-05, godz. 19:00 Nyscy policjanci uczą się języka czeskiego, by lepiej pracować Bezpieczny junior, świadomy senior pogranicza polsko-czeskiego - to projekt w którym uczestniczy 12 nyskich policjantów. Uczą się oni języka czeskiego, by… » więcej 2021-03-05, godz. 18:30 Namysłowska opozycja zarzuca nieprawidłowości w finansach szpitala. Chodzi o odszkodowanie wypłacane odwołanemu prezesowi… Namysłowska opozycja zarzuca władzom powiatu nieprawidłowości finansowe w miejscowym szpitalu. Chodzi o odwołanego w listopadzie ubiegłego roku byłego prezesa… » więcej 2021-03-05, godz. 18:00 Oczyszczacze powietrza motywacją do co najmniej 6000 kroków dziennie. Nowa akcja w Kluczborku Ruszyła akcja 'Czyste powietrze dla szkół' w gminie Kluczbork. Do połowy czerwca potrwa edycja przeznaczona dla szkół podstawowych, a nagrodami są oczyszczacze… » więcej 2021-03-05, godz. 17:30 Gmina Kietrz znalazła się w gronie beneficjentów rządowego programu opieki "wytchnieniowej" Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kietrzu znalazł się w gronie 36 gmin z województwa opolskiego, które otrzymają dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny… » więcej 2021-03-05, godz. 17:00 Opolscy policjanci z pododdziału kontrterrorystycznego pomogli w zatrzymaniu złodziei mercedesów [FILM] Kradli mercedesy i rozbierali je na części. Policjanci z Opola zlikwidowali samochodową 'dziuplę' i zatrzymali grupę podejrzanych mężczyzn. To mieszkańcy… » więcej 2021-03-05, godz. 16:40 Koronawirus w trzech szkołach i przedszkolu w Opolu Mowa o przedszkolu nr 51 oraz szkołach podstawowych nr 5, 9 i 30. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »