Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-08-02, 08:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Koncert "Classic session" otworzy Międzynarodowy Kurs Muzyczny i Festiwal "Śląskie Lato Muzyczne"

Koncert Kursowej Orkiestry Kameralnej nad Stawem Zamkowym © [Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert Kursowej Orkiestry Kameralnej nad Stawem Zamkowym © [Małgorzata Ślusarczyk]
32. Międzynarodowy Kurs Muzyczny oraz 15. Festiwal "Śląskie Lato Muzyczne" - plan koncertowy
32. Międzynarodowy Kurs Muzyczny oraz 15. Festiwal "Śląskie Lato Muzyczne" - plan koncertowy
Niemal dziewięćdziesięciu uczestników z różnych stron świata weźmie udział w 32. Międzynarodowym Kursie Muzycznym, który rozpocznie się 2 sierpnia i potrwa przez niemal dwa tygodnie. Wprawdzie główną lokalizacją kursu i miejscem lekcji mistrzowskich jest Opole, ale młodzi muzycy z Polski, Japonii, Korei Południowej, Kanady, Turcji i Niemiec koncertować będą w różnych częściach Opolszczyzny, m.in. w Mosznej, Kamieniu Śląskim czy Oleśnie. Wydarzeniu po raz 15. towarzyszyć będzie również Festiwal "Śląskie Lato Muzyczne", w ramach którego występują wykładowcy kursu oraz zaproszeni goście. Oba wydarzenia - zarówno kurs, jaki i festiwal - zainaugurowane zostaną we wtorkowy (02.08) wieczór w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu.
- [Wydarzenie] przybierze formę tak zwanego "Classic session" - mówi Maciej Lamm, kierownik organizacyjny wydarzenia. - Będzie to koncert głównie muzyki kameralnej, ale nie tylko. (...) Będzie to przekrój stylów muzycznych(...), w formie takiej "mozaiki muzycznej", można powiedzieć. Tak, oczywiście będzie muzyka Franciszka Schuberta, ale również mniej znanych kompozytorów, [Fritza] Kreislera, [Maurycego] Moszkowskiego, będzie fortepian na cztery ręce, będą duety.

Jak przyznaje Maciej Lamm zarówno skład osobowy, jak i prezentowany podczas koncertu inauguracyjnego repertuar, jest owocem zgłoszeń wykładowców, którzy wyrazili chęć wzięcia czynnego udziału w tym wydarzeniu. Warto również podkreślić, że spora część muzyków, którzy będą prowadzić zajęcia w klasach mistrzowskich skrzypiec, altówki, wiolonczeli, kontrabasu oraz fortepianu, ale także zaangażowani podczas kursu akompaniatorzy, sami w przeszłości byli uczestnikami kursu. początkowo organizowanego w Głuchołazach.

Początek koncertu o godzinie 20:00, udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a więcej na temat obu wydarzeń, objętych patronatem medialnym Radia Opole, będzie można usłyszeć we wtorkowej (02.08) audycji "Rewiry kultury" w Radiu Opole 2 KULTURA.
Maciej Lamm o koncercie inauguracyjnym 32. Międzynarodowego Kursu Muzycznego i 15. Festiwalu "Śląskie Lato Muzyczne"

Kultura i rozrywka

2022-09-30, godz. 22:00 Lubelska formacja B6 zagrała w Studiu M imienia SBB w Radiu Opole [ZDJĘCIA] Wielokrotnie występowali w Opolu i okolicy, ale po raz pierwszy w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opolu. Lubelska formacja B6 dała koncert w studiu… » więcej 2022-09-30, godz. 20:15 Wystartował 12. Opolski Festiwal Fotografii [ZDJĘCIA] Oficjalne otwarcie 12. Opolskiego Festiwalu Fotograficznego nastąpiło w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Ale pół godziny wcześniej zaproszono na wernisaż… » więcej 2022-09-30, godz. 19:30 Marcin Pałasz, Iza Rabenda, Tomasz Sekielski. Piknik "Powód do spotkań" w WBP w Opolu Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu organizuje w sobotę (01.10) piknik zatytułowany 'Powód do spotkań'. » więcej 2022-09-30, godz. 16:00 Projekt "Rzuć to wszystko i tańcz" w opolskim amfiteatrze Opolska artystka, kryjąca się pod artystycznym pseudonimem Malv Miel, przygotowała artystyczny projekt zatytułowany 'Rzuć to wszystko i tańcz'. Na całość… » więcej 2022-09-30, godz. 13:30 Są jeszcze bilety na sobotni koncert w kluczborskim Kinie Bajka. Publiczność zdecyduje o jego przebiegu Hybryda koncertu muzyki klasycznej i rozrywkowej zapowiada się na sobotni (01.10) wieczór w kluczborskim Kinie Bajka. » więcej 2022-09-30, godz. 11:00 Będzie smacznie, tradycyjnie i w doborowym towarzystwie. Jubileuszowe X Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego w weekend… - To jest ryba z bardzo dużym potencjałem kulinarnym, co inspiruje wielu szefów kuchni - przyznała w Porannej Rozmowie Radia Opole Aleksandra Czerkawska, dyrektor… » więcej 2022-09-30, godz. 07:15 Dariusz Byczkowski pozostaje na stanowisku dyr. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Decyzją wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego dr Dariusz Byczkowski pozostanie na stanowisku dyrektora Muzeum Piastów… » więcej 2022-09-29, godz. 20:00 W Głubczycach ostatnie próby przed finałowym koncertem ''Opolskie Śpiewa'' W Miejskim Ośrodku Kultury w Głubczycach trwają intensywne próby do koncertu finałowego festiwalu ''Opolskie Śpiewa''. W sobotnim (01.10) koncercie weźmie… » więcej 2022-09-29, godz. 19:00 Filharmonia Opolska zdradza program artystyczny w nowym sezonie [ZDJĘCIA] Poznaliśmy szczegółowy program Filharmonii Opolskiej w nowym 71. sezonie artystycznym. A tegoroczny sezon zapowiada się bardzo interesująco. Oprócz koncertów… » więcej 2022-09-29, godz. 17:00 "Dzień Archiwisty". Archiwum zaprasza mieszkańców Opola Archiwum Państwowe w Opolu w najbliższy piątek (30.09) otwiera swoje drzwi z okazji Dnia Archiwisty. Przygotowano szereg zajęć dla dzieci i dorosłych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »