Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-08-03, 13:33 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Koncert wykładowców i uroczyste wyróżnienie dla prof. Tomasza Tomaszewskiego na początek podwójnego, muzycznego święta

prof. Tomasz Tomaszewski odznaczony "Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
prof. Tomasz Tomaszewski odznaczony "Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Tradycyjnym koncertem wykładowców rozpoczął się (02.08) 32. Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu oraz powiązany z wydarzeniem 15. Festiwal "Śląskie Lato Muzyczne". Wydarzenie zostało zainaugurowane w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu - placówki, w której będą się odbywały lekcje mistrzowskie dla młodych muzyków z różnych stron świata, a także część koncertów. Jak przyznała Katarzyna Ewa Sokołowska, wiceprezes Towarzystwa Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Jerzego Hellera, która również wystąpiła podczas koncertu jako pianistka, ten wieczór był nie tylko muzycznym przywitaniem z mieszkańcami Opolszczyzny i aktualnymi kursantami, ale także rodzajem muzycznego przyjęcia na cześć współzałożyciela wydarzenia, prof. Tomasza Tomaszewskiego, który jest nie tylko utytułowanym skrzypkiem i pedagogiem, ale także m.in. Honorowym Obywatelem Opola.
Okazją do muzycznego świętowania było uroczyste wręczenie przez wicewojewodę opolskiego Tomasza Witkowskiego odznaczenia nadanego prof. Tomaszewskiemu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Przypomnijmy, że zainaugurowany właśnie 32. Międzynarodowy Kurs Muzyczny oraz 15. Festiwal "Śląskie Lato Muzyczne" potrwają do 13 sierpnia, a w programie przewidziany jest szereg koncertów zarówno uczestników, jak i wykładowców oraz gości kursu. Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej Radia Opole, które jest patronem medialnym wydarzenia. Należy przy tym zaznaczyć, że od kilkunastu lat, organizowane początkowo dość spontanicznie występy wybitnych muzyków prowadzących klasy mistrzowskie podczas Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu, a także zaproszonych do udziału w tych koncertach gości, organizowane są w sierpniu na terenie Opolszczyzny w formie Festiwalu "Śląskie Lato Muzyczne". Wielu spośród występujących wykładowców, to muzycy, którzy sami doskonali się pod okiem mistrzów w pierwszych latach istnienia Międzynarodowego Kursu Muzycznego (MKM), naturalnie więc oba wydarzenia są ze sobą ściśle powiązane. Oprócz występów festiwalowych nie brakuje jednak koncertów kursowych, czyli prezentacji aktualnych uczestników MKM, którzy rokrocznie prezentują wysoki poziom, a na zajęcia z mistrzami przyjeżdżają ze zróżnicowanym i ciekawym repertuarem.
fragment przemówienia Katarzyny Ewy Sokołowskiej, Katarzyna Ewa Sokołowska, wiceprezes Towarzystwa Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Jerzego Hellera

Kultura i rozrywka

2022-08-07, godz. 14:44 Haja wygrywa "Tarnogranie". Wrocławianie będą nagrywać w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Wrocławska Haja z nagrodą główną części konkursowej tegorocznego Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej 'Tarnogranie' w Tarnowcu. Jurorzy przyznali zespołowi… » więcej 2022-08-05, godz. 08:03 Muzyka alternatywna zagości w Tarnowcu. W weekend szykuje się "Tarnogranie" Trzy gwiazdy i dziesięciu wykonawców konkursowych usłyszymy na V Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej 'Tarnogranie' w Tarnowcu w gminie Lubsza. Organizatorem… » więcej 2022-08-04, godz. 15:30 Artyści festiwalu "Śląskie Lato Muzyczne" w muzycznym hołdzie dla abp Alfonsa Nossola Muzyczne podarki w postaci dwóch koncertów kameralnych, utrzymanych głównie w stylistyce barokowej, przygotowali dla arcybiskupa Alfonsa Nossola, czyli Emerytowanego… » więcej 2022-08-04, godz. 15:00 GSW w Opolu: utalentowani mieszkańcy Pasieki poszukiwani W ramach trwającego Festiwalu Wyspy Pasieki w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej chce uroczyście podsumować projekt i jednym z elementów pikniku na Pasiece… » więcej 2022-08-04, godz. 09:00 W Prudniku można być bliżej... poezji. Parkowa Aleja Słowa zaprasza Jedną z nowych atrakcji Prudnika jest Aleja Słowa. To miejsce, które ma honorować poetów związanych z Prudnikiem i ziemią prudnicką, ale nie tylko. W Parku… » więcej 2022-08-03, godz. 16:00 Taras Muzeum Śląska Opolskiego zamieni się w niecodzienną estradę Przed nami pierwszy występ uczestników 32. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu, czyli młodych muzyków z różnych zakątków Europy, ale też m.in… » więcej 2022-08-03, godz. 12:20 Obrazy Jana Gruszki w Fotogalerii MBP w Opolu [ZDJĘCIA] Jan Gruszka prezentuje swoje malarstwo w Fotogalerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Na wystawie zatytułowanej 'Piękno natury' możemy zobaczyć jego… » więcej 2022-08-03, godz. 09:40 XV Jazz Prudnik Festival 2022 rusza w najbliższy piątek Prudnicki Ośrodek Kultury dopina ostatnie klamry XV Jazz Prudnik Festivalu. Tegoroczna jubileuszowa impreza będzie gościła wykonawców z obrzeży jazzu. Czeka… » więcej 2022-08-02, godz. 17:11 Sztuka ilustracyjna zagościła na przystankach w Opolu Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego wyszedł z pracami studentów i pracowników w przestrzeń miejską Opola. Powiększone, w formie plakatu, prace zawisły… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »