Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-10-26, 23:15 Autor: Mariusz Majeran

Literaci "rozmawiali" z Januszem Ireneuszem Wójcikiem podczas wieczoru wspomnień [ZDJĘCIA]

"Pielgrzym" Wieczór wspomnień Janusza Ireneusza Wójcika w WBP [fot. Mariusz Majeran]
"Pielgrzym" Wieczór wspomnień Janusza Ireneusza Wójcika w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Wieczór wspomnień twórczości i sylwetki Janusza Ireneusza Wójcika w rocznicę jego śmierci przerodził się w swoistą rozmowę ze zmarłym poetą. Taką narrację od początku spotkania w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu przyjął jej dyrektor Tadeusz Chrobak.
- Tu nie występuje w roli literata, chociaż przygotowałem dwa wiersze poświęcone Januszowi, ale jak przyjaciel - podkreśla Harry Duda. - W tym dniu jemu poświęconym tylko to się liczy w sensie emocjonalnym. Ale w ślad za tym idą oczywiście wspomnienia. Ta jego poezja miała co najmniej kilka wymiarów, zresztą jak każda dobra poezja. Jakkolwiek ściśle lirycznych tekstów może nie było u niego za wiele. Był to człowiek jednak bardzo zwrócony ku innym. Zwrócony ku światu. Próbował znaleźć definicję, oczywiście poetycką definicję świata.

- Janusz Wójcik otrzymał honorowe obywatelstwo naszego miasta - mówi literat Zoltan Bobory z Székesfehérvár. - Janusz Wójcik jest takim jednym słupem mostu, który połączył Székesfehérvár z miastem Opole. Z województwem opolskim. Jeżeli porównamy zarówno na Węgrzech i w Polsce ten okres, w którym żyjemy, to my zawsze zajmujemy się jakimiś materialnymi sprawami. To jednak te kontakty z Januszem Wójcikiem przeczą temu, bo tam był jakiś kontakt duchowy.

Na scenie o Januszu Ireneuszu Wójciku mówili: Elżbieta Lisak-Duda, Harry Duda, Edmund Borzemski, Zoltan Bobory i profesor Stanisław Sławomir Nicieja. Udostępniono także mikrofon publiczności.

Spotkanie prowadziła Ludmiła Małgorzata Sobolewska. A radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.

Janusz Ireneusz Wójcik zmarł rok temu. Był poetą, dziennikarzem, animatorem kultury i samorządowcem. Był również dziennikarzem Radia Opole, naszym korespondentem z Brzegu.
Harry Duda
Zoltan Bobory

Kultura i rozrywka

2021-12-04, godz. 18:10 ''Skupiamy się na tym, jak tworzyć ozdoby samodzielnie". W Reużytkowni warsztaty w duchu ''zero waste'' Wykonywanie drobnych ozdób świątecznych, prezentów czy nauka pakowania upominków niewielkim kosztem. W Reużytkowni w Opolu zorganizowano warsztaty ''zero… » więcej 2021-12-04, godz. 11:00 Pałac w Wysokiej w gminie Branice zaprasza na polsko-czeskie kolędowanie W pałacu w Wysokiej po raz dziewiąty odbędzie się dzisiaj (04.12) polsko-czeskie kolędowanie połączone z jarmarkiem świątecznym. » więcej 2021-12-04, godz. 09:00 Drewniane rzeźby, żelazne odlewy i spawane pręty na wystawie Ignacego Nowodworskiego [ZDJĘCIA] Dr Ignacy Nowodworski przygotował nową wystawę swoich prac. Na drugim piętrze Galerii ZPAP Pierwsze Piętro zobaczymy jego rzeźby pod wspólnym tytułem … » więcej 2021-12-03, godz. 20:20 Wernisaż warsztatów fotograficzno-malarskich "Cztery pory dnia" [ZDJĘCIA] Towarzystwo Przyjaciół Opola przygotowało razem ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków w Opolu wystawę uczestników warsztatów fotograficzno-malarskich… » więcej 2021-12-03, godz. 16:00 Od poniedziałku na antenie Radia Opole nowa powieść w odcinkach O historii opolskich Ślązaków, którzy wyemigrowali do Teksasu w Radiu Opole powstało wiele reportaży i programów. Tym razem od poniedziałku (06.12) zapraszamy… » więcej 2021-12-03, godz. 08:45 Z Kluczborka do Dubaju. 10 zdolnych wokalistek zaśpiewa na Światowym Międzynarodowym Festiwalu Artystycznym 10 młodych wokalistek z kluczborskiej Fundacji Durecka Art poleci do Dubaju na Światowy Międzynarodowy Festiwal Artystyczny WAPA. » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Piątkowy wieczór z "Piękną i Bestią" w Oleśnie. Wstęp jest wolny, ale trzeba pamiętać o nowych restrykcjach Młodszą i starszą widownię Miejski Dom Kultury w Oleśnie zaprasza na jutrzejsze (03.12) widowisko teatralne, pt. 'Piękna i Bestia'. » więcej 2021-12-02, godz. 16:15 Uczestnicy Atelier Żyj Kolorowo pokażą swoje obrazy Towarzystwo Przyjaciół Opola powołało do życia Atelier Żyj Kolorowo, które zrzesza aktywnych miłośników sztuki. Pokłosiem pierwszej akcji jest wystawa… » więcej 2021-12-02, godz. 12:03 "Jesteśmy Tacy Sami". Muzyczna integracja 'Jesteśmy Tacy Sami' - pod takim hasłem zorganizowano V Ogólnopolski Festiwal Artystyczny. Wśród uczestników wydarzenia na scenie pojawiły się dzieci z… » więcej 2021-12-02, godz. 10:00 Nowa wystawa rzeźb Ignacego Nowodworskiego w Opolu Dr Ignacy Nowodworski, artysta plastyk Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu i nauczyciel akademicki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, przygotował nową… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »