Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-10-26, 23:15 Autor: Mariusz Majeran

Literaci "rozmawiali" z Januszem Ireneuszem Wójcikiem podczas wieczoru wspomnień [ZDJĘCIA]

"Pielgrzym" Wieczór wspomnień Janusza Ireneusza Wójcika w WBP [fot. Mariusz Majeran]
"Pielgrzym" Wieczór wspomnień Janusza Ireneusza Wójcika w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Wieczór wspomnień twórczości i sylwetki Janusza Ireneusza Wójcika w rocznicę jego śmierci przerodził się w swoistą rozmowę ze zmarłym poetą. Taką narrację od początku spotkania w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu przyjął jej dyrektor Tadeusz Chrobak.
- Tu nie występuje w roli literata, chociaż przygotowałem dwa wiersze poświęcone Januszowi, ale jak przyjaciel - podkreśla Harry Duda. - W tym dniu jemu poświęconym tylko to się liczy w sensie emocjonalnym. Ale w ślad za tym idą oczywiście wspomnienia. Ta jego poezja miała co najmniej kilka wymiarów, zresztą jak każda dobra poezja. Jakkolwiek ściśle lirycznych tekstów może nie było u niego za wiele. Był to człowiek jednak bardzo zwrócony ku innym. Zwrócony ku światu. Próbował znaleźć definicję, oczywiście poetycką definicję świata.

- Janusz Wójcik otrzymał honorowe obywatelstwo naszego miasta - mówi literat Zoltan Bobory z Székesfehérvár. - Janusz Wójcik jest takim jednym słupem mostu, który połączył Székesfehérvár z miastem Opole. Z województwem opolskim. Jeżeli porównamy zarówno na Węgrzech i w Polsce ten okres, w którym żyjemy, to my zawsze zajmujemy się jakimiś materialnymi sprawami. To jednak te kontakty z Januszem Wójcikiem przeczą temu, bo tam był jakiś kontakt duchowy.

Na scenie o Januszu Ireneuszu Wójciku mówili: Elżbieta Lisak-Duda, Harry Duda, Edmund Borzemski, Zoltan Bobory i profesor Stanisław Sławomir Nicieja. Udostępniono także mikrofon publiczności.

Spotkanie prowadziła Ludmiła Małgorzata Sobolewska. A radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.

Janusz Ireneusz Wójcik zmarł rok temu. Był poetą, dziennikarzem, animatorem kultury i samorządowcem. Był również dziennikarzem Radia Opole, naszym korespondentem z Brzegu.
Harry Duda
Zoltan Bobory

Kultura i rozrywka

2022-05-19, godz. 21:10 Włoska muzyka zagości w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera 'Belcanto bez słów', czyli niekonwencjonalne spotkanie z muzyką włoską proponuje na piątkowy (20.05) wieczór Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera. Orkiestrę… » więcej 2022-05-19, godz. 18:00 Prace Zbigniewa Libery zobaczymy w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Znany artysta zajmujący się sztuką współczesną Zbigniew Libera zaprezentuje swoje prace w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu w najbliższy piątek (20.05)… » więcej 2022-05-19, godz. 13:00 Moszna: przed nami plastyczna i wokalna inauguracja "Muzycznego święta kwitnących azalii" Spotkanie z muzyką, ale też ze sztukami wizualnymi otworzy 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' na zamku w Mosznej. W tym roku zaplanowano cztery koncerty… » więcej 2022-05-18, godz. 15:03 Skarby rodziny Württembergów już są w Muzeum Śląska Opolskiego Zakupione na zagranicznej aukcji skarby rodziny Württembergów zostały dziś (18.05) po raz pierwszy zaprezentowane przez Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu… » więcej 2022-05-18, godz. 08:00 Poznać lepiej atrakcje Opolszczyzny i innych regionów. Międzynarodowe Targi Turystyki wracają po pandemicznej prze… Blisko stu wystawców zaprezentuje się na opolskim rynku podczas 20. edycji Międzynarodowych Targów Turystyki 'W stronę słońca'. Od piątku (20.05) do niedzieli… » więcej 2022-05-17, godz. 21:00 "Historia miłosna" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu 'Historię miłosną' zobaczą widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Premiera już w piątek (20.05) na małej scenie. Przedstawienie opowiada historię… » więcej 2022-05-17, godz. 19:30 "Przyjeżdżało tu pół Polski". Po dekadzie ma wrócić dyskoteka w Starych Budkowicach 10 lat od zakończenia działalności niebawem ma powrócić na rozrywkową mapę regionu dyskoteka w Starych Budkowicach. To kultowe na początku XXI wieku miejsce… » więcej 2022-05-17, godz. 17:30 Poezja w języku niemieckim. Finał konkursu za nami! Recytowali poezję w języku niemieckim. Za nami finał konkursu zorganizowanego już po raz 28. przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim… » więcej 2022-05-17, godz. 15:00 Moszna: przed nami "Muzyczne święto kwitnących azalii" i cztery różnorodne koncerty Jeden z najstarszych festiwali muzycznych Opolszczyzny znów rozkwitnie pośród azalii, choć nie obyło się bez trudności przy organizacji. Podczas rozpoczynającego… » więcej 2022-05-17, godz. 13:00 "sskjegg • szeg" na deskach opolskiego amfiteatru. To "opolscy" reprezentanci w Debiutach 59. KFPP Duet sskjegg • szeg to zwycięzcy tegorocznych 'Opolskich Eliminacji do koncertu Debiuty' w ramach 59. KFPP. Eliminacje odbyły się w Narodowym Centrum Polskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »