Radio Opole » Patronaty - polecamy
2021-10-21, 12:06 Autor: Paula Hołubowicz/Mariusz Majeran

"Pielgrzym" - WBP w Opolu zaprasza na wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika

Janusz Ireneusz Wójcik [fot. Łukasz Fura]
Janusz Ireneusz Wójcik [fot. Łukasz Fura]
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza na wieczór poświęcony pamięci opolskiego poety, działacza kultury i pracownika urzędu marszałkowskiego, Januszowi Ireneuszowi Wójcikowi. Zmarł on w zeszłym roku - 28 sierpnia, w wieku 59 lat. Spotkanie odbędzie się we wtorek (26.10) o godz. 17:00 w ogrodzie WBP w Opolu.
Spotkanie poprowadzi Ludmiła Sobolewska, a o oprawę muzyczną zadbają: Maria Ruszecka i Emilia Kos. Wśród zaproszonych gości pojawią się opolscy poeci oraz goście z Węgier. Wieczór objęty jest patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły.

Janusz Ireneusz Wójcik był działaczem społecznym, w regionie dał się poznać jako inicjator współpracy polsko-węgierskiej, polsko-litewskiej oraz polsko-czeskiej.
Był poetą, podróżnikiem, człowiekiem o niesamowitej wiedzy historycznej, miłośnikiem Kresów, inicjatorem Najazdu Poetów na Zamek w Brzegu. Piastował także stanowisko Przewodniczącego Rady Miasta Brzegu. W tej jednostce pracował od 1999 roku.

Był również dziennikarzem, w tym Radia Opole. To on tworzył w Brzegu studio lokalne naszego radia.

W roku 2019, w sierpniu, samorząd węgierskiego miasta Székesfehérvár przyznał Januszowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta. We współpracę z Węgrami angażował się od wielu lat, popularyzując m.in. wspólne polsko-węgierskie wątki historyczne czy biorąc udział w partnerskich kontaktach województwa opolskiego z węgierskim Komitatem Fejer, którego stolicą jest właśnie Székesfehérvár.

Radio Opole objęło nad wydarzeniem patronat medialny.
Wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika

Patronaty - polecamy

2022-05-19, godz. 19:24 „Po niemiecku, naturalnie!” – Filharmonia Opolska zaprasza na wyjątkowy koncert Już 27.05 (piątek) Orkiestra Filharmonii Opolskiej wystąpi pod dyrekcją Eugene Tzigane’a - okrzykniętego przez gazetę Berliner Morgenpost „opanowanym… » więcej 2022-05-18, godz. 17:45 Azalie już w pełnym rozkwicie, czas na wyjątkowy festiwal muzyczny w Mosznej W programie cztery koncerty (każdy wyjątkowy!), a inauguracji towarzyszyć będzie wernisaż prac malarskich Małgorzaty Karp-Soi w Galerii Moszna Zamek. XXXVIII… » więcej 2022-05-17, godz. 18:16 Spotkanie z Elżbietą Dzikowską Kiedy granice były zamknięte, a dalekie podróże niemożliwe, ona opowiadała o świecie zza kurtyn i oceanów. Nikt i nic nie mogło jej zatrzymać. Dziennikarka… » więcej 2022-05-16, godz. 16:50 20. Międzynarodowe Targi Turystyki "W Stronę Słońca" już w weekend Już po raz 20. w samym centrum Opola odbędą się Międzynarodowe Targi Turystyki 'W Stronę Słońca'. Od piątku (20.05) do niedzieli (22.05) kilkudziesięciu… » więcej 2022-05-16, godz. 15:59 "Belcanto bez słów", czyli bogactwo muzyki instrumentalnej słonecznej Italii już w piątek w Filharmonii Opolskiej Już w najbliższy piątek (20.05) Orkiestra Filharmonii Opolskiej wystąpi pod dyrekcją Christiana Schumanna, który szybko zyskał reputację zarówno jako… » więcej 2022-05-16, godz. 15:11 "Zaczytane Opolskie" - zobacz gdzie, kiedy i z kim szykują się spotkania autorskie w maju i czerwcu Znane są już terminy spotkań z autorkami i autorami w ramach 6. odsłony 'Zaczytane Opolskie'. Promująca czytelnictwo i literaturę polską wśród mieszkańców… » więcej 2022-05-15, godz. 17:55 Majówka w Stajni na Warszawskiej w Głubczycach już w niedzielę – poznaj szczegóły! Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Tacy Sami” z Głubczyc zaprasza na coroczną majówkę. Szykuje się wiele atrakcji, m.in. loteria fantowa… » więcej 2022-05-14, godz. 18:07 Zbliża się tenisowy turniej miasta Opola – zapisy tylko do czwartku (19.05)! Przed nami największe coroczne wydarzenie tenisowe w Opolu. W tym roku tenisowy turniej miasta Opola odbędzie się w czasie dni miasta. Wydarzenie jest skierowane… » więcej 2022-05-12, godz. 20:35 V Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu już w sobotę! Już po raz piąty czteroosobowe drużyny reprezentujące szkoły średnie województwa opolskiego będą miały okazję wykazać się wiedzą teoretyczną z zakresu… » więcej 2022-05-12, godz. 17:25 Inga pomaga Ukrainie tworząc bransoletki – każdy może wesprzeć akcję! Inga ma 15 lat i jest uczennicą l klasy liceum VI Ogólnokształcącego w Opolu. Jest też przewodniczącą Placówki wsparcia dziennego Oaza prowadzonej przez… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »