Radio Opole » Patronaty - polecamy
2021-10-21, 12:06 Autor: Paula Hołubowicz/Mariusz Majeran

"Pielgrzym" - WBP w Opolu zaprasza na wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika

Janusz Ireneusz Wójcik [fot. Łukasz Fura]
Janusz Ireneusz Wójcik [fot. Łukasz Fura]
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza na wieczór poświęcony pamięci opolskiego poety, działacza kultury i pracownika urzędu marszałkowskiego, Januszowi Ireneuszowi Wójcikowi. Zmarł on w zeszłym roku - 28 sierpnia, w wieku 59 lat. Spotkanie odbędzie się we wtorek (26.10) o godz. 17:00 w ogrodzie WBP w Opolu.
Spotkanie poprowadzi Ludmiła Sobolewska, a o oprawę muzyczną zadbają: Maria Ruszecka i Emilia Kos. Wśród zaproszonych gości pojawią się opolscy poeci oraz goście z Węgier. Wieczór objęty jest patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły.

Janusz Ireneusz Wójcik był działaczem społecznym, w regionie dał się poznać jako inicjator współpracy polsko-węgierskiej, polsko-litewskiej oraz polsko-czeskiej.
Był poetą, podróżnikiem, człowiekiem o niesamowitej wiedzy historycznej, miłośnikiem Kresów, inicjatorem Najazdu Poetów na Zamek w Brzegu. Piastował także stanowisko Przewodniczącego Rady Miasta Brzegu. W tej jednostce pracował od 1999 roku.

Był również dziennikarzem, w tym Radia Opole. To on tworzył w Brzegu studio lokalne naszego radia.

W roku 2019, w sierpniu, samorząd węgierskiego miasta Székesfehérvár przyznał Januszowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta. We współpracę z Węgrami angażował się od wielu lat, popularyzując m.in. wspólne polsko-węgierskie wątki historyczne czy biorąc udział w partnerskich kontaktach województwa opolskiego z węgierskim Komitatem Fejer, którego stolicą jest właśnie Székesfehérvár.

Radio Opole objęło nad wydarzeniem patronat medialny.
Wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika

Patronaty - polecamy

2021-11-29, godz. 15:17 "Widzenie Eneasza" - zobacz rozmowę Witolda Sułka z Piotrem Goćkiem [FILM] Nakładem Oficyny Wydawniczej Volumen ukazał się autorski wybór wierszy Piotra Goćka, znanego pisarza i publicysty, który jako poeta debiutował poza zasięgiem… » więcej 2021-11-29, godz. 14:15 Mikołaj wyruszył już w drogę w kierunku Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu! Na muzyczne mikołajki, podczas których wystąpi zespół Mamy Śpiewamy i oczywiście nie zabraknie Świętego Mikołaja i słodkiej niespodzianki, już w najbliższą… » więcej 2021-11-25, godz. 16:25 O jego życie 3 lata temu walczyła cała Polska – Dawidek Drapacz znów potrzebuje pomocy! Chłopiec urodził się z ciężką wadą serca i płuc oraz bardzo wąskimi tętnicami płucnymi. W Polsce, mimo starań lekarzy, wielu zabiegom i operacjom… » więcej 2021-11-23, godz. 12:39 Stradivarius zagości w Filharmonii Opolskiej już w ten piątek! Już w najbliższy piątek (26.11) o godzinie 19:00 Filharmonia Opolska zaprasza na koncert z cyklu Strefa Gwiazd. Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Przemysława… » więcej 2021-11-23, godz. 12:14 Rozdanie nagród i wyróżnień laureatom 12. edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego … Jak podkreślają organizatorzy, konkurs ten jest doskonałą okazją do pokazania, jak zmieniają się miejscowości naszego regionu, a przestrzeń wokół staje… » więcej 2021-11-22, godz. 14:46 Czas na Magiczne Charytatywne Andrzejki! Już po raz piąty Rada Rodziców Zespołu Szkół Specjalnych nr 13 w Opolu zaprasza na Magiczne Charytatywne Andrzejki. Wszystkie bilety-cegiełki w cenie 250… » więcej 2021-11-22, godz. 14:33 Instytut Śląski w Opolu zaprasza na konferencję pt. "Wspólny mit czy źródło sporu politycznego? Dziedzictwo opozycji… Instytut Śląski w Opolu zaprasza na międzynarodową konferencję naukową z cyklu Colloquium Opole, która odbędzie się w dniach 23-24 listopada. Jej tematem… » więcej 2021-11-22, godz. 10:40 Już po raz 28. Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury "Xaverianum" zaprasza na swoje coroczne święto! Dni Xaverianum to tydzień chrześcijańskiej kultury studenckiej, w który zaangażowani są liczni studenci opolskiego środowiska akademickiego. Wydarzenie… » więcej 2021-11-18, godz. 20:06 Premiera albumu "Darek Kozakiewicz LIVE"! Darek Kozakiewicz i przyjaciele wystąpili w Studiu M im. SBB Radia Opole 17 czerwca 2021. Wtedy to powstał projekt, którego efektem jest album 'Darek Kozakiewicz… » więcej 2021-11-16, godz. 21:10 Premiera spektaklu ,,Baba (O!)polska" w ramach projektu ,,Teatrem w (O!)polskie" już w czwartek w Wołczynie Wielkimi krokami zbliża się premiera spektaklu ,,Baba (O!)polska'. W roli tytułowej wystąpi śpiewaczka, solistka, aktorka Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »