Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-10-02, 13:50 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

70. sezon artystyczny Filharmonii Opolskiej zainaugurowany [ZDJĘCIA]

Inauguracja 70. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Inauguracja 70. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Inauguracja 70. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Inauguracja 70. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Inauguracja 70. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Inauguracja 70. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Podwójny bis solisty i niekończące się owacje na stojąco w wypełnionej po brzegi sali - tak zainaugurowany został jubileuszowy, 70. sezon artystyczny w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, podczas którego zabrzmiała uwertura do opery "Echo w Lesie" patrona filharmonii, czyli utwór, którym 27 czerwca 1952 roku zainaugurowana została działalność koncertowa Opolskiej Orkiestry Symfonicznej. Uroczysta inauguracja odbyła się w piątek (1 października) - w Międzynarodowym Dniu Muzyki.
W programie koncertu, oprócz dzieła Józefa Elsnera znalazła się także jedna z mniej popularnych symfonii Johannesa Brahmsa (III symfonia F-dur op. 90), a gwiazdą wieczoru był Charles Richard-Hamelin, kanadyjski pianista, laureat II nagrody poprzedniego, 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który wspólnie z filharmonikami opolskimi prowadzonymi przez Przemysława Neumanna wykonał II koncert f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

Na koncercie nie brakowało gości z różnych stron województwa opolskiego. Wśród nich znalazła się sporo młodych osób, m.in. grupka młodzieży ze szkoły muzycznej w Głubczycach.

- Pierwsza część koncertu była bardzo przyjemnym doznaniem - przyznał w trakcie przerwy jeden z młodszych uczestników koncertu. - Od dawna nie byłem na koncercie, a jestem pierwszy raz w Filharmonii Opolskiej. Oceniam ten koncert w skali od 1 do 5 na 5.

- Wyjątkowo piękny koncert - dodaje inna uczestnika koncertu. - Jesteśmy pod wrażeniem po prostu niesamowitego talentu dzisiejszego naszego solisty wieczoru. Cudowny koncert! Podobało nam się wszystko razem: Chopin, cudowny solista i pełna sala wielbicieli muzyki klasycznej.

Na długie owacje na stojąco pianista odpowiedział dwoma bisami, prezentując słynny Nokturn cis-moll z opusu pośmiertnego (op. posth.), a także Preludium As-dur op. 28 nr 17.

- Czuję się bardzo miło przyjęty, zwłaszcza grając dla pełnej widowni - przyznał artysta. - W Kanadzie dalej mamy różne ograniczenia, więc bardzo miło, że mogłem uczestniczyć w takim koncercie z pełną publicznością i tak miło być przyjętym.

W rozmowie z Radiem Opole artysta przyznał, że fakt, iż jest mocno kojarzony z Chopinem, to dla niego zaszczyt i nie traktuje tego jako obciążenia czy rodzaju stygmatyzacji. Zaznaczył przy tym, że choć z przyjemnością wykonuje również dzieła innych kompozytorów, to muzyka Chopina zawsze będzie bardzo ważną częścią jego działalności artystycznej.

Dodajmy, że koncert inaugurujący 70. sezon artystyczny w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera odbył się pod patronatem Radia Opole. A o tym dlaczego artysta postawił w konkursie chopinowskim na mniej popularny koncert f-moll i co robi, gdy nie ćwiczy na fortepianie, ale też po jaką muzykę chętnie sięgał, zanim postanowił na poważnie zająć się muzyką klasyczną, będzie można się dowiedzieć w środowej (06.10) audycji "Klasyka wieczorową porą".
uczestnicy koncertu, Charles Richard-Hamelin (tłum. Barbara Pieczyńska)

Kultura i rozrywka

2024-04-23, godz. 15:00 Światowy Dzień Książki. W tym roku pod hasłem "Czytaj po swojemu" 23 kwietnia został przez UNESCO ustanowionym Światowym Dniem Książki. To symboliczna data, bowiem tego dnia 1564 roku miał urodzić się Wiliam Szekspir. » więcej 2024-04-23, godz. 12:00 O średniowiecznych grodach opowie dr Magdalena Przysiężna-Pizarska Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska będzie gościem 'Środy w Instytucie Śląskim'. Wygłosi wykład pt. 'Grodziska wczesnośredniowieczne na Opolszczyźnie'… » więcej 2024-04-22, godz. 16:25 Spektakl, kwiaty i wystawa. Jubileusz pracy scenicznej Agnieszki Zyskowskiej-Biskup Aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu Agnieszka Zyskowska-Biskup obchodzi 25-lecie pracy twórczej. Debiutowała na deskach opolskiego teatru i tu pracuje… » więcej 2024-04-22, godz. 06:53 Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze zaprasza na wykład o skarbach ziemi namysłowskiej Na ósme 'Spotkanie z Przyrodą' zaprasza Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze dzisiaj (22.04) po południu. » więcej 2024-04-21, godz. 19:00 Poznaliśmy gwiazdy tegorocznych Dni Kluczborka. Impreza będzie biletowana Smolasty w piątek i zespół Feel w sobotę - to gwiazdy tegorocznych Dni Kluczborka. Święto miasta zaplanowano na 14 i 15 czerwca. » więcej 2024-04-20, godz. 16:00 Amerykański dramat z angielskim humorem w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu Premiera sztuki angielskiej dramatopisarki była kolejną prezentacją umiejętności opolskich twórców w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich w Teatrze Jana Kochanowskiego… » więcej 2024-04-20, godz. 14:00 "Nysa 1945 - wystawa modelarska". Najnowsza ekspozycja w nyskim muzeum Nieformalna grupa miejscowych modelarzy i nie tylko, zaprezentowała swoje prace o tematyce militarnej. - Pomysł tej wystawy kiełkował od dwóch lat - mówi… » więcej 2024-04-19, godz. 21:41 "Lubię śpiewać w Opolu". Michał Bober wystąpił w Studiu M [ZDJĘCIA] Michał Bober z zespołem wystąpił w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opolu. Artyści zaprezentowali piosenki z nowej płyty Michała Bobera 'Ponad czas'… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 "Errata" na obrazach Moniki Kamińskiej [ZDJĘCIA] Monika Kamińska prezentuje w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu swoje barwne obrazy. Na jednym płótnie możemy zobaczyć kilka obrazów, 'dodawanych' do… » więcej 2024-04-19, godz. 13:26 Apel 17 regionalnych rozgłośni radia publicznego do przewodniczącego KRRiT 17 regionalnych rozgłośni publicznego radia 'solidarnie i w porozumieniu' apeluje do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o natychmiastowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »