Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-10-02, 13:50 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

70. sezon artystyczny Filharmonii Opolskiej zainaugurowany [ZDJĘCIA]

Inauguracja 70. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Inauguracja 70. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Inauguracja 70. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Inauguracja 70. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Inauguracja 70. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Inauguracja 70. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Podwójny bis solisty i niekończące się owacje na stojąco w wypełnionej po brzegi sali - tak zainaugurowany został jubileuszowy, 70. sezon artystyczny w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, podczas którego zabrzmiała uwertura do opery "Echo w Lesie" patrona filharmonii, czyli utwór, którym 27 czerwca 1952 roku zainaugurowana została działalność koncertowa Opolskiej Orkiestry Symfonicznej. Uroczysta inauguracja odbyła się w piątek (1 października) - w Międzynarodowym Dniu Muzyki.
W programie koncertu, oprócz dzieła Józefa Elsnera znalazła się także jedna z mniej popularnych symfonii Johannesa Brahmsa (III symfonia F-dur op. 90), a gwiazdą wieczoru był Charles Richard-Hamelin, kanadyjski pianista, laureat II nagrody poprzedniego, 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który wspólnie z filharmonikami opolskimi prowadzonymi przez Przemysława Neumanna wykonał II koncert f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

Na koncercie nie brakowało gości z różnych stron województwa opolskiego. Wśród nich znalazła się sporo młodych osób, m.in. grupka młodzieży ze szkoły muzycznej w Głubczycach.

- Pierwsza część koncertu była bardzo przyjemnym doznaniem - przyznał w trakcie przerwy jeden z młodszych uczestników koncertu. - Od dawna nie byłem na koncercie, a jestem pierwszy raz w Filharmonii Opolskiej. Oceniam ten koncert w skali od 1 do 5 na 5.

- Wyjątkowo piękny koncert - dodaje inna uczestnika koncertu. - Jesteśmy pod wrażeniem po prostu niesamowitego talentu dzisiejszego naszego solisty wieczoru. Cudowny koncert! Podobało nam się wszystko razem: Chopin, cudowny solista i pełna sala wielbicieli muzyki klasycznej.

Na długie owacje na stojąco pianista odpowiedział dwoma bisami, prezentując słynny Nokturn cis-moll z opusu pośmiertnego (op. posth.), a także Preludium As-dur op. 28 nr 17.

- Czuję się bardzo miło przyjęty, zwłaszcza grając dla pełnej widowni - przyznał artysta. - W Kanadzie dalej mamy różne ograniczenia, więc bardzo miło, że mogłem uczestniczyć w takim koncercie z pełną publicznością i tak miło być przyjętym.

W rozmowie z Radiem Opole artysta przyznał, że fakt, iż jest mocno kojarzony z Chopinem, to dla niego zaszczyt i nie traktuje tego jako obciążenia czy rodzaju stygmatyzacji. Zaznaczył przy tym, że choć z przyjemnością wykonuje również dzieła innych kompozytorów, to muzyka Chopina zawsze będzie bardzo ważną częścią jego działalności artystycznej.

Dodajmy, że koncert inaugurujący 70. sezon artystyczny w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera odbył się pod patronatem Radia Opole. A o tym dlaczego artysta postawił w konkursie chopinowskim na mniej popularny koncert f-moll i co robi, gdy nie ćwiczy na fortepianie, ale też po jaką muzykę chętnie sięgał, zanim postanowił na poważnie zająć się muzyką klasyczną, będzie można się dowiedzieć w środowej (06.10) audycji "Klasyka wieczorową porą".
uczestnicy koncertu, Charles Richard-Hamelin (tłum. Barbara Pieczyńska)

Kultura i rozrywka

2023-03-24, godz. 21:10 40 lat pracy artystycznej Mariana Molendy. Wystawa w Opolu [ZDJĘCIA] Marian Molenda, znany rzeźbiarz, twórca wielu pomników w Polsce, a w szczególności w Opolu i Nysie, gdzie ma swoją pracownię, obchodzi 40-lecie swojej pracy… » więcej 2023-03-24, godz. 19:31 Jedni dla zabawy, drudzy dla promocji. Finał Zimowej Giełdy Piosenki Walczą o szansę występów na festiwalach, Piastonaliach Uniwersytetu Opolskiego, czy Juwenaliach Politechniki Śląskiej. Trwa finałowy koncert 31. Zimowej… » więcej 2023-03-24, godz. 16:40 Podopieczni WTZ w Oleśnie zaprezentowali autorskie ozdoby wielkanocne Wystawę i kiermasz prac rękodzielniczych o tematyce wielkanocnej zorganizowano dzisiaj (24.03) przed południem w oleskim starostwie. » więcej 2023-03-24, godz. 07:30 Do środy głosowanie na uczestników konkursu "Jawor 2023" Trwają regionalne eliminacje uczestników do ogólnopolskiego konkursu 'Jawor - u źródeł kultury'. Radio Opole wyłoniło uczestników, na których mogą głosować… » więcej 2023-03-22, godz. 12:00 Podwyżki dla pracowników wojewódzkich instytucji kultury. W sumie ponad 4,5 miliona Ponad 4,5 miliona złotych na podwyżki dla pracowników sześciu instytucji kultury podległych urzędowi marszałkowskiemu przeznaczył zarząd województwa… » więcej 2023-03-21, godz. 20:40 "To może być fajna przygoda". Zdjęcia do dwóch filmów kręcono w Prudniku Prudnik, jego obiekty i plenery będzie można zobaczyć w dwóch produkcjach fabularnych realizowanych dla TVP. Przez kilka dni w rożnych lokalizacjach kręcono… » więcej 2023-03-21, godz. 20:35 O śląski marmur toczyły się wojny. Spotkanie w GSW w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zorganizowała spotkanie z profesor Irmą Koziną z Akademii Sztuki Plastycznej w Katowicach w ramach wydarzenia towarzyszącego… » więcej 2023-03-21, godz. 20:00 Wiersze w Światowym Dniu Poezji w MBP w Opolu W Światowym Dniu Poezji Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zorganizowała spotkanie autorskie z poetką Elżbietą Olak. Autorka ma na koncie dwa tomiki wierszy… » więcej 2023-03-21, godz. 15:00 W Brzegu będą wspólnie szukać wiosny. Impreza staje się miejską tradycją Brzeg zachęca mieszkańców do wspólnego poszukiwania wiosny. W mieście odbędzie się otwarty dla każdego marsz na orientację. » więcej 2023-03-20, godz. 10:15 Kolejny krok do budowy nowej biblioteki w Praszce. Projektant ma 250 dni Firma z Poznania zaprojektuje nową siedzibę Biblioteki Publicznej w Praszce. Do konkursu przystąpiło osiem pracowni, ale trzy najtańsze propozycje zostały… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »