Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-25, 13:45 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena z aplauzem publiczności otwiera przygotowania do jubileuszu

Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Publiczność 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku nie zawiodła i żywiołowo zareagowała na występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera pod batutą Przemysława Neumanna, zamykający tegoroczny festiwal.
- Mnie się bardzo podobało - przyznaje uczestnik koncertu. - Przede wszystkim byłem zachwycony bogatym brzmieniem orkiestry i tym, że solista potrafił sobie dać z tym radę. Wszystko było pewne, perfekcyjne, naprawdę gratuluję serdecznie!

Finałowy koncert festiwalu, który odbył się w piątkowy (24.09) wieczór w Kościele Parafialnym pw. św. Bartłomieja w Głogówku, a który prowadziła Katarzyna Karwaczyńska, otworzyły dźwięki kompozycji patrona festiwalu czyli Uwertura "Ruiny Aten" op. 113. Nie zabrakło też muzyki polskiej, bo ostatnią kompozycją, jaka zabrzmiała na tegorocznym festiwalu, był poemat symfoniczny Mieczysława Karłowicza "Odwieczne pieśni" op. 10, który niedawno został zarejestrowany przez filharmoników i ukaże się na kolejnej płycie.

- Nie ukrywam, że dla nas zawsze przyjazd do Głogówka, to jest duże wydarzenie, bo to piękne miejsce, ta tradycja - przyznał po koncercie Przemysław Neumann. - Poczucie, że jest się w miejscu, w którym fizycznie był Beethoven, w którym komponował i to nie jest gdzieś daleko poza granicami tylko u nas, to jest rzeczywiście niesamowite doświadczenie i przeżycie. Oprócz tego, ta możliwość dzielenia się z tą wspaniałą publicznością, bo co roku właściwie jest pełen kościół, jesteśmy przyjmowani bardzo, bardzo serdecznie, żeby nie powiedzieć owacyjnie i to jest dla nas wszystkich po prostu duża przyjemność, móc tutaj przyjechać, móc tutaj koncertować i dzielić się tym, co robimy na co dzień.

Dodajmy, że burmistrz Głogówka Piotr Bujak, zamykając oficjalnie tegoroczną odsłonę festiwalu beethovenowskiego zapowiedział równocześnie, że od następnego dnia (czyli od dziś) rozpoczynają się przygotowania do jubileuszu 30-lecia wydarzenia.

Przypomnijmy, że 29. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku trwał od 18 września pod patronatem medialnym Radia Opole. W tym czasie odbyło się 6 koncertów, w tym 3 koncerty z udziałem orkiestr (zorganizowane w kościele pw. św. Bartłomieja) oraz dwa recitale fortepianowe z udziałem pianistów startujących w tegorocznym 18. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, które podobnie jak recital kameralny w wykonaniu silnie związanych z Opolszczyzną artystów, zrealizowane zostały w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku.

Organizatorami wydarzenia byli gmina Głogówek i Muzeum Regionalne w Głogówku, a patronat honorowy nad festiwalem objęli: Andrzej Buła - marszałek województwa opolskiego, Piotr Bujak - burmistrz Głogówka oraz Narodowe Centrum Kultury.

Więcej na temat festiwalu będzie można usłyszeć w niedzielnej (26.09) audycji "Zapomniana klasyka" w Radiu Opole 2 KULTURA, a także w środowej (29.09) audycji "Klasyka wieczorową porą" na antenie Radia Opole.
Przemysław Neumann, uczestnik koncertu

Kultura i rozrywka

2021-10-27, godz. 17:00 Wołczyńska tężnia solankowa ma szansę zostać sceną dla filharmoników i aktorów. "Marszałek Buła obiecał ws… Czy wołczyńska tężnia solankowa będzie miejscem organizacji koncertów muzyki poważnej i spektakli? Wiele na to wskazuje. » więcej 2021-10-27, godz. 13:58 W ramach Dni Kultury na Śląsku Niemieckim wystawa o hajmacie Centralne Muzeum Jeńców Wojennych otwiera w swojej siedzibie w Opolu wystawę czasową zatytułowana 'Obcy hajmat? Śląsk w 1945 roku i latach powojennych'. » więcej 2021-10-26, godz. 23:15 Literaci "rozmawiali" z Januszem Ireneuszem Wójcikiem podczas wieczoru wspomnień [ZDJĘCIA] Wieczór wspomnień twórczości i sylwetki Janusza Ireneusza Wójcika w rocznicę jego śmierci przerodził się w swoistą rozmowę ze zmarłym poetą. Taką… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 O biskupach polskich w czasach PRL - to temat kolejnego spotkania opolskiego "Przystanku Historia". Wykład wygłosi prof… Z wizytą do Opola przyjedzie w piątek (29.10) historyk prof. Jan Żaryn, który zajmuje się szczególnie badaniem historii Kościoła katolickiego w Polsce… » więcej 2021-10-26, godz. 11:30 Filmy o czarownicach i przyjaźni polsko-węgierskiej w kinie Studio MDK w Opolu Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowała opolską premierę swoich najnowszych filmów. W sali kinowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu zobaczymy dwa… » więcej 2021-10-25, godz. 14:45 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu świętuje 70 urodziny Podsumowaniem rocznych obchodów była uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Podczas uroczystości nagrodzono obecnych i emerytowanych… » więcej 2021-10-25, godz. 12:30 Gmina Kietrz remontuje domy kultury w swoich sołectwach Wiejski Dom Kultury w Nowej Cerekwi przeszedł gruntowną modernizację wewnątrz. Prace obejmowały między innymi renowację parkietu w sali widowiskowej, remont… » więcej 2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »