Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-25, 13:45 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena z aplauzem publiczności otwiera przygotowania do jubileuszu

Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Publiczność 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku nie zawiodła i żywiołowo zareagowała na występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera pod batutą Przemysława Neumanna, zamykający tegoroczny festiwal.
- Mnie się bardzo podobało - przyznaje uczestnik koncertu. - Przede wszystkim byłem zachwycony bogatym brzmieniem orkiestry i tym, że solista potrafił sobie dać z tym radę. Wszystko było pewne, perfekcyjne, naprawdę gratuluję serdecznie!

Finałowy koncert festiwalu, który odbył się w piątkowy (24.09) wieczór w Kościele Parafialnym pw. św. Bartłomieja w Głogówku, a który prowadziła Katarzyna Karwaczyńska, otworzyły dźwięki kompozycji patrona festiwalu czyli Uwertura "Ruiny Aten" op. 113. Nie zabrakło też muzyki polskiej, bo ostatnią kompozycją, jaka zabrzmiała na tegorocznym festiwalu, był poemat symfoniczny Mieczysława Karłowicza "Odwieczne pieśni" op. 10, który niedawno został zarejestrowany przez filharmoników i ukaże się na kolejnej płycie.

- Nie ukrywam, że dla nas zawsze przyjazd do Głogówka, to jest duże wydarzenie, bo to piękne miejsce, ta tradycja - przyznał po koncercie Przemysław Neumann. - Poczucie, że jest się w miejscu, w którym fizycznie był Beethoven, w którym komponował i to nie jest gdzieś daleko poza granicami tylko u nas, to jest rzeczywiście niesamowite doświadczenie i przeżycie. Oprócz tego, ta możliwość dzielenia się z tą wspaniałą publicznością, bo co roku właściwie jest pełen kościół, jesteśmy przyjmowani bardzo, bardzo serdecznie, żeby nie powiedzieć owacyjnie i to jest dla nas wszystkich po prostu duża przyjemność, móc tutaj przyjechać, móc tutaj koncertować i dzielić się tym, co robimy na co dzień.

Dodajmy, że burmistrz Głogówka Piotr Bujak, zamykając oficjalnie tegoroczną odsłonę festiwalu beethovenowskiego zapowiedział równocześnie, że od następnego dnia (czyli od dziś) rozpoczynają się przygotowania do jubileuszu 30-lecia wydarzenia.

Przypomnijmy, że 29. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku trwał od 18 września pod patronatem medialnym Radia Opole. W tym czasie odbyło się 6 koncertów, w tym 3 koncerty z udziałem orkiestr (zorganizowane w kościele pw. św. Bartłomieja) oraz dwa recitale fortepianowe z udziałem pianistów startujących w tegorocznym 18. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, które podobnie jak recital kameralny w wykonaniu silnie związanych z Opolszczyzną artystów, zrealizowane zostały w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku.

Organizatorami wydarzenia byli gmina Głogówek i Muzeum Regionalne w Głogówku, a patronat honorowy nad festiwalem objęli: Andrzej Buła - marszałek województwa opolskiego, Piotr Bujak - burmistrz Głogówka oraz Narodowe Centrum Kultury.

Więcej na temat festiwalu będzie można usłyszeć w niedzielnej (26.09) audycji "Zapomniana klasyka" w Radiu Opole 2 KULTURA, a także w środowej (29.09) audycji "Klasyka wieczorową porą" na antenie Radia Opole.
Przemysław Neumann, uczestnik koncertu

Kultura i rozrywka

2023-01-26, godz. 18:30 Koncert "Serce za serce" na scenie w Radiu Rzeszów i do pooglądania na stronie Radia Opole 'Serce za serce' - tym koncertem Audytorium 17 i Caritas rozpoczynają ogólnopolską zbiórkę darów rzeczowych dla Ukrainy oraz środków pieniężnych na zakup… » więcej 2023-01-26, godz. 15:44 Uczta dla miłośników muzyki akordeonowej w Głubczycach Dwie renomowane orkiestry akordeonowe wystąpią dziś (26.01) na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach. Popularne pozycje światowej muzyki na tym… » więcej 2023-01-26, godz. 10:00 "Wystawka" w Galerii Aneks w Opolu Zmiana ekspozycji w Galerii Aneks GSW w Opolu. Swoje prace zaprezentuje w oszklonej przestrzeni Zuzanna Piętkowska. Tytuł wystawy to 'Wystawka'. » więcej 2023-01-25, godz. 20:00 Kresowiacy spotkali się w Głubczycach. Gościem prof. Stanisław Sławomir Nicieja W Głubczycach odbyło się dzisiaj (25.01) noworoczne spotkanie środowisk kresowych. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Stanisław Sławomir Nicieja… » więcej 2023-01-25, godz. 17:00 Wystawa fotografii otworkowej w MBP w Opolu Prace stworzone w ramach Brzeskiego Festiwalu Fotografii można oglądać w Opolu. Na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej jest ponad 30 zdjęć. Są to… » więcej 2023-01-25, godz. 14:04 "Odcienie romantyzmu" w Filharmonii Opolskiej Po serii koncertów noworocznych powracają do programu Filharmonii Opolskiej koncerty symfoniczne. Pierwszy z nich nosi tytuł 'Odcienie romantyzmu' i zaprezentuje… » więcej 2023-01-25, godz. 13:30 54 koła zainteresowań i 600 uczestników. Bilans roczny Centrum Kultury w Kluczborku Podsumowanie ubiegłego roku opublikowało Centrum Kultury w Kluczborku. Udało się zorganizować 36 imprez oraz współorganizować 16 przedsięwzięć. » więcej 2023-01-25, godz. 10:00 W Głogówku myślą już o Dniach Gminy. Wystąpią „Łobuzy” i Dawid Kwiatkowski Zapadły decyzje dotyczące terminu i wydarzeń artystycznych Dni Gminy Głogówek. To największa impreza plenerowa w tym mieście. Odbędzie się 17 i 18 czerwca… » więcej 2023-01-24, godz. 20:15 Oszczędzanie, ale stabilna sytuacja. Kondycja domów kultury w Kluczborku i Gorzowie Śląskim 1,6 miliona złotych dla Centrum Kultury w Kluczborku i ponad 1,2 miliona złotych dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzowie Śląskim. To tegoroczne budżety… » więcej 2023-01-24, godz. 17:00 Nie poddają się kryzysowi. Ambitne plany MOK-u w Kędzierzynie-Koźlu Kilka interesujących wydarzeń zaplanowano w najbliższym czasie w Miejskim Ośrodku Kultury w Kędzierzynie-Koźlu. Mimo, że znacznie większą część budżetu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »