Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-20, 16:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Festiwal beethovenowski: za nami sukces weekendowych koncertów, przed nami recitale chopinowskie

Drugi koncert 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Jan Kruk]
Drugi koncert 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Jan Kruk]
Wysoka frekwencja i owacyjne przyjęcie występu artystów na drugim koncercie 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Po entuzjastycznie przyjętej inauguracji festiwalu, długimi owacjami na stojąco zakończył się także niedzielny występ orkiestry z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, którą poprowadziła Małgorzata Tęczyńska-Kęska. W programie znalazł się cykl 4 koncertów skrzypcowych "Le quattro stagioni" ("Cztery pory roku") Antonia Vivaldiego, a partie solowe wykonała Anna Kozłowska. Nowy tydzień przynosi nam z kolei dwa recitale fortepianowe z muzyką Fryderyka Chopina.
Podczas pierwszego z nich wystąpi Kami Pacholec czyli pianista, który mimo młodego wieku już jest laureatem licznych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, od 2016 roku jest objęty programem promocji Młodych Talentów Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Artysta weźmie wkrótce udział w 18. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, do którego zakwalifikował się jako laureat drugiego miejsca na 11. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2019 r.). Dodajmy, że właśnie sukces na konkursie w Bydgoszczy przełożył się także na przyznanie przez Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku nagrody w postaci festiwalowego recitalu dla "Najlepszego Polskiego Pianisty Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy".

- Myślę, że to jest taki nie lada rarytas dla nas i właściwie wyróżnienie, że osoby, które będą brać udział w konkursie chopinowskim, który jest największym świętem muzyki Chopina, na który czeka cały świat, który został też ze względu na pandemię przesunięty o rok, będziemy je mieć u siebie - mówił Oskar Koziołek Goetz, wspierający pracę biura festiwalowego w Głogówku. - Jest to wielkie szczęście po prostu. I to tak, jakbyśmy już jedną nogą czy chociaż jednym uchem byli właściwie tam, na tym dużym, prestiżowym konkursie.

Recital fortepianowy w wykonaniu Kamila Pacholca rozpocznie się dziś (20.09) o godzinie 19:00 w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku. Wstęp na wydarzenie, objęte patronatem Radia Opole jest bezpłatny.
Oskar Koziołek Goetz

Kultura i rozrywka

2023-01-26, godz. 18:30 Koncert "Serce za serce" na scenie w Radiu Rzeszów i do pooglądania na stronie Radia Opole 'Serce za serce' - tym koncertem Audytorium 17 i Caritas rozpoczynają ogólnopolską zbiórkę darów rzeczowych dla Ukrainy oraz środków pieniężnych na zakup… » więcej 2023-01-26, godz. 15:44 Uczta dla miłośników muzyki akordeonowej w Głubczycach Dwie renomowane orkiestry akordeonowe wystąpią dziś (26.01) na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach. Popularne pozycje światowej muzyki na tym… » więcej 2023-01-26, godz. 10:00 "Wystawka" w Galerii Aneks w Opolu Zmiana ekspozycji w Galerii Aneks GSW w Opolu. Swoje prace zaprezentuje w oszklonej przestrzeni Zuzanna Piętkowska. Tytuł wystawy to 'Wystawka'. » więcej 2023-01-25, godz. 20:00 Kresowiacy spotkali się w Głubczycach. Gościem prof. Stanisław Sławomir Nicieja W Głubczycach odbyło się dzisiaj (25.01) noworoczne spotkanie środowisk kresowych. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Stanisław Sławomir Nicieja… » więcej 2023-01-25, godz. 17:00 Wystawa fotografii otworkowej w MBP w Opolu Prace stworzone w ramach Brzeskiego Festiwalu Fotografii można oglądać w Opolu. Na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej jest ponad 30 zdjęć. Są to… » więcej 2023-01-25, godz. 14:04 "Odcienie romantyzmu" w Filharmonii Opolskiej Po serii koncertów noworocznych powracają do programu Filharmonii Opolskiej koncerty symfoniczne. Pierwszy z nich nosi tytuł 'Odcienie romantyzmu' i zaprezentuje… » więcej 2023-01-25, godz. 13:30 54 koła zainteresowań i 600 uczestników. Bilans roczny Centrum Kultury w Kluczborku Podsumowanie ubiegłego roku opublikowało Centrum Kultury w Kluczborku. Udało się zorganizować 36 imprez oraz współorganizować 16 przedsięwzięć. » więcej 2023-01-25, godz. 10:00 W Głogówku myślą już o Dniach Gminy. Wystąpią „Łobuzy” i Dawid Kwiatkowski Zapadły decyzje dotyczące terminu i wydarzeń artystycznych Dni Gminy Głogówek. To największa impreza plenerowa w tym mieście. Odbędzie się 17 i 18 czerwca… » więcej 2023-01-24, godz. 20:15 Oszczędzanie, ale stabilna sytuacja. Kondycja domów kultury w Kluczborku i Gorzowie Śląskim 1,6 miliona złotych dla Centrum Kultury w Kluczborku i ponad 1,2 miliona złotych dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzowie Śląskim. To tegoroczne budżety… » więcej 2023-01-24, godz. 17:00 Nie poddają się kryzysowi. Ambitne plany MOK-u w Kędzierzynie-Koźlu Kilka interesujących wydarzeń zaplanowano w najbliższym czasie w Miejskim Ośrodku Kultury w Kędzierzynie-Koźlu. Mimo, że znacznie większą część budżetu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »