Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-19, 13:24 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Inauguracja 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku

Inauguracja 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Inauguracja 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Czterokrotne owacje na stojąco w trakcie koncertu i podwójny bis Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" prowadzonej przez Annę Duczmal-Mróz - tak zainaugurowany został (18.09) 29. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Pierwsze owacje pojawiły się po prezentacji II koncertu skrzypcowego d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego w aranżacji maestry Agnieszki Duczmal na orkiestrę kameralną (partie solowe: Jarosław Żołnierczyk), kolejne po wybrzmieniu ostatnich dźwięków przewidzianej w programie orkiestrowej aranżacji tzw. "kwartetu amerykańskiego" Antonína Dvořáka. Pierwsze dźwięki festiwalowe pochodziły jednak z utworu "Na wierchowej polanie", który w 1999 roku Barbara Kaszuba skomponowała na orkiestrę smyczkową.
Jak przyznała prowadząca orkiestrę Anna Duczmal-Mróz, mury Kościoła pw. św. Bartłomieja w Głogówku, gdzie odbył się koncert, sprzyjają muzyce i pracy nad dźwiękiem w trakcie grania.

- W Głogówku jest niesamowita atmosfera, niesamowita aura, która pochodzi nie tylko z samego miejsca, które jest oczywiście przepiękne, ale pochodzi też od publiczności, która wyczekuje muzyki zawsze z ogromną emocją, z ogromnym natężeniem słucha tego, jak wykonujemy muzykę - mówi Anna Duczmal-Mróz. - Jest przeżycie dla nas zawsze bardzo, bardzo przyjemne i takie satysfakcjonujące, ponieważ ta cała nasza praca, którą wkładamy w ten piękny zawód, jest odbierana w piękny sposób.

Emocji wywołanych koncertem inauguracyjnym nie kryła także obecna na wydarzeniu Wicemarszałek Województwa Opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura.

- To wszystko, czego dzisiaj doznaliśmy tutaj, to taka mieszanka muzyki, piękna, wspaniałej architektury, czyli tak naprawdę przecudowności tego świata - przyznała po koncercie wicemarszałek Donath-Kasiura.

Dodajmy, że tegoroczny festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Andrzeja Buły - marszałka województwa opolskiego, Piotra Bujaka - burmistrza Głogówka oraz Narodowego Centrum Kultury, natomiast koncert inauguracyjny był dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Przypomnijmy także, że 29. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku potrwa do 24 września pod patronatem Radia Opole. W tym czasie odbędzie się jeszcze pięć koncertów, najbliższy odbędzie się w niedzielny (19.09) wieczór o godzinie 19:00, również w głogóweckim Kościele Parafialnym pw. św. Bartłomieja. Tym razem wystąpi orkiestra z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, którą poprowadzi Małgorzata Tęczyńska-Kęska. W programie znajdą się cztery koncerty skrzypcowe ze skomponowanego przez Antonia Vivaldiego cyklu "Cztery pory roku". Partie solowe wykona Anna Kozłowska, a partie basso continuo na klawesynie realizować będzie Aleksander Mocek. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Anna Duczmal-Mróz
Zuzanna Donath-Kasiura

Kultura i rozrywka

2023-01-26, godz. 18:30 Koncert "Serce za serce" na scenie w Radiu Rzeszów i do pooglądania na stronie Radia Opole 'Serce za serce' - tym koncertem Audytorium 17 i Caritas rozpoczynają ogólnopolską zbiórkę darów rzeczowych dla Ukrainy oraz środków pieniężnych na zakup… » więcej 2023-01-26, godz. 15:44 Uczta dla miłośników muzyki akordeonowej w Głubczycach Dwie renomowane orkiestry akordeonowe wystąpią dziś (26.01) na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach. Popularne pozycje światowej muzyki na tym… » więcej 2023-01-26, godz. 10:00 "Wystawka" w Galerii Aneks w Opolu Zmiana ekspozycji w Galerii Aneks GSW w Opolu. Swoje prace zaprezentuje w oszklonej przestrzeni Zuzanna Piętkowska. Tytuł wystawy to 'Wystawka'. » więcej 2023-01-25, godz. 20:00 Kresowiacy spotkali się w Głubczycach. Gościem prof. Stanisław Sławomir Nicieja W Głubczycach odbyło się dzisiaj (25.01) noworoczne spotkanie środowisk kresowych. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Stanisław Sławomir Nicieja… » więcej 2023-01-25, godz. 17:00 Wystawa fotografii otworkowej w MBP w Opolu Prace stworzone w ramach Brzeskiego Festiwalu Fotografii można oglądać w Opolu. Na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej jest ponad 30 zdjęć. Są to… » więcej 2023-01-25, godz. 14:04 "Odcienie romantyzmu" w Filharmonii Opolskiej Po serii koncertów noworocznych powracają do programu Filharmonii Opolskiej koncerty symfoniczne. Pierwszy z nich nosi tytuł 'Odcienie romantyzmu' i zaprezentuje… » więcej 2023-01-25, godz. 13:30 54 koła zainteresowań i 600 uczestników. Bilans roczny Centrum Kultury w Kluczborku Podsumowanie ubiegłego roku opublikowało Centrum Kultury w Kluczborku. Udało się zorganizować 36 imprez oraz współorganizować 16 przedsięwzięć. » więcej 2023-01-25, godz. 10:00 W Głogówku myślą już o Dniach Gminy. Wystąpią „Łobuzy” i Dawid Kwiatkowski Zapadły decyzje dotyczące terminu i wydarzeń artystycznych Dni Gminy Głogówek. To największa impreza plenerowa w tym mieście. Odbędzie się 17 i 18 czerwca… » więcej 2023-01-24, godz. 20:15 Oszczędzanie, ale stabilna sytuacja. Kondycja domów kultury w Kluczborku i Gorzowie Śląskim 1,6 miliona złotych dla Centrum Kultury w Kluczborku i ponad 1,2 miliona złotych dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzowie Śląskim. To tegoroczne budżety… » więcej 2023-01-24, godz. 17:00 Nie poddają się kryzysowi. Ambitne plany MOK-u w Kędzierzynie-Koźlu Kilka interesujących wydarzeń zaplanowano w najbliższym czasie w Miejskim Ośrodku Kultury w Kędzierzynie-Koźlu. Mimo, że znacznie większą część budżetu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »