Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-19, 13:24 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Inauguracja 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku

Inauguracja 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Inauguracja 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Czterokrotne owacje na stojąco w trakcie koncertu i podwójny bis Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" prowadzonej przez Annę Duczmal-Mróz - tak zainaugurowany został (18.09) 29. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Pierwsze owacje pojawiły się po prezentacji II koncertu skrzypcowego d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego w aranżacji maestry Agnieszki Duczmal na orkiestrę kameralną (partie solowe: Jarosław Żołnierczyk), kolejne po wybrzmieniu ostatnich dźwięków przewidzianej w programie orkiestrowej aranżacji tzw. "kwartetu amerykańskiego" Antonína Dvořáka. Pierwsze dźwięki festiwalowe pochodziły jednak z utworu "Na wierchowej polanie", który w 1999 roku Barbara Kaszuba skomponowała na orkiestrę smyczkową.
Jak przyznała prowadząca orkiestrę Anna Duczmal-Mróz, mury Kościoła pw. św. Bartłomieja w Głogówku, gdzie odbył się koncert, sprzyjają muzyce i pracy nad dźwiękiem w trakcie grania.

- W Głogówku jest niesamowita atmosfera, niesamowita aura, która pochodzi nie tylko z samego miejsca, które jest oczywiście przepiękne, ale pochodzi też od publiczności, która wyczekuje muzyki zawsze z ogromną emocją, z ogromnym natężeniem słucha tego, jak wykonujemy muzykę - mówi Anna Duczmal-Mróz. - Jest przeżycie dla nas zawsze bardzo, bardzo przyjemne i takie satysfakcjonujące, ponieważ ta cała nasza praca, którą wkładamy w ten piękny zawód, jest odbierana w piękny sposób.

Emocji wywołanych koncertem inauguracyjnym nie kryła także obecna na wydarzeniu Wicemarszałek Województwa Opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura.

- To wszystko, czego dzisiaj doznaliśmy tutaj, to taka mieszanka muzyki, piękna, wspaniałej architektury, czyli tak naprawdę przecudowności tego świata - przyznała po koncercie wicemarszałek Donath-Kasiura.

Dodajmy, że tegoroczny festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Andrzeja Buły - marszałka województwa opolskiego, Piotra Bujaka - burmistrza Głogówka oraz Narodowego Centrum Kultury, natomiast koncert inauguracyjny był dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Przypomnijmy także, że 29. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku potrwa do 24 września pod patronatem Radia Opole. W tym czasie odbędzie się jeszcze pięć koncertów, najbliższy odbędzie się w niedzielny (19.09) wieczór o godzinie 19:00, również w głogóweckim Kościele Parafialnym pw. św. Bartłomieja. Tym razem wystąpi orkiestra z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, którą poprowadzi Małgorzata Tęczyńska-Kęska. W programie znajdą się cztery koncerty skrzypcowe ze skomponowanego przez Antonia Vivaldiego cyklu "Cztery pory roku". Partie solowe wykona Anna Kozłowska, a partie basso continuo na klawesynie realizować będzie Aleksander Mocek. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Anna Duczmal-Mróz
Zuzanna Donath-Kasiura

Kultura i rozrywka

2021-10-19, godz. 10:00 Ruszyła kampania społeczna pokazująca cudzoziemców mieszkających od kilku lat w Opolu 'Tu mieszkam' - pod takim właśnie hasłem rozpoczęła się w Opolu kampania społeczna, która pokazuje cudzoziemców z całego świata mieszkających w Opolu… » więcej 2021-10-18, godz. 19:00 Prudnik zyska galerię sztuki z zagadkowymi polichromiami Powstaje Prudnicka Galeria Sztuki. Ma być udostępniona publiczności w czerwcu przyszłego roku. Będzie tam stała ekspozycja prac Hanny Bakuły. Po kilku latach… » więcej 2021-10-18, godz. 14:00 Kietrz: w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa rozpoczyna się realizacja projektu "BLISKO" 'Historie artystycznie tkane' to tytuł projektu realizowanego przez Centrum Kultury i Sportu 'Tkalnia' w Kietrzu w ramach konkursu 'BLISKO'. Zadanie powstaje… » więcej 2021-10-17, godz. 14:34 Rękodzieło, miody, degustacje oraz występy zespołów. Jesienne targi w skansenie w Opolu Miód, rękodzieło, śląskie produkty kulinarne i występy zespołów folklorystycznych. To tylko część programu Jesiennych Targów Miodów i Rękodzieła… » więcej 2021-10-17, godz. 08:00 X Jubileuszowy Festiwal w Klimatach Bluesa i Rocka w Komprachcicach Już po raz dziesiąty w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach spotkali się wykonawcy bluesa i rocka. Lokalni miłośnicy bluesa i zarazem członkowie… » więcej 2021-10-16, godz. 22:15 Było ognisko i opowieści wspinaczy. Za nami 10. Opolski Festiwal Gór Zakończył się 10. Opolski Festiwal Gór. W ciągu czterech dni zorganizowano 13 prelekcji. Opole odwiedzili ludzie gór, pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej… » więcej 2021-10-16, godz. 17:51 Uczniowie szkoły muzycznej z koncertem "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II" 'W hołdzie św. Janowi Pawłowi II' to koncert zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Opolu. Przed publicznością wystąpili uczniowie… » więcej 2021-10-16, godz. 11:30 Wystawa obrazów abstrakcyjnych dwóch artystów w Galerii "Pierwsze Piętro" w Opolu [ZDJĘCIA] Piotr Malarz i Romuald Jeziorowski postanowili zaprosić na swoją wspólna wystawę/ W Galerii Pierwsze Piętro ZPAP w Opolu zobaczymy obrazy abstrakcyjne pod… » więcej 2021-10-16, godz. 10:00 11. OFF: portrety fotograficzne na wystawie w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] Opolskie Towarzystwo Fotograficzne pokazało w Filharmonii Opolskiej prace swoich członków na wystawie zatytułowanej 'Obecność'. Tym razem zobaczymy na pierwszym… » więcej 2021-10-16, godz. 08:29 11. OFF: O książce o fotografkach mówiła Monika Szewczyk-Wittek Monika Szewczyk-Wittek była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Dziennikarka przywiozła do Opola swoją… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »