Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-09, 22:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

"Maria Bujakowa. Rzeczy piękne". Spotkanie w Muzeum Śląska Opolskiego

"Maria Bujakowa. Rzeczy piękne" [fot. archiwum Muzeum Śląska Opolskiego]
"Maria Bujakowa. Rzeczy piękne" [fot. archiwum Muzeum Śląska Opolskiego]
Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza w sobotę (11.09) na prezentację publikacji pt. "Maria Bujakowa. Rzeczy piękne". Książka prezentuje twórczość autorki tkanin artystycznych, która przez lata należała do czołowych projektantek Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych. Wpłynęła także na rozwój tkactwa i szkolnictwa artystycznego na Podhalu.
- Maria Bujakowa zajmowała się tkaniną wszechstronnie. Tworzyła prace unikatowe, ale także miała wpływ na te, które pojawiały się w Cepeliach w całej Polsce - mówi Bogna Szafraniec, która przygotowała publikację. - Jest reprezentantką takiego uniwersalnego projektowania. Ten temat wynika z potrzeby dokumentowania twórczości artystki, która bez wątpienia zapisała się wielkimi literami w historii polskiej tkaniny unikatowej i użytkowej - dodaje.

Prezentacja publikacji "Maria Bujakowa. Rzeczy piękne" w sobotę (11.09) o godz. 16 w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. W spotkaniu udział weźmie także córka artystki Magdalena Bujak-Lenczowska i Anna Demska z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Bogna Szafraniec

Kultura i rozrywka

2021-10-25, godz. 14:45 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu świętuje 70 urodziny Podsumowaniem rocznych obchodów była uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Podczas uroczystości nagrodzono obecnych i emerytowanych… » więcej 2021-10-25, godz. 12:30 Gmina Kietrz remontuje domy kultury w swoich sołectwach Wiejski Dom Kultury w Nowej Cerekwi przeszedł gruntowną modernizację wewnątrz. Prace obejmowały między innymi renowację parkietu w sali widowiskowej, remont… » więcej 2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej 2021-10-23, godz. 13:28 Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM] Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po… » więcej 2021-10-23, godz. 08:00 Stereotypy i pomówienia kiedyś a teraz. Dzisiaj premiera filmu dokumentalnego "Od pomówienia do spalenia" w Nysie XVII i XVIII wiek, Księstwo Nyskie, historie dziewcząt i kobiet. To są realia filmu dokumentalnego pt. 'Od pomówienia do spalenia', który dzisiaj (23.10)… » więcej 2021-10-22, godz. 17:33 Finał debat oksfordzkich CMJW. Zwycięzcami uczniowie katolickiego liceum z Opola Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu zwyciężyło w finałowej debacie oksfordzkiej. Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy wsparciu… » więcej 2021-10-22, godz. 14:18 Wieczór z planszówkami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu wraz z portalem Graszki.pl organizuje spotkanie z grami planszowymi. Uczestnicy będą mieli do wyboru zarówno gry tradycyjne… » więcej 2021-10-22, godz. 10:15 Opolscy filharmonicy wystąpią pod batutą maestro Wita. Wcześniej jednak proponujemy spotkanie autorskie [FILM] Orkiestra symfoniczna wystąpi pod batutą prof. Antoniego Wita. Przed nami piątkowy (22.10) koncert w Filharmonii Opolskiej w ramach cyklu Strefa Gwiazd. Zaproszony… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »