Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-26, 10:00 Autor: Katarzyna Plewnia

"Ma pomysł i wizję na to muzeum". Goście Radia Opole o nowej dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego

W "Porannej Loży Radiowej" o planach rozwoju Muzeum Śląska Opolskiego pod kierownictwem nowej dyrektor tej placówki, Iwony Solisz - niemal jednomyślnie wicemarszałek województwa i opozycyjny radny sejmiku.
- Pani dyrektor Iwona Solisz zrobiła na nas wszystkich bardzo dobre wrażenie - już wcześniej na spotkaniu komisji i podczas sesji - prezentowała plany, jak i to, co już zrobiła. A zrobiła bardzo dużo, choćby w związku z obchodami powstań śląskich. Ma też różne ciekawe inicjatywy edukacyjne - tak w "Porannej Loży Radiowej" radny sejmiku, Dariusz Byczkowski z Prawa i Sprawiedliwości, odniósł się do przedstawionej podczas sesji sejmiku informacji o funkcjonowaniu i planach rozwoju Muzeum Śląska Opolskiego, którego Iwona Solisz od maja jest dyrektorem.

- Ma pomysł, ma wizję na to muzeum i prezentowała takie plany także związane z tym, co poindustrialne, takie nowe spojrzenie na nasze zabytki związane z istotą miasta, jakim było Opole, miasta przemysłowego - była mowa o cementowni, ale nie tylko. Widać było głos fachowca, jak słuchałem pani dyrektor - mówił Dariusz Byczkowski.

- Właściwa osoba na właściwym miejscu - dodał radny Dariusz Byczkowski, który sam szefuje Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

- To mnie cieszy, bo wybór dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego nie był ławy, musieliśmy powtórzyć pierwszy konkurs, który nie wyłonił kandydata. Ale pani Iwona Solisz nie jest przecież osobą nieznaną wśród tych, którzy zajmują się kulturą. Od lat zajmuje się zabytkami, przez 8 lat była Woj. Konserwatorem Zabytków - mówił z kolei wicemarszałek województwa opolskiego, Zbigniew Kubalańca, odnosząc się do wypowiedzi radnego Byczkowskiego.

- Też pokazała już, że jest sprawnym menedżerem i organizatorem, bo - przypomnę - pani dyrektor pracuje od 1 maja, a przed nią było dopięcie w szczegółach największej imprezy, jeżeli chodzi o obchody setnej rocznicy III Powstania Śląskiego - 22 maja, uroczystość, która wypadła bardzo, bardzo dobrze - powiedział Zbigniew Kubalańca.

Wśród najważniejszych zadań, które stoją przed nową dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego wicemarszałek Kubalańca wymienił rozbudowę Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny, co ma zaowocować rozszerzeniem oferty tego miejsca i uczynić je wielofunkcyjnym.
Dariusz Byczkowski, radny sejmiku (PiS)
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek woj. opolskiego

Wiadomości z regionu

2021-09-24, godz. 15:00 Cyfrowa radiostacja trafiła do głubczyckich krótkofalowców Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego w Głubczycach zakupiło najnowszej generacji radiostację cyfrową. Nowy sprzęt umożliwi przeprowadzenie… » więcej 2021-09-24, godz. 14:15 DPS w Czarnowąsach ma nową salę i komputery Podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Czarnowąsach mają nowe pomieszczenie do spotkań i pracy z psychologiem. Ponadto otrzymali 5 komputerów wraz z oprogramowaniem… » więcej 2021-09-24, godz. 13:33 W weekend pojawią się nowe, ale tymczasowe utrudnienia na autostradzie A4 Drogowcy pojawią się w weekend (25-26.09) na autostradzie A4 w okolicach węzła Opole Zachód. W planie jest usunięcie oraz montaż bramownicy, na której… » więcej 2021-09-24, godz. 13:32 Przez dwa dni młodzi ludzie będą dyskutować na temat zdrowia psychicznego. Trwa III Opolski Kongres Młodzieży Ruszył III Opolski Kongres Młodzieży. W tym roku uczestnicy skupiać się będą głównie nad problemem zdrowia psychicznego wśród swoich rówieśników… » więcej 2021-09-24, godz. 12:00 Gąsiorowice zapraszają na charytatywny piknik dla Oliwki W sobotę (25.09) w Gąsiorowicach na boisku przy szkole podstawowej odbędzie się charytatywny festyn „Gąski dla Oliwki”. Organizatorzy przygotowali wiele… » więcej 2021-09-24, godz. 10:57 Raport MZ: 813 nowych zakażeń koronawirusem w kraju, w tym 13 na Opolszczyźnie W Polsce zmarło 14 chorych z COVID-19, w tym 12 osób miało też inne schorzenia. Najwięcej nowych infekcji rozpoznano w województwie lubelskim (132), najmniej… » więcej 2021-09-24, godz. 10:30 Nowoczesny wideogastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Nowoczesny gastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Urządzenie podarowane przez firmę Weegree uzupełniło wyposażenie szpitalnej… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Niedzielna msza będzie okazją do zaszczepienia się w czterech parafiach Brzegu i powiatu namysłowskiego Cztery parafie z Brzegu i powiatu namysłowskiego zorganizują w najbliższą niedzielę (26.09) akcję szczepień przeciw koronawirusowi. » więcej 2021-09-24, godz. 08:00 Wrota największej śluzy w Polsce powstają w Krapkowicach. "Wymiary są olbrzymie" [ZDJĘCIA] W krapkowickim POM-ie powstają wielkogabarytowe elementy wrót oraz mosty, które będą tworzyć śluzę na przekopie Mierzei Wiślanej. Nad Bałtykiem rozpoczął… » więcej 2021-09-24, godz. 07:45 Uwaga na kolejną metodę oszustw! Tym razem na... SMS informujący o nałożeniu kwarantanny Przed takimi fałszywymi SMS-ami ostrzega Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, bo to fałszywki i próba wyłudzenia danych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »