Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-28, 10:15 Autor: Katarzyna Plewnia

Kubalańca: ma to wymiar polityczny. Nakonieczny: tak sobie PO wyobraża demokrację. Spór w sejmiku o rezolucję upamiętniającą rocznicę powstań śląskich

Goście Porannej Loży Radiowej komentowali sytuację, do której doszło podczas wczorajszej (27.04) sesji sejmiku. Chodzi o odrzucenie rezolucji radnych klubu PiS w sprawie upamiętnienia rocznicy powstań śląskich.
- Radnym PiS przypomniało się w połowie roku, że mamy obchody rocznicy powstań śląskich. To jest szczyt ignorancji na temat tego, co się dzieje się w regionie. Bo radni PiS nawet nie pamiętali, że przyjmowaliśmy taką rezolucję w 2019 roku. Działanie radnych PiS ma wymiar czysto polityczny - powiedział w Porannej Loży Radiowej wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca, odnosząc się do wydarzeń z wczorajszej sesji sejmiku województwa opolskiego, podczas której do porządku obrad radni PiS próbowali wprowadzić rezolucję ws. upamiętnienia powstań śląskich.

- Nie ma to nic wspólnego z powstaniami, ma to wymiar czysto polityczny w związku z tym, że dzisiaj jest walka o to, kto będzie stał bliżej pomnika 2 maja i prezydenta Dudy, i kto będzie głośniej krzyczał, że powstania są ważne i istotne. To jest niepoważne traktowanie samorządu województwa i izby, jaką jest sejmik województwa opolskiego.

- Doskonale pamiętam poprzednią rezolucję, o której mówił wicemarszałek Kubalańca. Przypomnę, że ona została nam "wrzucona" przed samymi świętami wielkanocnymi, bodajże w Wielki Piątek, więc uniemożliwiło nam to konsultacje z historykami, IPN-em, Instytutem Śląskim, historykami Uniwersytetu Opolskiego. To była wówczas bardzo bezpieczna rezolucja i nie odnosząca się do polskiej racji stanu - odpowiada Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku.

- Pan marszałek Szymon Ogłaza jednym zdaniem uciął dyskusję, mówiąc, że zakazuje swojemu klubowi głosowania za wprowadzeniem tej rezolucji, nawet odczytaniem, procedowaniem, wszelką dyskusją. I tak sobie PO wyobraża demokrację, i tak czyta konstytucję - mówiła Martyna Nakonieczny.

- Wydaje mi się, że wszelka i każda forma upamiętnienia powstań śląskich jest właściwa - dodała Martyna Nakonieczny. - Czekaliśmy do samego końca, mając nadzieje, że przy tym ostatnim III Powstaniu Śląskim światło dzienne ujrzy jakiekolwiek upamiętnienie powstańców, ale z punktu widzenia - powiedzmy to wyraźnie - Polski i Polaków, tego, że powstania były po to, żeby tutaj była Polska.

Przypomnijmy, podczas sesji sejmiku województwa opolskiego przewodnicząca klubu radnych PiS Martyna Nakonieczny zgłosiła pomysł podjęcia przez radnych rezolucji upamiętniającej powstania śląskie. Propozycja została odrzucona przez radnych z pozostałych klubów. Powodem miało być zbyt późne zgłoszenie wniosku.
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek woj. opolskiego
Martyna Nakonieczny, przew. Klubu PiS w sejmiku

Wiadomości z regionu

2021-08-02, godz. 21:15 Brzeski sąd okazał się łaskawy dla Jacka N. Lokalny polityk nie trafi do więzienia Były przewodniczący rady miejskiej w Brzegu Jacek N. nie trafi do więzienia. Sąd Rejonowy w Brzegu warunkowo umorzył dziś (02.08) postępowanie wobec sa… » więcej 2021-08-02, godz. 20:30 Raport dnia: Spokojny początek tygodnia w regionie. Bez nowych zakażeń na Opolszczyźnie Poniedziałek bez nowych zachorowań na COVID-19 na Opolszczyźnie. W kraju koronawirusa potwierdzono u 91 osób. » więcej 2021-08-02, godz. 19:54 Właścicielka pseudohodowli moskiewskich stróżujących z Rogalic skazana nieprawomocnie przez brzeski sąd. Kobieta… Sąd Rejonowy w Brzegu uznał, że właścicielka pseudohodowli w Rogalicach, skąd w październiku 2020 roku interwencyjnie odebrano 64 psy rasy moskiewski stróżujący… » więcej 2021-08-02, godz. 19:15 Pożar w Opolu przy Nyskiej. Od samochodu zajęła się ściana domu 6 zastępów straży pożarnej gasi pożar samochodu i budynku na ulicy Nyskiej w Opolu. » więcej 2021-08-02, godz. 19:00 Pionierski w kraju zabieg endoskopowego odseparowania nowotworu od kręgosłupa wykonali lekarze z USK. Teraz pacjenta… Medycy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu jako pierwsi w Polsce przeprowadzili nowatorski zabieg endoskopowej separacji nowotworu od kręgosłupa… » więcej 2021-08-02, godz. 18:45 Powiat głubczycki: interwencja kobiety pomogła zatrzymać pijanego kierowcę Obywatelska postawa świadka zdarzenia zapobiegła tragedii na drodze. W sobotni wieczór w jednej z miejscowości w powiecie głubczyckim kobieta zauważyła… » więcej 2021-08-02, godz. 18:15 To nie była bezpieczna połowa wakacji. W regionie utonęło 7 osób, a 11 zginęło w wypadkach drogowych 7 utonięć, 530 pijanych kierowców i 11 ofiar, które zginęły w wypadkach drogowych - to bilans pierwszej połowy wakacji w regionie. Z danych przekazanych… » więcej 2021-08-02, godz. 17:23 Nie żyje jaguarzyca Bora z opolskiego ZOO. Była jednym z najstarszych przedstawicieli gatunku w europejskich ogrodach… Była mamą pierwszych w opolskim ZOO jaguarów - Justyny i Adama. Później została nie tylko babcią, ale nawet prapraprababcią. Nie żyje jaguarzyca Bora… » więcej 2021-08-02, godz. 15:41 Harcerze z Głubczyc od początku wakacji nie mogą narzekać na brak atrakcji 'Harcerska Akcja Letnia 2021' hufca ZHP w Głubczycach osiągnęła półmetek. W tym roku program jest bardzo bogaty. Na początku wakacji harcerze wyjechali… » więcej 2021-08-02, godz. 15:27 Koła gospodyń wiejskich włączą się w akcję promowania szczepień przeciw COVID-19. W planach dodatkowe festyny W akcję promowania szczepień przeciw COVID-19 włączą się koła gospodyń wiejskich. Ich zadaniem będzie m.in. organizacja profrekwencyjnych festynów. Na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »