Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-22, 13:10 Autor: Monika Matuszkiewicz

Mniejszość Niemiecka kontra Prawo i Sprawiedliwość. Konflikt o tablicę na pomniku w Głogówku

Remontowany pomnik w Głogówku - [fot: Facebook gmina Głogówek]
Remontowany pomnik w Głogówku - [fot: Facebook gmina Głogówek]
Konferencja przed pomnikiem w Głogówku - [fot: Jarosław Jurkowski]
Konferencja przed pomnikiem w Głogówku - [fot: Jarosław Jurkowski]
Józef Swaczyna [fot. Martyna Bobrowska]
Józef Swaczyna [fot. Martyna Bobrowska]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Na pewnych rocznicach, pewni ludzie chcą coś ugrać - tak wydarzenia w Głogówku skomentował Józef Swaczyna, starosta strzelecki w "Porannej Loży Radiowej". Chodzi o sprawę pamiątkowej tablicy "polskim patriotom", która miała być zamontowana na pomniku na placu Wolności. Samorządowiec odniósł się do wczorajszej (21.04) konferencji prasowej z udziałem posłanki Violetty Porowskiej oraz burmistrza Piotra Bujaka.
- Nie zapominajmy, że jesteśmy na Opolszczyźnie, która jest wielokulturowa i niektórzy ludzie myślą inaczej niż rządzący - mówi Józef Swaczyna, starosta strzelecki.

- Ja czytałem wypowiedź pani poseł Porowskiej, którą bardzo cenię, ale była ona powierzchowna, jak zwykle populistyczna. Pani poseł pewnie nie sprawdzała tego do końca. Mówi, że liczne telefony mieszkańców Głogówka otrzymywała. Trzeba było jednak zrobić konsultacje społeczne, bo to jest zbyt poważna sprawa, która drażni.

Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz szefowa struktur w regionie odpowiada, że te głosy mieszkańców, o których mówi starosta są nadal. Pochodzą one również od mieszkańców reprezentujących Mniejszość Niemiecką w Głogówku.

- Żaden populizm jak usiłuje przekazać pan starosta Swaczyna. Po pierwsze większość mieszkańców Głogówka, to Polacy, bo jest ich aż 80 procent, co wykazał ostatni spis powszechny. Druga kwestia, to zarówno tablica, jak i treść inskrypcji była analizowana i zaopiniowana pozytywnie przez IPN. Ostatnia kwestia, to pan burmistrz wybrany w wyborach demokratycznych ma prawo do reprezentacji w taki sposób swoich mieszkańców, bo to oni dali mu do tego prawo.

Przypomnijmy, że inicjatywę burmistrza Głogówka zablokowali na ostatniej nadzwyczajnej sesji radni - między innymi z Mniejszości Niemieckiej.
Józef Swaczyna
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2021-06-19, godz. 19:45 Raport dnia: 6 nowych zakażeń i 1 zgon w regionie. W szpitalach zajęte nieco ponad 13 procent rezerwy łóżek covi… Na Opolszczyźnie ostatniej doby przybyło 6 zakażeń koronawirusem. Patogen z Chin przyczynił się w tym czasie także do śmierci jednej osoby. » więcej 2021-06-19, godz. 19:15 Można zgłaszać autokary do kontroli przed wyjazdem dzieci na kolonie letnie. Policjanci zwrócą uwagę na wiele kw… Opolscy policjanci będą kontrolować stan techniczny autokarów przed wyjazdem dzieci i młodzieży na letni wypoczynek. Co najmniej jeden punkt kontroli znajduje… » więcej 2021-06-19, godz. 18:41 Dziś biało-czerwoni zmierzą się z Hiszpanią. Mieszkańcy regionu na ogół wskazują na zwycięstwo naszych rywali… Reprezentacja Polski zagra dziś (19.06) w swoim drugim meczu grupowym podczas mistrzostw Europy. W grupie E rywalem podopiecznych Paulo Sousy w Sewilli będzie… » więcej 2021-06-19, godz. 18:05 W Kędzierzynie-Koźlu trwają Mistrzostwa Polski Mażoretek. "Warto, by tego typu aktywność upowszechniła się w naszym… Ponad tysiąc zawodniczek z całego kraju rywalizuje w Mistrzostwach Polski Mażoretek, które odbywają się w Hali Azoty w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2021-06-19, godz. 18:00 Odkomarzanie Kędzierzyna-Koźla już za kilka dni W przyszłym tygodniu w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się akcja odkomarzania. Opryski będą prowadzone w większości osiedli, głównie na terenach zielonych… » więcej 2021-06-19, godz. 17:45 Odra Triathlon w Krapkowicach. W niedzielę duże utrudnienia w ruchu Uwaga kierowcy. W niedzielę (20.06) w Krapkowicach duże utrudnienia w ruchu z powodu organizowanego Odra Triathlonu. W związku z zawodami, ze względu na bezpieczeństwo… » więcej 2021-06-19, godz. 17:00 Wsiądź na rower i odwiedź miejsca związane z III Powstaniem Śląskim Pracownicy Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny zapraszają wszystkich chętnych do udziału w wycieczkach rowerowych szlakiem miejsc pamięci i mogił… » więcej 2021-06-19, godz. 16:40 Upał ani wymagające podjazdy niestraszne uczestnikom zawodów Family Cup w gminie Tułowice Około 70 zawodników wzięło udział w dzisiejszych (19.06) Mistrzostwach Opolszczyzny w Kolarstwie Górskim Family Cup, które odbyły się w Skarbiszowicach… » więcej 2021-06-19, godz. 15:00 Rekord odwiedzin w opolskim zoo. W tym roku już ponad 111 tysięcy osób Rekordowe półrocze w opolskim zoo. Do 16 czerwca tego roku ogród zoologiczny odwiedziło ponad 111 tys. osób. W analogicznym okresie ubiegłego roku było… » więcej 2021-06-19, godz. 14:51 Dwa groźne pożary zabudowań rolniczych w powiecie oleskim i nyskim. W akcji w sumie 24 zastępy straży pożarnej [… Około godz. 13:40 wpłynęło zgłoszenie o pożarze, który pojawił się w jednym z opuszczonych budynków gospodarczych w miejscowości Nowa Wieś w powiecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »