Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-22, 13:10 Autor: Monika Matuszkiewicz

Mniejszość Niemiecka kontra Prawo i Sprawiedliwość. Konflikt o tablicę na pomniku w Głogówku

Remontowany pomnik w Głogówku - [fot: Facebook gmina Głogówek]
Remontowany pomnik w Głogówku - [fot: Facebook gmina Głogówek]
Konferencja przed pomnikiem w Głogówku - [fot: Jarosław Jurkowski]
Konferencja przed pomnikiem w Głogówku - [fot: Jarosław Jurkowski]
Józef Swaczyna [fot. Martyna Bobrowska]
Józef Swaczyna [fot. Martyna Bobrowska]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Na pewnych rocznicach, pewni ludzie chcą coś ugrać - tak wydarzenia w Głogówku skomentował Józef Swaczyna, starosta strzelecki w "Porannej Loży Radiowej". Chodzi o sprawę pamiątkowej tablicy "polskim patriotom", która miała być zamontowana na pomniku na placu Wolności. Samorządowiec odniósł się do wczorajszej (21.04) konferencji prasowej z udziałem posłanki Violetty Porowskiej oraz burmistrza Piotra Bujaka.
- Nie zapominajmy, że jesteśmy na Opolszczyźnie, która jest wielokulturowa i niektórzy ludzie myślą inaczej niż rządzący - mówi Józef Swaczyna, starosta strzelecki.

- Ja czytałem wypowiedź pani poseł Porowskiej, którą bardzo cenię, ale była ona powierzchowna, jak zwykle populistyczna. Pani poseł pewnie nie sprawdzała tego do końca. Mówi, że liczne telefony mieszkańców Głogówka otrzymywała. Trzeba było jednak zrobić konsultacje społeczne, bo to jest zbyt poważna sprawa, która drażni.

Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz szefowa struktur w regionie odpowiada, że te głosy mieszkańców, o których mówi starosta są nadal. Pochodzą one również od mieszkańców reprezentujących Mniejszość Niemiecką w Głogówku.

- Żaden populizm jak usiłuje przekazać pan starosta Swaczyna. Po pierwsze większość mieszkańców Głogówka, to Polacy, bo jest ich aż 80 procent, co wykazał ostatni spis powszechny. Druga kwestia, to zarówno tablica, jak i treść inskrypcji była analizowana i zaopiniowana pozytywnie przez IPN. Ostatnia kwestia, to pan burmistrz wybrany w wyborach demokratycznych ma prawo do reprezentacji w taki sposób swoich mieszkańców, bo to oni dali mu do tego prawo.

Przypomnijmy, że inicjatywę burmistrza Głogówka zablokowali na ostatniej nadzwyczajnej sesji radni - między innymi z Mniejszości Niemieckiej.
Józef Swaczyna
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2021-12-07, godz. 22:00 W środę rozbłyśnie oleska iluminacja świąteczna. Będą nowe elementy, do tego pierniki, herbata z miodem i świąteczna… Uruchomienie świątecznej iluminacji zaplanowano na jutrzejszy (08.12) wieczór w Oleśnie. Początek o 19:00 na Rynku. » więcej 2021-12-07, godz. 21:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie zakaziło się blisko 500 osób. Zmarło 22 chorych. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało… 484 zakażenia koronawirusem i śmierć 22 osób potwierdzono dziś (07.12) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19… » więcej 2021-12-07, godz. 20:55 Od przychylnej opinii UOKiK zależą niższe podatki dla małych firm w gminie Głuchołazy Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystąpił burmistrz Głuchołaz. Jego wniosek dotyczy zaopiniowania możliwości takiego zróżnicowania podatku… » więcej 2021-12-07, godz. 19:45 Polarny ekspres, czyli świąteczne dekoracje w Kędzierzynie-Koźlu Polarny express - tak najmłodsi mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla nazywają lokomotywę stojącą przy dworcu kolejowym. W świątecznej iluminacji prezentuje się… » więcej 2021-12-07, godz. 19:08 Aktywni wolontariusze z Opola wyróżnieni podczas gali. "To są ludzie, którzy robią rzeczy dobre" Podczas Gali Wolontariatu w Teatrze Ekostudio wyróżniono najbardziej aktywnych społeczników z Opola. Gala jest formą podziękowania dla wolontariuszy zaangażowanych… » więcej 2021-12-07, godz. 19:00 Blisko jedna trzecia szkół w regionie pracuje inaczej niż stacjonarnie. Decyzją ministra zdrowia nauka zdalna dla wszystkich… Ministerstwo Zdrowia wprowadza naukę zdalną w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia. Decyzja jest spowodowana wciąż utrzymującą… » więcej 2021-12-07, godz. 18:30 Główna brama na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu oddana do użytku. Została oczyszczona i naprawiona Kamienne powierzchnie oczyszczone, elementy ozdobne wypolerowane, a ubytki uzupełnione. XVI-wieczna brama Zamku Piastów Śląskich w Brzegu ponownie dostępna… » więcej 2021-12-07, godz. 17:36 Ktoś próbował przemycić w liście narkotyki do kluczborskiego więzienia. Próba udaremniona Kolejna próba przemytu narkotyków do Zakładu Karnego w Kluczborku. » więcej 2021-12-07, godz. 17:05 Kolejne zakażenia w opolskich szkołach i przedszkolach. 562 uczniów z Opola skierowanych na kwarantannę Opolski ratusz informuje o kolejnych przypadkach COVID-19 w placówkach oświatowych w stolicy regionu. Po wykryciu zakażenia koronawirusem u 17 uczniów i 5… » więcej 2021-12-07, godz. 16:46 Kluczborscy radni zdecydowali o podwyżce dla burmistrza Kielara. To obowiązek po nowelizacji ustawy Rada Miejska w Kluczborku przyjęła uchwałę o podwyżce dla burmistrza Jarosława Kielara. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »