Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-04-25, 09:55 Autor: Magdalena Szybińska

Koncert w plenerze z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego planuje Urząd Marszałkowski w Opolu

Uroczyste obchody wybuchu powstań śląskich [fot. Józef Środa]
Uroczyste obchody wybuchu powstań śląskich [fot. Józef Środa]
Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Centralne obchody setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego na Górze Św. Anny z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się w gronie 34 osób. Uroczystość przy pomniku Czynu Powstańczego została zamknięta dla osób postronnych. - Za to my jako samorząd województwa w związku z tą rocznicą planujemy szereg wydarzeń z udziałem publiczności - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca.
- Właściwie od początku roku rozpoczęliśmy obchody związane z setną rocznicą III Powstania Śląskiego. Na stronie www.powstancyslascy.pl jest cały harmonogram tych wydarzeń. Dzisiaj jest już ponad setka. Są to wydarzenia sportowe, kulturalne i edukacyjne - powiedział gość Radia Opole.

Zaplanowano także koncert plenerowy, który ma się odbyć 22 maja - w dniu zakończenia walk o Górę Św. Anny. - Wydarzenie odbędzie się, jeżeli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli - dodaje Kubalańca. - Planujemy zorganizować koncert z gwiazdami polskiej sceny muzycznej, ale oczywiście pod warunkiem, że będzie to możliwe. Z jednej strony będzie to uhonorowanie tych obchodów, jeśli chodzi o powstania śląskie, bo tematyka będzie typowo powstańcza, ale z drugiej strony byłby to jeden z pierwszych koncertów pocovidowych z udziałem publiczności. Albo obędzie się on na Górze Św. Anny, albo w Opolu. Na początku maja podejmiemy decyzję - zapewnił wicemarszałek.

Obchody setnej rocznicy III Powstania Śląskiego 2 maja rozpocznie msza święta w bazylice na Górze św. Anny. Po niej uczestnicy przejdą przed pomnik, gdzie o 12:00 rozpoczną się uroczystości, w tracie których prezydent Andrzej Duda również zabierze głos.
Zbigniew Kubalańca 1
Zbigniew Kubalańca 2

Kultura i rozrywka

2021-08-04, godz. 18:00 Wirtuozowskie utwory zabrzmią dziś (04.08) w Filharmonii Opolskiej Recital kameralny z muzyką przeznaczoną na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu odbędzie się dziś (04.08) wieczorem w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej… » więcej 2021-08-04, godz. 15:00 Dziś w ramach "Sputnika nad Opolem" wystawa, film i spotkanie autorskie Przez dwa miesiące będą trwały imprezy związane z 6. Sputnikiem nad Opolem, czyli przeglądem filmów rosyjskich. Dziś (04.08) organizatorzy zapraszają… » więcej 2021-08-04, godz. 13:08 "Barok po opolsku" zagości w różnych częściach Śląska: Silver Brass i Maciej Lamm ruszają w trasę koncertową 'Barok po opolsku' to nazwa wspólnej trasy koncertowej zespołu Silver Brass oraz opolskiego organisty Macieja Lamma, która dziś (04.08) zostanie zainaugurowana… » więcej 2021-08-04, godz. 11:30 Konkurs na projekt teatralny Modelatornia vol. 4 rozstrzygnięty Podczas rezydencji artystycznych w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu trzy grupy tworzyły zręby spektakli, które zostały później zaprezentowane jury… » więcej 2021-08-04, godz. 09:00 Przypominają o potyczkach powstańczych dzięki projektowi i dotacji. Sto lat temu działo się wiele w Kostowie obok… 'Chwała powstańcom śląskim' to tytuł projektu realizowanego w Kostowie i okolicy (gmina Byczyna). 23 maja 1921 doszło tam do potyczki, więc sto lat po zrywie… » więcej 2021-08-03, godz. 18:00 Rzeźba Pegaza stanie przed Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji… Opolski ratusz ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji posadowienia i iluminacji pomnika Pegaza. Skrzydlaty koń ma wrócić do przestrzeni Opola i stanąć… » więcej 2021-08-03, godz. 15:00 Koncerty uczestników Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu z nutą niespodzianki Spośród 16 zaplanowanych w tym roku koncertów 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu, zdecydowaną większość stanowią takie, podczas których będzie… » więcej 2021-08-03, godz. 13:00 Niezwykła Opolszczyzna na zdjęciach w MBP Do końca sierpnia możemy oglądać zdjęcia naszego regionu na wystawie Pawła Uchorczaka 'Opolskie nieznane'. Fotografik postanowił pokazać nasze województwo… » więcej 2021-08-03, godz. 09:42 Międzynarodowy Kurs Muzyczny: historyczny występ duetów fortepianowych owacyjnie przyjęty w Głogówku Publiczność owacyjnie przyjęła występy trzech duetów fortepianowych, które zaprezentowały się w poniedziałkowy (02.08) wieczór w Miejsko-Gminnym Ośrodku… » więcej 2021-08-03, godz. 09:00 Historię kobiet więzionych w Auschwitz poznasz na wystawie w bibliotece w Kędzierzynie-Koźlu Od wtorku (03.08) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu będzie można oglądać wystawę historyczną „Kobiety w KL Auschwitz”. Ekspozycja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »