Radio Opole » Patronaty - polecamy
2021-04-23, 19:38 Autor: Agnieszka Lubczańska

Badacz dziejów Polski, Śląska i Niemiec w XIX i XX w. prof. Ryszard Kaczmarek gościem WBP

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu [zdj. Agnieszka Stefaniak]
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu [zdj. Agnieszka Stefaniak]
Już wkrótce w Galerii WuBePe przy ul. Piastowskiej 20 w Opolu będzie można obejrzeć wystawę "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku”. Wernisaż miał się odbyć w najbliższy poniedziałek (26.04), ale ze względu na przedłużenie obostrzeń w związku z trwającą pandemią, obejrzenie ekspozycji będzie możliwe dopiero po otwarciu galerii, o czym poinformujemy. Nie odwołane za to zostało spotkanie z prof. Ryszardem Kaczmarkiem - badaczem dziejów Polski, Śląska i Niemiec w XIX i XX w., które odbędzie się on-line i będzie transmitowane na Facebooku WBP. Początek o godz. 17:00.

Prof. Ryszard Kaczmarek jest pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach. To autor licznych publikacji naukowych oraz książek, m.in. „Polacy w armii kajzera”, „Polacy w Wehrmachcie” oraz „Powstania Śląskie. 1919-1920-1921”.

Spotkanie poprowadzi prof. Piotr Pałys, który też był gościem audycji Trendy i owędy - rozmowa jest do posłuchania w zakładce audycji.

Posłuchaj rozmowy z prof. Piotrem Pałysem.

Spotkanie z profesorem miało towarzyszyć otwarciu wystawy "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku”. O nowym terminie wernisażu, poinformujemy wkrótce, ale już możemy zdradzić, że ekspozycja przybliży historię Śląska od początku ubiegłego wieku do zakończenia sporu o Śląsk wraz z wyeksponowanymi wydarzeniami 1921 roku, na tle najważniejszych zmian cywilizacyjnych oraz postępu technologicznego regionu. Prezentuje zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu takie jak: przedwojenne mapy, książki, czasopisma, pocztówki oraz fotografie. Wystawa wpisuje się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Organizatorem wydarzeń jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki. Radio Opole jest patronem medialnym przedsięwzięć.
Badacz dziejów Polski, Śląska i Niemiec w XIX i XX w. prof. Ryszard Kaczmarek gościem WBP

Patronaty - polecamy

2021-07-26, godz. 16:49 78. Tour de Pologne UCI World Tour: Z Lublina do Krakowa To największej impreza sportowa w Polsce i już wiadomo, że będzie niezwykłym wydarzeniem. Kolarski wyścig Tour de Pologne UCI Worl Tour rozpocznie się 9… » więcej 2021-07-22, godz. 17:25 Sprawdź, co MBP w Opolu szykuje dla dzieci i młodzieży podczas tegorocznych wakacji! Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza dzieci i młodzież do wspólnego spędzenia wakacji. W programie liczne spotkania, warsztaty i gry. » więcej 2021-07-22, godz. 15:45 Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki - zgłoszenia przyjmowane są jeszcze tylko do 30 lipca Stowarzyszenie Wspólnota Polska Oddział Opolski zaprasza artystów polonijnych do wzięcia udziału w V Polonijnym Festiwalu Polskiej Piosenki. Zgłoszenia przyjmowane… » więcej 2021-07-22, godz. 13:14 II Festiwal Reportażu Sportowego "Patyk" - nabór trwa! Do 10 września chętni wzięcia udziału w II Festiwalu Reportażu Sportowego „PATYK” mogą przysyłać swoje zgłoszenia. Spośród nich do konkursu głównego… » więcej 2021-07-21, godz. 12:52 Strażackie zawody z użyciem zabytkowych sikawek konnych X Regionalne Zawody Sikawek Konnych odbędą się w najbliższą sobotę (24.07) w Pokrzywnicy, małej wiosce w gminie Reńska Wieś. Uczestnikom będzie można… » więcej 2021-07-19, godz. 18:53 Replika Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" zawita do Opola Pokazy współczesnego kina rosyjskiego, koncert piosenek rosyjskich i polskich bardów w wykonaniu Evgena Malinovskiego, spotkania podróżnicze i autorskie… » więcej 2021-07-19, godz. 17:45 Spotkanie z autorką horroru "Lee Schubienik" już w środę Jak napisać ciekawą powieść grozy? Swoim patentem na to podzieli się Aleksandra Konefał, autorka horroru pt. 'Lee Schubienik'. To literacki debiut pochodzącej… » więcej 2021-07-19, godz. 15:38 8 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa - zobacz program i nasze relacje! Od 21 do 29 lipca potrwa 8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa. W programie sześć koncertów. Jeden z nich odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu… » więcej 2021-07-19, godz. 14:19 Motocykliści z całej Polski przyjadą do Prudnika na Rock Festiwal Pogranicza W najbliższy weekend (23-25.07) na błoniach sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie odbędzie się zlot motocyklowy. W tym roku został nazwany 'Motocyklem… » więcej 2021-07-19, godz. 13:00 Nowa płyta Ponad Chmurami, a zespół w koncertowej trasie Ich koncert w Studiu M im. SBB odbył się w listopadzie 2019 roku, teraz trwa ich trasa promująca najnowszą płytę „Czas nic nie zmienił” wydaną pod… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »